Завантажити ще

Тарифи на електроенергію зростуть вже цього літа. Скільки заплатимо

Тарифи на електроенергію зростуть вже цього літа. Скільки заплатимо
Фото: НЕК "Укренерго"

Внаслідок ракетних атак ворога в березні об'єкти енергетичної галузі знову були серйозно пошкоджені. У Міністерстві енергетики кажуть, поки фахівці не дали повної оцінки завданих збитків, говорити про підвищення тарифів рано, адже незрозуміла сума, яка буде потрібна на відновлення. Проте експерти вважають, що обманюватися цими заспокійливими заявами не варто: тарифи на електроенергію планують підняти вже цього літа.

Нещодавно піднімали – і знову?

Єдиним тарифом, що суттєво зріс під час повномасштабної війни, став тариф на електроенергію – з липня 2023 року українські побутові споживачі платять 2,64 грн за кожну кВт*годину. Здавалося б, за умов, коли з моменту попереднього підвищення минуло менше року, говорити про чергове зростання якось передчасно. Та ба!

Після того як внаслідок березневих атак російських окупантів було знову пошкоджено об'єкти енергетичної інфраструктури, заяви про необхідність чергового підвищення тарифів посипалися одна за одною. А міністр енергетики України Герман Галущенко взагалі заявив, що без попереднього підвищення ми б не пройшли зиму. Так би мовити, «підготував ґрунт».

«Тарифи минулого року підвищували внаслідок масштабних атак на енергетику, – зазначив міністр. – Без цього рішення ми не відновили б нашу енергетику і не пройшли б зиму так, як ми її пройшли, – спокійно, стабільно і без відключень», - зазначив він.

Але чи це так насправді? Експерти готові посперечатися.

«Не витримує жодної критики»

Аналітик Олексій Кущ вважає, що частка правди у словах міністра є, адже підвищені тарифи – це додаткові гроші, які були спрямовані в тому числі і на ремонти. Але, каже експерт, Міністерству енергетики варто розгорнуто показувати суспільству, скільки і куди грошей було витрачено.

- Якщо це пов'язано з держтаємницею, можна просто називати, скільки підстанцій, ЛЕП тощо було відремонтовано, - зазначив Олексій Кущ у розмові з Коротко про. - Це має бути звітність на рівні соціальної реклами. Бо коли інформації мало, споживачі заповнюють цю відсутність домислами в негативному ключі.

Водночас голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко у коментарі Коротко про зазначив, що подібні заяви не витримують жодної критики. За його словами, якби зима не була такою теплою, ми мали б величезні проблеми з проходженням опалювального сезону.

З тим, що ситуацію врятувала тепла зима, погоджується й енергетичний експерт Юрій Корольчук. За його словами, українську енергосистему не було відновлено до початку зими 2023-2024, а березневі ракетні удари показали, що не було організовано й ефективного захисту енергосистеми.

Звичайно, гроші, які споживачі заплатили додатково, відіграли роль, але насамперед для постачальників електроенергії, які одержують ці гроші, каже Юрій Корольчук. А вони вже передають частину коштів підприємствам обленерго за розподілення електроенергії, оскільки в тарифах закладено суми і за саму вартість, і за транспортування.

- Після підвищення тарифу до 2,64 грн за кВт*годину з кожної кВт*години додатково збирають приблизно по гривні, тобто за рік – близько 30 млрд грн додатково, - зазначив експерт. – Але з огляду на те, що тарифи підвищили в липні 2023-го і рік ще не пройшов, йдеться, найімовірніше,  про 20 млрд грн. До того ж населення оплачує комуналку поступово, тобто після підвищення у липні на поточний рівень оплати вийшли ближче до осені. Таким чином, ці гроші точно не могли бути використані на підготовку до опалювального сезону, на захист та відновлення зруйнованих об'єктів.

У розмові з Коротко про Юрій Корольчук навів конкретні цифри: всім українським обленерго на поточні ремонти потрібно близько 15 млрд грн. Тобто левова частка коштів пішла на ремонтні роботи, заміну трансформаторів та ЛЕП. А в регіонах, де тривають постійні обстріли, ремонти взагалі фінансуються окремими фондами. На думку експерта, від сили на те, щоб «пережити зиму», з 20 млрд грн могло піти близько 2 млрд грн, та й за умови, що ці гроші змогли різко «витягнути» в серпні-вересні і кинути в роботу. Але з огляду на те, як працюють бюрократичні механізми, це малореально.

– Тому, відповідаючи на запитання, скільки правди у заявах, що ми пережили зиму лише завдяки підвищенню тарифів, можна відповісти так: теоретично – 10%, а реально – 0, – підсумував Юрій Корольчук. - Звичайно, головне, як рахувати. Якщо вважати, що поточні ремонти, обслуговування та виплати зарплат – це «відновлення» та «підготовка до зими», тоді так. Але, по суті, це не так, адже на всі ці статті гроші використовуються щороку, а відновлення йде за додаткові кошти.

Коли і наскільки

Експерти, опитані Коротко про, не сумніваються: зростання тарифів у 2024 році неминуче.

- Найімовірніше, тарифи на електроенергію піднімуть до 3,5 грн, - вважає Олег Попенко. – Точні терміни сказати важко, але не виключено, що це відбудеться вже через 2-3 місяці. Гроші зі зростання тарифів мають піти на модернізацію нашої енергосистеми та проведення капітальних та поточних ремонтів, а за фактом підуть на виплати інвесторам у "зелену" енергетику, де борги перевищують 32 млрд грн.

За словами Юрія Корольчука, щодо нових тарифів у НКРЕКУ сьогодні є різні ідеї. Це і 3,5-3,7 грн за кВт*годину, і 4 грн. Усі ці варіанти та пропозиції Нацкомісія передає до Кабміну, де й ухвалюватимуть остаточне рішення.

- Можна припустити, якщо тариф буде встановлений на рівні плюс-мінус 3,5 грн, то він буде єдиним, а у разі ухвалення 4 грн за кВт*годину знову буде градація, - зазначив експерт у коментарі Коротко про. – Найімовірніше, підвищення відбудеться у червні-липні, хоча якщо оголосити про підвищення тарифу з 1 травня, ніхто й слова не скаже. Гроші підуть насамперед на обслуговування поточних завдань обленерго. Наразі з 2,64 грн близько 2-2,10 грн становить плата за розподіл. Відповідно, сума, що залишилася, навіть не покриває витрати «Енергоатому», не кажучи вже про кошти хоча б на мінімальний розвиток.

На думку Юрія Корольчука, зростання тарифу до 3-3,20 грн за кВт*годину не вплине на платоспроможність населення, і ризик падіння платежів буде мінімальним. Але що вище підніметься вартість електроенергії, то швидше зростатимуть борги населення.

Олексій Кущ також не відкидає можливості підвищення тарифів цього року.

- Тарифна реформа в Україні не завершена, і дехто продовжує споживати багато електроенергії, опалюючи електрикою басейни та сауни, - підсумував експерт. - Тому тарифи потрібно не просто підвищувати, а знову диференціювати, щоби багаті платили ринкову ціну.