12 листопада
Завантажити ще

Хроніки комунального апокаліпсису: що буде з цінами на тарифи у 2024-му

Хроніки комунального апокаліпсису: що буде з цінами на тарифи у 2024-му
Фото: nbn.ua

До кінця опалювального сезону влада пообіцяла тарифи не підвищувати. Але українці вміють читати між рядками і одразу зрозуміли: щойно опалення вимикають, одразу можна починати готуватися до тарифного зльоту.

Зі скасуванням заборони на «відрізання» від комунальних послуг і зовсім вирішили не зволікати, хоча з огляду на те, що борги за комуналку в Україні становлять неймовірні 240 млрд гривень, у цьому немає нічого дивного. Скасуванням мораторію негайно скористалися YASNO, повідомивши, що вже почали відключати світло боржникам.

Отже, які зміни у платіжках на нас чекають найближчим часом? Про це – у матеріалі Коротко про.

Газ: третя платіжка та літнє подорожчання

Близько 98% українських побутових споживачів газу (12,4 млн українських домогосподарств) є клієнтами газопостачальної компанії «Нафтогаз України». Вони продовжують купувати паливо за гарантованою ціною 7,96 грн за кубометр, і тут поки що нічого не змінюється. Однак незважаючи на це, споживачі з лютого все ж таки почнуть платити більше.

Справа в тому, що українцям знову почнуть нараховувати плату за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Експерти кажуть, що для нас це не новина – такі нарахування проводилися до 2020 року. Але після появи двох платіжок вони «загубилися». Нещодавно Міністерство енергетики та Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), нарешті ухвалили необхідні документи, тож на споживачів чекає третя платіжка.

- Третю платіжку за газ мають отримати у лютому за січень усі власники квартир у багатоквартирних будинках. Але отримають її лише ті, хто провів загальні збори співвласників багатоквартирних будинків і визначилися з виконавцем послуг – інакше ця платіжка буде незаконною, - зазначив Коротко про голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – Більшість цих грошей піде на обстеження газових мереж і дуже невеликий ремонт.

Щодо суми, то вона залежить від конкретного будинку, його висотності, кількості квартир. На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, орієнтовно одна квартира має заплатити близько 300 грн за три роки.

Але це ще не все. Експерти не відкидають, що після закінчення опалювального сезону ціну на газ можуть підняти до 10-11 грн за куб.

Водоканали: тут уже все готове

Експерти ринку кажуть, що у водоканалів для подорожчання вже все готове, тож підвищення тарифів на воду – лише питання часу. Втім, задля справедливості треба сказати, що і "на потім" уже визначилися: зростання тарифів на воду очікується з 1 квітня і з 1 липня.

Днями стало відомо, що НКРЕКУ повернулася до розгляду питання щодо збільшення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. На засіданні 30 січня 2024 року регулятор схвалив початок процедури обговорення двоетапного зростання тарифів для низки водоканалів. Незважаючи на те, що в НКРЕКУ наголосили, що це не остаточне рішення, експерти щодо зростання не сумніваються.

- Можна не сумніватися, що у 2024-му зазначені водоканали піднімуть тарифи, багато хто – двічі, причому зростання буде серйозним, - прокоментував новини Олег Попенко. – Це буде 20-30%, а дехто отримає в тарифі навіть +60%. При цьому за рахунок споживачів вирішуватимуть питання боргів водоканалів за електроенергію (а там загальні борги понад 3 млрд гривень). Тобто, замість того, щоб реформувати та знижувати витрати, вирішили підняти тарифи. Тож споживачам залишається лише розкривати гаманці та готувати гроші.

Детально із запропонованими змінами тарифів на водопостачання та водовідведення можна ознайомитись на порталі « Україна Комунальна ».

Електрика: чергове зростання тарифів та відключення за несплату

Єдиною комунальною послугою, яка суттєво подорожчала після початку повномасштабної війни, є електроенергія. Нагадаємо, що з 1 червня 2023 року тариф зріс з 1,44 грн/кВт*година до 2,64 грн/кВт*година. При цьому градацію тарифів залежно від споживання відмінили – новий тариф встановили один для всіх.

Незважаючи на це, дискусії про підвищення тарифу на електроенергію продовжуються: енергетики та чиновники навперебій продовжують запевняти населення, що вартість світла в Україні навіть після майже дворазового подорожчання залишається низькою та економічно необґрунтованою. Єдине, що на сьогодні пообіцяли українцям, то це те, що до завершення опалювального сезону змін у ціновій політиці не буде. А ось навесні-влітку чекаємо на неприємні сюрпризи.

Олег Попенко каже, що підвищення тарифу на електрику очікує на українців уже у травні-червні. Остаточне рішення ще не ухвалене, але, ймовірно, новий тариф буде в діапазоні 3,5-4 грн. Юрій Корольчук прогнозує, що тариф зросте приблизно до 3,50 грн/кВт*година.

Для українців є ще один «комунальний сюрприз» – відключення комунальних послуг за борги. З початку повномасштабного вторгнення в Україні діяв мораторій на відключення споживачів комунальних послуг за борги, але у грудні минулого року Кабмін його скасував своєю ухвалою №1405 від 29.12.2023. Тепер постачальникам послуг ЖКГ знову дозволяється не лише нараховувати та стягувати пеню та штрафи, а й зупиняти постачання послуги у разі її несвоєчасної чи неповної оплати. Хоча це, як і раніше, не стосується тих споживачів, які проживають у зоні активних бойових дій, на тимчасово окупованих територіях, а також тих, чиє житло було пошкоджено внаслідок війни.

Про те, що боржникам у разі непогашення боргу «відріжуть» світло, повідомили в YASNO. Прострочена заборгованість мешканців Києва та Дніпропетровської області становить понад 1,3 млрд грн, і в компанії не бачать іншого виходу, окрім як перейти до кардинальних заходів. Більше того: у YASNO стверджують, що вже розпочали відключення з 29 січня. Заходи, в першу чергу, вживаються стосовно клієнтів, які мають найбільший термін та суму заборгованості.

На думку експертів, це лише «перші ластівки». Можна не сумніватися, що незабаром приклад YASNO наслідують і інші постачальники послуг, яким рішення уряду «розв'язало руки».