Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Як розпізнати серцево-судинні захворювання та вберегти серце у воєнний час

Як розпізнати серцево-судинні захворювання та вберегти серце у воєнний час
Фото: flickr.com/Марко Верч Професійний фотограф

Через місяць війни сімейні лікарі та кардіологи констатують: кількість пацієнтів зі скаргами на перебої у роботі серцево-судинної системи та на підвищений тиск невпинно зростає. Скільки українців не можуть поскаржитися лікареві через відсутність медичної допомоги на окупованих територіях, неможливо уявити.

Короткий шлях від стресу до інсульту

Гіпертонічна статистика в Україні була сумною й у мирний час. У нас найнижчий контроль за артеріальною гіпертензією в Європі: лише 38% з тих, у кого виявлена гіпертонічна хвороба, щось приймають, і тільки 14% з них досягають цільових цифр – 130 на 80. А в умовах війни факторів, що провокують розвиток гіпертонії, стало ще більше. І насамперед це стрес – головний ворог серцево-судинної системи. Наразі на болі у серці, прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску скаржаться навіть ті, хто раніше ніколи не стикався із цими проблемами.

Кардіологи попереджають: реагування будь-якого організму на стрес певною мірою залежить від генетики та від того, як він діє на всі системи. У когось ця реакція моментальна та надмірна, а так звані «товстошкірі» особи можуть довго витримувати емоційне навантаження без особливої шкоди для свого здоров'я. Але таких у нинішній ситуації, на жаль, мало.

«Результатом цілого каскаду реакцій організму на гострий стрес є зміни внутрішньосудинної стінки кровоносних судин – ендотеліальна дисфункція, – пояснює кардіолог Ірина Полюхович. - І це пусковий момент у розвитку атеросклерозу – німої епідемії ХХІ століття, ускладненнями якого є інсульт та інфаркт міокарда».

На що зараз найчастіше скаржаться пацієнти: стукає серце - то часто, то з перервами, то наче завмираючи. Ставитись до цього легковажно не варто, мовляв, як не болить, то, значить, не страшно.

- Це небезпечний стан, адже від частоти серцевих скорочень залежить ризик серцево-судинних подій, - говорить кардіолог. - Тому за таких симптомів необхідно звернутися до лікаря. Крім того, є кілька видів серцевого болю, кожен із яких сигналізує про певну проблему.

Колючий біль

Виникає найчастіше у стані спокою, коли після рухів людина лягла на диван або присіла на лавці. Якщо вам до 50 років і ви жінка – не варто турбуватися. Це неврогенне порушення вегетативної регуляції серця. Якщо вам за 50, у вас підвищений тиск і такий біль турбує кілька разів на день – потрібно звернутися до лікаря для обстеження та підбору ліків.

Стріляючий біль

Виникає під час руху в грудній клітці і, як правило, пов'язаний не з серцем, а з корінцевим синдромом на фоні остеохондрозу. Якщо такий біль турбує час від часу, за допомогою потрібно йти до невролога. Якщо ж він став постійним і пече в грудях – негайно до кардіолога.

Стискаючий біль

Виникає за грудиною і пов'язаний з фізичними навантаженнями, швидким ходінням, підйомом сходами, пересуванням при високих або низьких температурах. Може супроводжуватися відчуттям нестачі повітря і зазвичай припиняється під час зупинки. Це небезпечний біль, і при першій появі необхідний візит до кардіолога, оскільки це свідчить про напад стенокардії.

Сильний тривалий стискаючий біль за грудиною

Характеризується віддачею в спину, ліве плече або руку. Продовжується протягом 10 хвилин та не знімається прийомом нітрогліцерину. Це найнебезпечніший біль, пов'язаний з інфарктом міокарда і вимагає виклику швидкої допомоги. У таких випадках приїжджає кардіологічна бригада зі спеціальним обладнанням та набором препаратів для надання невідкладної допомоги.

Гарячий біль у ділянці грудини

Виникає після щільної їжі, нахилів, прийняття горизонтального становища, супроводжується відрижкою або неприємним кислим присмаком. Це болі, пов'язані з хворобами стравоходу та закиданням шлункового вмісту в стравохід. Відповідно, з такими симптомами потрібно йти до гастроентеролога.

Біль при розшарувальній аневризмі аорти

Є фатально небезпечним і дуже сильним у момент виникнення. Починається, як правило, у грудях і характеризується як «розривний». Може переміщатися, віддаючи в шию, щелепи, спину, руки, поперек, живіт і тривати по кілька годин. При розриві всіх шарів аорти кров витікає у внутрішні порожнини, і людина гине від втрати крові.

Причинами виникнення аневризми аорти є неконтрольована та не підтримувана препаратами гіпертонія, коливання тиску, підвищений холестерин. За таких умов стінка аорти може просто перетворитися на шмаття та під впливом ударних пульсових хвиль розірватися. А це миттєва смерть.

Постійний ниючий біль

Часто виникає після перенесеної бактеріальної або вірусної інфекції з лихоманкою та підвищеною температурою. Зокрема, після ковіда, наслідками якого стають слабкість, задишка, перебої у роботі серця. Вимагає звернення за допомогою з проведенням лабораторних та інструментальних досліджень, оскільки може сигналізувати про тяжке запальне ускладнення серцевих шарів – перикардит, міокардит або ендокардит.

