24 червня
Завантажити ще

Штурм "Азовсталі": Зеленський просить Гутерріша допомогти, окупанти обіцяють випустити цивільних

Штурм
Фото: REUTERS/Олександр Єрмоченко

Російські окупанти заявили, що з 8 ранку 5 травня відкриють гуманітарний коридор для евакуації цивільних з території комбінату " Азовсталь " у Маріуполі. Реакції української сторони на цю заяву поки що нема.

Заява Міжвідомчого координаційного штабу РФ із гуманітарного реагування 4 травня ввечері опублікувала Міноборони РФ.

- Відповідно до рішення керівництва Російської Федерації, виходячи з гуманних принципів, Збройні Сили Росії з 08:00 до 18:00 (мск) 5, 6 та 7 травня 2022 р. відкривають гуманітарний коридор з території металургійного комбінату "Азовсталь" для евакуації цивільних осіб (робочого персоналу, жінок та дітей), про перебування яких у підземних спорудах комбінату в черговий раз заявляє київська влада, - сказано у заяві.

У Росії обіцяють, що у зазначений період війська РФ та формування бойовиків ОРДО в односторонньому порядку "припиняють будь-які бойові дії, підрозділи відводяться на безпечну відстань та забезпечують виведення мирних громадян у будь-яких обраних ними напрямках".

Водночас у заяві нічого не йдеться про українських військових, у тому числі поранених.

Раніше повідомлялося, що у заблокованому Маріуполі російські військові другий день штурмують завод "Азовсталь", у підземеллях якого залишаються українські захисники та цивільні, яких ще не евакуювали. 4 травня загарбникам удалося проникнути на територію заводу. Штурм розпочався 3 травня, російські окупанти порушили режим тиші, звинувативши українських захисників у тому, що використовували евакуацію з комбінату мирних громадян для виходу на бойові позиції. Таким чином, евакуація з "Азовсталі", що проходила 1 і 2 травня, 3 травня була зупинена.

Близько 100 мирних жителів, що вийшли з території "Азовсталі", дісталися Запоріжжя – за посередництвом ООН та Червоного Хреста. Ще понад сотню біженців перебувають у "фільтраційних пунктах", де російські війська перевіряють маріупольців на причетність до українських збройних сил. Україна протестує проти подібної практики.

А В ЦЕЙ ЧАС

Зеленський попросив Гутерріша сприяти вивезенню поранених із "Азовсталі"

Президент України Володимир Зеленський подякував генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу за його зусилля з евакуації українських громадян з території заводу "Азовсталь" і звернувся до нього з проханням сприяти у вивезенні з "Азовсталі" всіх поранених.

- Під загрозою – життя людей, які там залишаються. Для нас важливий кожен та кожна. Просимо вашого сприяння в їхньому порятунку, – сказав Зеленський під час телефонної розмови з Гутеррішем 4 травня.

Президент поінформував генсека ООН про успішне проведення першого етапу евакуації, під час якого з "Азовсталі" вдалося вивезти 121 особу, і висловив надію на успішне продовження евакуаційної операції.

- Про роль ООН та МКЧХ у цьому дізнався весь світ. Це продемонструвало, що міжнародні організації можуть виявитися дієвими, – зазначив Зеленський.

Глава держави подякував ООН та Міжнародному комітету Червоного Хреста, які продемонстрували можливість досягнення прогресу у найскладніших гуманітарних кризах.