21 грудня
Завантажити ще

Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері

Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері
Фото: pexels.com

Ще якихось 3-5 років тому здавалося, що професія IT-спеціаліста є чи не довічною гарантією цікавої роботи та високої зарплати, але тенденції поступово змінюються. В останні два роки ІТ-сфера у всьому світу переживає непрості часи, а експерти називають безрадісні цифри: близько 94% IT-"однорогів" (компаній-стартапів з ринковою вартістю понад 1 млн доларів США) сьогодні є збитковими. Причини називаються різні – макроекономіка, геополітика, постковідні шоки. А тут ще й штучний інтелект підлив масла в «пожежу» в ІТ-сфері.

Не так перспективно…

За словами операційного директора GRC.UA Наталії Слинько, тенденції на айті-ринку справді змінилися, і це пов'язано як зі штучним інтелектом, так і з економічними процесами, причому не лише в Україні, а й у всьому світі.

– Відбулася криза на ринку стартапів та їх фінансування, «посипалися» кілька компаній у Силіконовій долині, і це потягнуло за собою відповідні процеси по всьому світу, – зазначила Наталія Слинько у розмові з KP.UA.

В Україні на айті-ринок впливає цілий комплекс причин, продовжує експертка. У нашій країні до світових тенденцій додалися проблеми в аутсорсинговій сфері. Це сталося рік тому, коли через великі проблеми з доступом до електроенергії та інтернету в роботі українських айтівців почали відбуватися збої. А великі світові компанії, на які вони працювали, не були готові до таких ризиків і почали переключатися на спеціалістів з інших країн.

Крім того, з активним розвитком штучного інтелекту стало зрозуміло: якщо його правильно налаштувати, потребу в деяких айті-спеціалістах можна серйозно зменшити. На думку Наталії Слинько, приміром, якусь частину програмістів ШІ витіснить. Вже зараз видно, що це можливо, головне - правильно поставити завдання.

Водночас керівник департаменту підбору персоналу Jooble Аліса Лаговська вважає, що IT залишилась однією з найперспективніших галузей в Україні.

- Бізнеси з усього світу відкривали офіси в Україні, співпрацювали і продовжують співпрацювати з нашими аутсорсинговими компаніями, а також наймали і продовжують наймати технічних спеціалістів з України, - каже експертка. - Безумовно, з початком повномасштабного вторгнення іноземні компанії мають переживання щодо можливості наших спеціалістів продовжувати ефективно працювати в таких умовах. До того ж по всьому світу спостерігається економічна рецесія, тож європейський ринок праці теж значно скоротився. Проте рекрутинг в Європі не такий активний і швидкий, як в Україні, і це для нас є плюсом. Ми можемо значно швидше найняти нового співробітника, ніж це відбувається в Європі. Але загальна ситуація на ринку звісно уповільнює такий стрімкий розвиток IT-галузі як у світі, так і в Україні зокрема.

І знову ринок роботодавців

За словами Аліси Лаговської, якщо раніше саме кандидати диктували умови праці, зараз в цьому процесі лідирують компанії. Вони обирають з великої кількості найталановитіших кандидатів.

Кількість кандидатів у пошуку на Djinni (український сайт для пошуку роботи IT-спеціалістами/ – Авт.) з 2019-го виросла у 9 разів, наводить цифри експертка. А ось кількість пропозицій повернулася до рівня 2019-го після шаленого зростання у 2021-му. Наприкінці 2021-го кандидат отримував у середньому 16 пропозицій на місяць, але й кандидатів у пошуку було 30 тисяч. Зараз кандидатів в пошуку вже 92 тисячі, і рекрутери пишуть приблизно третині з них.

Кількість відгуків на одну вакансію в середньому у галузі із січня 2022-го виросла в 5 разів і продовжує зростати. За даними Djinni, у жовтні це вже в середньому 25,5. При цьому найбільше зростання спостерігається у senior-вакансіях, де потрібно хоча б п’ять років досвіду. В жовтні на кожну з них відгукувались в середньому 16 кандидатів, у вересні - 14, а рік тому - менше 6.

Початківці зараз стикаються із сильною конкуренцією, вимоги від компаній стають все вищими. Тому початківцям треба запастись терпінням і мотивацією.

Головні вимоги до айтівців: англійська, освіта, досвід роботи

Однією з ключових вимог до спеціалістів в IT-напрямку, окрім знання технологій, є знання англійської. Ця навичка значно підвищує шанси знайти роботу на висококонкурентному ринку, а також мати вищу зарплату в порівнянні з кандидатами, що не володіють англійською.

- За даними дослідження від AIN, зарплата спеціалістів middle і зі знанням англійської на рівні Upper intermediate на 25-40% вище, ніж у спеціалістів із гіршим знанням англійської, - наводить цифри Аліса Лаговська. - Це підтверджують і дані DOU (спільнота розробників України. – Авт.): фахівці з кращим володінням англійської переважно отримують вищі зарплати. Ця різниця менш помітна для початківців, але відчутна для фахівців middle+.

Думка експертки підтверджується статистикою. Менше ніж 1,5% найнятих на Djinni кандидатів не знають англійської, а 72% знають її на рівні upper intermediate або краще. І лише 12% вакансій публікували без вказання необхідного рівня англійської.