Біль у тривожного пацієнта

Може мати найрізноманітніший і нестійкий характер, часто пов'язаний з порушенням сну та відчуттям перебоїв у роботі серця. Знімається заспокійливими препаратами - валеріаною, корвалолом, але оскільки тут можуть ховатися тривожні розлади, краще проконсультуватися з психіатром.

П'ять основних ускладнень гіпертонії

Мозковий інсульт

Найстрашніший наслідок гіпертонічної хвороби. Може бути ішемічним, коли судина мозку перекривається тромбом, або геморагічний, коли внаслідок розриву судини відбувається крововилив у тканину мозку. Високий тиск викликає незворотні зміни в судинах життєво важливих органів, включаючи головний мозок.

Інфаркт міокарда

Коли серцевий м'яз протягом багатьох років проштовхує кров у спазмовані при артеріальній гіпертензії судини, він потовщується та набирає масу. Плюс прискорюється утворення холестеринових бляшок у коронарних судинах серця, які живлять серцевий м'яз. І все це викликає порушення постачання киснем та поживними речовинами в перекачуваному серцевому м'язі, виникає ішемічна хвороба серця. І якщо її не лікувати, розвивається інфаркт міокарда.

Хронічна застійна серцева недостатність

Тяжкий стан і наслідок нелікованої гіпертонії. Коли серцевий м'яз багато років працює з підвищеним навантаженням, його резерви виснажуються і серце не справляється зі своєю насосною функцією. Все починається з задишки при фізичному навантаженні і закінчується набряками ніг, накопиченням рідини в черевній порожнині, збільшенням печінки та набряком легень.

Порушення серцевого ритму

На тлі неконтрольованої артеріальної гіпертензії та частих гіпертонічних кризів це порушення може викликати зупинку серця, гостру серцеву недостатність, гостру недостатність мозкового кровообігу, інвалідність або навіть смерть.

Хронічна хвороба нирок (ХХН)

Високий тиск методично вбиває нирки, ті у свою чергу виділяють речовини, що підвищують тиск. Зрештою, функціональна частина нирок поступово відмирає.

Якщо серце раніше не хворіло

Кардіологи попереджають: якщо ви бачите, що тиск регулярно підвищується до показників понад 140/90, при цьому стан погіршується, голова болить і крутиться, серце болить або працює з перебоями, обов'язково завітайте до кардіолога. У жодному разі не призначайте собі препарати самі, у кращому разі вони не допоможуть, у гіршому - зашкодять.

«Правильно призначена терапія, окрім прямої дії, має низку додаткових ефектів, – каже Ірина Полюхович. - Вона покращує якість судинної стінки, захищає нирки, зменшує гіпертрофію міокарда, знижує ризик та розвиток застійної серцевої недостатності».

Як контролювати гіпертонію і не допустити кризи

  1. Щоденно вимірювати артеріальний тиск.
  2. Регулярно приймати призначені лікарем препарати.
  3. Боротися з тривожністю та стресом.
  4. Відмовитися від куріння та алкоголю.
  5. Вживати не більше 5 мг солі на день.
  6. Скоротити до мінімуму вживання насичених жирів та переробленого м'яса (ковбас, сосисок, напівфабрикатів).
  7. Контролювати вагу, забрати з раціону висококалорійні продукти.
  8. Наскільки це можливо за умов воєнного часу, додавати щоденні фізичні навантаження.

Як допомогти при нападі

Гіпертонічний криз супроводжується різким погіршенням самопочуття: прискорене серцебиття, запаморочення, почуття тривоги або навіть панічного страху, утруднене дихання та неможливість глибоко вдихнути. Цей неприємний стан може тривати від кількох хвилин до кількох годин, інколи ж і днів, але здебільшого не потребує невідкладної допомоги.

Якщо тиск підвищується до 180 і вище і стабілізувати його самостійно не виходить, потрібно викликати швидку. До її приїзду:

  • забезпечити приплив свіжого повітря, відкривши вікна та двері;
  • прийняти розслаблене положення напівсидячи, щоб нормалізувати кровообіг і знизити навантаження на серцево-судинну систему;
  • прийняти гіпотензивний препарат, що входить до схеми лікування пацієнта. Таблетку покласти під язик і тримати, доки не розсмокчеться;
  • якщо через півгодини стан не покращав, повторити прийом ліків;
  • нормалізувати дихання, глибоко вдихаючи та роблячи видих, трохи довший, ніж вдих;
  • при прискореному серцебиття покласти під язик заспокійливе;
  • покласти гарячий компрес на гомілки або гірчичник на шийно-потиличну область, або ж зробити гарячу ванну для ніг. Це посилить приплив крові до нижніх кінцівок і знизить тиск у серці;
  • вимірювати тиск кожні 15 хвилин, записуючи його показники, фіксувати час прийому препарату.

Важливо: екстрена медична допомога потрібна, якщо у людини тиск 180/110 і вище, почервоніло обличчя, озноб, прискорене серцебиття, біль у потилиці та в області серця, нудота, блювання.