У грудні економісти традиційно дають прогнози на наступний рік, але щоправда, через рік про них уже ніхто не згадує – ні ЗМІ, ні самі автори.
По-перше, кажуть експерти, зовнішні та внутрішні події вносять такі поправки до економіки, що економічні прогнози найближчим часом взагалі можуть зійти нанівець.
По-друге, у грудні мало хто озирається назад: попереду новий рік та нові очікування.
Але погодьтеся: щоб серйозно ставитись до чергових прогнозів, було б непогано проаналізувати, наскільки справдилися старі. Редакція Коротко про проаналізувала, які минулорічні прогнози здійснилися, а які ні, і хто з експертів виявився найближчим до реальності.
Незважаючи на те що рік тому економісти говорили, що в таких умовах економічні прогнози виглядають навіть не як ворожіння на кавовій гущі, а як спроба потрапити пальцем у небо, з очікуваннями інфляції вони влучили в точку.
Нагадаємо, що абсолютно всі прогнози зростання цін рік тому оберталися навколо показника в 10%. Зокрема, аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак називав цифри 9-10%, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко – менше 10%, аналітик Олексій Кущ – 10-15%, щоправда, із застереженням, що верхній кордон можливий у разі затримок із міжнародною допомогою.
А згідно з прогнозами аналітика Данила Моніна, інфляція у разі збереження міжнародної підтримки мала скласти 8-10%.
За даними Держстату, інфляція за 11 місяців 2024 року становила 10,4%.
Наприкінці минулого року українські економісти говорили про те, що вітчизняна економіка поступово відновлюватиметься, хоча назвати це зростанням буде важко.
Зокрема, на Олексій Кущ очікував повільне відновлення на кілька відсотків за рахунок динаміки сектора торгівлі та послуг. Максим Орищак прогнозував зростання ВВП на 2,5-3%.
Олександр Охріменко вважав, що зростання економіки 2024-го буде на рівні 6%, а от безробіття, на його думку, не повинно бути. Швидше слід очікувати на «робіття», адже у зв'язку з мобілізацією та вимушеною еміграцією в країні не вистачає працівників.
Аналітик Данило Монін наприкінці минулого року говорив про два сценарії на 2024-й.
Згідно з першим сценарієм, за фінансової підтримки ЄС та США зростання ВВП України мало скласти 3-4%. Згідно з другим сценарієм (неотримання фінансової допомоги або отримання її у урізаному обсязі) - девальвація гривні, гіперінфляція, але при цьому зростання економіки на 5-7% за рахунок її переведення на військові рейки.
Про точні цифри динаміки української економіки за підсумками року говорити поки що зарано, але погодьтеся: у середині грудня поточного року прогнози робити набагато простіше, ніж наприкінці минулого року. Наприкінці листопада у Мінекономіки України покращили прогноз зростання економіки до 3,9%. Ключовими факторами, що впливають на динаміку ВВП, залишаються споживчий попит, міграція, фінансова допомога та експорт.
У свою чергу Нацбанк України наприкінці жовтня підвищив прогноз зростання вітчизняної економіки в 2024 році з 3,7% до 4%.
Отже, найточнішим виявився прогноз Данила Моніна, хоча практично всі експерти виявилися дуже близькими до істини.
Рік тому, говорячи про те, що впливатиме на курс долара найсильніше в 2024 році, експерти виявили рідкісну одностайність: міжнародна фінансова допомога.
– Ключовим чинником курсових рухів у 2024-му буде виступати зовнішня допомога, – зазначив тоді у коментарі Коротко про аналітик Андрій Шевчишин. - Виходячи із достатності коштів Мінфін та НБУ прийматимуть рішення щодо механізмів фінансування дефіциту. Саме від обсягів та механіки фінансування залежатиме швидкість та масштаби девальвації.
Більшість експертів рік тому не ризикнули називати конкретні коридори для мінливої національної валюти, але деякі все ж таки зважилися. Зокрема, Олексій Кущ, погоджуючись з тим, що динаміка курсу долара буде пропорційна до зовнішньої допомоги, з найвищою ймовірністю (55%) називав курс у коридорі 39,5-41 грн за долар.
Олександр Охріменко вважав, що 2024 року курс долара утримається поблизу позначки 40 грн за долар.
На 10 грудня 2024 року курс долара становив 41,51 грн за долар.
P.S. Враховуючи повномасштабну війну та десятки різноманітних факторів, які розгойдують українську економіку в різні боки, експерти Коротко про рік тому дали прогнози, що вражають своєю точністю. Чекаємо на прогнози на 2024-й.