За словами Наталії Слинько, насамперед затребуваність залежить від досвіду. Ринку потрібні досвідчені програмісти, які можуть створювати продукт. Айтівці, які тільки навчаються або вміють створювати найпростіший код, виконувати конкретні кодинг-завдання, не будуть такими популярними. Їх досить легко замінити на штучний інтелект, тому вони просто не знадобляться в такій кількості. Загалом все як в інших професіях: у професіоналів і тих, хто готовий перенавчатися, робота буде завжди, а якщо людина готова виконувати лише суто технічну роль, їй знайти роботу буде важче.

- У досвіді роботи дуже важлива як кількість відпрацьованих років, так і якість роботи – над якими продуктами людина працювала, які завдання виконувала, – каже Наталія Слинько. – Серед інших вимог – освіта, хоч тут усе залежить від того, з якою компанією співпрацювати. У міжнародних компаніях вища освіта цінується, причому це має бути вуз, що котирується у світі. Якщо ми говоримо про розробників, то англійська – це взагалі must have, адже більшість із них працюють на міжнародному ринку.

Штучний інтелект: це вже наша повсякденність

Поки що під загрозою витіснення ШІ опинилися не всі працівники айті-сфери.

- Програмістів можна умовно поділити на тих, хто «створює архітектуру», по суті, будучи дизайнерами віртуального світу, і тих, хто виконує суто технічні завдання. І ось останніх якраз і можна замінити за допомогою ШІ, – вважає Наталія Слинько.

Багато хто думає, що якщо ШІ і витіснить когось, то перш за все це будуть тестувальники. Але експертка GRC.UA каже, що робити такі прогнози передчасно. Справа в тому, що перед тестуванням ці тести ще потрібно написати. Не кажучи про те, що ШІ не в змозі робити, наприклад, мануальне тестування, яке проводиться тестувальником без використання програмних засобів. Тобто він перевіряє роботу програми чи сайту шляхом моделювання дій користувача.

- Штучний інтелект уже давно з нами в повсякденному житті й роботі, - додає Аліса Лаговська. - Його стрімкий розвиток ускладнює життя «джунів», бо деякі задачі, які вони б виконували, простіше замінити ChatGPT, і частина компаній так і роблять. На даному етапі ШІ навряд замінить повністю окремі професії, проте він точно стане незамінним помічником і допоможе виконувати роботу більш ефективно. А от для спеціалістів, які не зможуть інтегрувати штучний інтелект у свою роботу, це може стати проблемою, і загалом вони будуть менш конкурентні на ринку. Програміст майбутнього - це програміст, що працює за допомогою ШІ. Ті, хто буде використовувати ШІ, прийдуть на місце тих, хто його не використовує. А розробники, що писатимуть код з ШІ, будуть в попиті.

Що з зарплатами

Як показало дослідження GRC.UA «Барометр ринку праці 2023», айтівці, які залишилися на роботі, у зарплаті не втратили: у когось вона залишилася на колишньому рівні, у когось виросла на 10-30 %, а в когось – на 30-50%. Можливо, це сталося за рахунок індексацій, хоча під час опитування респонденти наголошували на тому, що отримали підвищення зарплати з урахуванням індивідуальної ефективності. Але, каже Наталія Слинько, не виключено, що основна причина у ряді випадків – це скорочення штату та розподіл зарплатного фонду серед тих, хто залишився.

За даними DOU, медіанна зарплата розробників в Україні вже рік практично не змінюється і складає $3435. У 2023 році припинилося зростання зарплат досвідчених розробників, яке відбувалося після початку повномасштабного вторгнення, каже Аліса Лаговська. В першому півріччі 2023 року навіть трохи зменшилися медіанні зарплати розробників рівня Senior до $4900 і Tech Lead до $5500, повернувшись на рівень літа 2022 року. Не набагато підвищилися лише зарплати "тімлідів" - до $5200.

- Розробники з менш ніж річним досвідом роботи можуть розраховувати на 500–700 доларів на місяць, - каже експертка Jooble. - Значне збільшення зарплат починається з другого року роботи, і найактивніше компенсацію підвищують у перші вісім років. Після цього значного зростання медіанних зарплат зі збільшенням досвіду вже не спостерігається. Мовами з найвищими медіанними зарплатами залишаються Scala, Rust і Go, передусім це стосується досвідчених фахівців. Вищі від середніх зарплати у досвідчених розробників, які працюють з Ruby, Kotlin і Swift.

Якщо обирати майбутній напрямок для освіти та розвитку в IT, експерти не радять обирати те, що обирають усі - наприклад Manual QA чи Front-end. Тут конкуренція серед новачків завжди була високою.

- Якщо є тверде бажання розвиватись як технічний спеціаліст, варто обирати складніші напрями, - відзначила Аліса Лаговська в коментарі KP.UA. - В них поріг входу буде вищим, але перспективи можуть бути значно кращими, наприклад у Big Data, Machine Learning, AI тощо. Якщо є можливість, можна інвестувати в ґрунтовну технічну освіту - розвивайтеся у Data Science, Computer Vision, R&D. Це не швидкий старт для початківця, проте ці напрями є найбільш перспективними. І, звісно, набирають популярності розробки із застосуванням технології GenAI - генеративного штучного інтелекту.