Завантажити ще

Компанія «Укренерго» може втратити 1 млрд державних грошей

Компанія «Укренерго» може втратити 1 млрд державних грошей
Фото: facebook.com/npcukrenergo

Суд Києва виніс рішення проти «НЕК «Укренерго» у справі з Банком Альянс.

Суддя Господарського суду м. Києва Сташків Р.Б. визнав такою, що не підлягає виконанню банківську гарантію у резонансній справі про участь Банку Альянс у схемі, що завдала збитків державній компанії «НЕК «Укренерго» на 1 млрд гривень. Мова йде про обставини завершеного Національним антикорупційним бюро України розслідування кримінальної справи, в якій власник афілійованої з І.Коломойським компанії «Юнайтед Енерджі», посадовці Укренерго та Голова правління Банку Альянс Юлія Фролова обвинувачуються у заволодіння під час воєнного стану електричною енергією «НЕК «Укренерго» та легалізації отриманих від її продажу коштів.

Банк Альянс в цій схемі виступив гарантом сплати «Юнайтед Енерджі» коштів за відібрану в електросистемі України електроенергію. Коли найкрупніший трейдер електроенергії країни в березні 2022 р. не виконав умови договору і «Укренерго» звернулась до банку гаранта, Банк Альянс відмовився від виконання своїх гарантійних зобов’язань і подав позов до «НЕК «Укренерго» щодо «визнання банківської гарантії такою, що не підлягає виконанню та визнання припиненим зобов’язання банку».

Нагадаємо, що це системна і, на жаль, успішна практика Банку Альянс через багаторічні судові процеси добиватись скасування своїх зобов'язань за банківськими гарантіями перед державним установам і підприємствам. Серед постраждалих: Міноборони та «НАК «Нафтогаз».

Парадоксом рішення Господарського суду у справі № 910/16479/23 про визнання банківської гарантії Банку Альянс такою, що не підлягає виконанню, є те, що в грудні 2022 р. той же Господарський суд м. Києва за позовом «НЕК «Укренерго» вже ухвалив рішення, за яким Банк Альянс мав сплатити на користь державної компанії 1 млрд 113 млн гривень за тією самою банківською гарантією. Втім грошей держава так і не отримала - рішення оскаржується Банком Альянс і Північний апеляційний суд вже півтора року не може розглянути цю справу по суті через маніпуляції судовим процесом адвокатами банку.

За матеріалами справи №910/3268/22, що розглядалась в 2022 році, єдиним доказом Банку Альянс про те, що гарантія не підлягає виконанню, стало твердженні, що Укренерго невчасно і у невідповідній формі подавало вимоги на виплату банківської гарантії. Втім тоді суд прийшов до висновку, що в березні 2022 року Укренерго не пропустив строків подачі вимоги попри те, що всі відділення, включаючи Центральний офіс Банку Альянс, були зачинені. Дані офіційного сайту Банку Альянс підтверджують не лише цей факт, але й те, що єдиним завданням керівництва банку на початку війни було отримати максимальний кредит у Нацбанку. Згідно рішення зборів акціонерів, що відбулось вже 3 березня 2022 р. передбачалось отримання кредиту у 7 млрд гривень.

Це рішення зборів акціонерів, на відміну від зобов’язань за гарантією перед Укренерго, керівництво Банку Альянс виконало. Банк Альянс, 26-й за розміром в Україні, отримав від НБУ в 2022 році найбільший серед приватних фінустанов кредит, що перевищив 2 млрд гривень. На сьогодні заборгованість Банку Альянс перед НБУ складає 700 млн гривень.

Однією з підстав рішення Господарського суду в 2022 році був факт часткової оплати Банком Альянс за виданою на користь «Укренерго» банківською гарантією, що стало підтвердженням визнання фінустановою своїх зобов’язань. Сума часткової виплати склала 133 млн гривень. Чому факти, доведені в 2022 році, не були прийняті до уваги Господарським судом в 2024 році наразі невідомо, адже повного тексту рішення суд ще не оприлюднив. Втім рішення 2024 року про визнання банківської гарантії Банку Альянс такою, ще не підлягає сплаті, ставить питання, чи має Укренерго тепер не лише збитки у мільярд гривень, але й борг перед учасником злочинної схеми?

Чергове засідання у справі Укренерго проти Банку Альянс відбудеться у Північному апеляційному господарському суді вже 25 квітня. Цього разу участь у розгляді справи мають взяти представники НАБУ. Схоже, на сьогодні участь НАБУ – це єдиний шанс, що судова система буде дотримуватись процесуальних строків та стане на захист інтересів держави у протистоянні з ділками, що роками безкарно розкрадають її, навіть, попри війну. Адже сьогодні українська енергетика під ударами російських ракет втратила майже 80 відсотків своїх генеруючих потужностей і змушена платити за імпорт електроенергії та просити про зовнішню допомогу, щоб не допустити чергового блекауту. У той же час оператор української електромережі компанія «Укренерго» може втратити понад мільярд державних коштів.