Завантажити ще

Виплати ВПО, нове обмеження швидкості та вилучення банкнот: що зміниться в Україні з 1 листопада

Виплати ВПО, нове обмеження швидкості та вилучення банкнот: що зміниться в Україні з 1 листопада
Фото: sd.ua

Країні обіцяють важку зиму і влада, і аналітики. І хоча до календарної зими ще місяць, холод настане раніше. Про те, що чекає на Україну та українців в останній осінній місяць – у матеріалі Коротко про.

Виплати продовжуються

Виплати ВПО у листопаді 2024 року продовжаться. Нагадаємо, що у серпні 2024-го термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій закінчився, але для людей, які перебувають у складних життєвих обставинах, уряд продовжив виплати на 6 місяців, тобто до лютого 2025-го.

Тому у листопаді виплати автоматично (без додаткового звертання) отримають найбільш уразливі категорії переселенців: пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн; інваліди І і ІІ групи; діти з інвалідністю віком до 18 років; тяжкохворі діти; діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі та прийомні батьки.

Допомога для громадян, які проживають в Україні та мають статус ВПО, становить:

  • 3000 грн для осіб з інвалідністю та дітей;
  • 2000 грн для інших осіб.

Також допомогу від держави можуть отримувати інші категорії ВПО:

  • сім'ї з дітьми до 14 років, які проживають у зоні активних або можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, де діти не мають можливості навчатися офлайн;
  • сім'ї, де один із членів сім'ї доглядає особу з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 18 років або тяжкохворою дитиною;
  • діти до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних стосунках);
  • вагітні жінки починаючи з 30 тижнів вагітності.

Такі категорії ВПО можуть у листопаді подати заяву на призначення або продовження виплат.

Також написати заяву на виплату можуть переселенці, які досягли 60-річного віку та не мають права на пенсійну виплату, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача у такій сім'ї не перевищує 9444 грн.

Допомога в опалювальний сезон

Опалювальний сезон у багатьох регіонах країни стартував у жовтні. А це означає, що, незважаючи на те що тарифи у листопаді залишаться без змін, суми у платіжках багатьох споживачів значно зростуть.

У зв'язку із цим у листопаді житлові субсидії також зростуть. Більшості громадян призначать допомогу автоматично.

В опалювальному сезоні 2024/2025 українські споживачі матимуть змогу отримати додаткову допомогу на придбання твердого палива. Розмір такої підтримки визначається для кожного домогосподарства індивідуально, орієнтовно виплати можна буде отримувати до кінця року.

Хто отримає надбавку до пенсії

Незважаючи на гучні заголовки багатьох ЗМІ, на підвищення пенсій і надбавки більшість пенсіонерів не чекають. У листопаді 2024-го збільшаться пенсії лише у тих пенсіонерів, які минулого місяця перетнули певну межу для вікової надбавки – 70, 75 та 80 років. При цьому для отримання такої доплати пенсія не має перевищувати 10 340,35 грн.

Нагадаємо, вікова надбавка виплачується у таких розмірах:

  • особам, яким виповнилося 70 років – до 300 грн;
  • особам, яким виповнилося 75 років, – до 456 грн;
  • особам, яким виповнилося 80 років, – до 570 грн.

Наступна індексація пенсій, ймовірно, відбудеться в березні 2025 року. Попередньо пенсії можуть збільшитися на 10-17%.

Докладно про всі пенсійні нововведення ми писали тут.

Зміна обмеження швидкості руху

З 1 листопада в Україні запроваджуються нові обмеження швидкості на дорогах, зокрема швидкість руху буде знижена до 50 км/год. Зміни пов'язані з початком зимового періоду, що традиційно є небезпечним для учасників дорожнього руху.

Зокрема, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький наголосив, що у зимовий період у ПДР нічого радикально не зміниться. Так, ділянки доріг, де раніше дозволялося підвищення швидкості до 80 км/год, отримають нові знаки з обмеженням до 50 км/год.

Деякий час старі та нові купюри ходитимуть нарівні. Колаж НБУ

Деякий час старі та нові купюри ходитимуть нарівні. Колаж НБУ

Вилучення банкнот

З 1 листопада Нацбанк почне вилучати з обігу банкноти 50 та 200 гривень зразків 2003 – 2007 років і міняти на банкноти аналогічних номіналів зразка 2014 року та наступних років випуску, повідомляє пресслужба НБУ.

У регуляторі пояснили, що спеціально нічого обмінювати не потрібно, і обмежень на розрахунки банкнотами старого зразка немає: вони, як і раніше, залишаються дійсними платіжними засобами. Просто потрапляючи в банки, банкноти номіналами 50 та 200 гривень старого зразка не повертатимуться в обіг, а вилучатимуться та передаватимуться Національному банку для утилізації.

У НБУ нагадали, що зараз йде поступове вилучення із обігу та заміна банкнот номіналами:

  • 1 та 2 гривні зразків 2003-2007 років – з 1 жовтня 2020 року;
  • 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003-2007 років – з 1 січня 2023 року;
  • 500 гривень – з 1 серпня 2024 року.