28 травня
Завантажити ще

За зруйноване житло в Україні дають сертифікат на купівлю нового

За зруйноване житло в Україні дають сертифікат на купівлю нового
Фото: ДСНС України

З 1 серпня українці, у яких під час бойових дій було зруйновано житло, можуть подавати заявки на компенсацію від держави для придбання нового будинку чи квартири.

Як повідомили у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури, це другий етап реалізації держпрограми із забезпечення житлом громадян України. На першому етапі компенсацію отримували ті, чиє житло було пошкоджене, але не зруйноване. Розмір тієї компенсації був обмежений 200 тис. гривень, заявки подали 1400 українців, і їм було виплачено загалом 114 млн грн для купівлі будівельної продукції та оплату будівельних робіт.

Другий етап передбачає серйозніше фінансування. Заявки, як і на першому етапі, подаються через програму «Дія» (опція «єВідновлення»). Отримати компенсацію зможуть власники житла, зруйнованого під час бойових дій після 24 лютого 2022 року, яке не підлягає відновленню та розміщене на неокупованій території та не в зоні бойових дій.

За попередніми підрахунками, в Україні зруйновано близько 150 тисяч будинків. Найбільше – у Донецькій, Київській, Луганській, Чернігівській та Харківській областях. Значна частина – майже 130 тисяч – це приватні будинки, решта – багатоквартирні та гуртожитки. Лише у Києві за час війни зруйновано та пошкоджено 348 житлових будинків. За даними на квітень 2023 року, у 2,5 млн громадян України зруйновано або пошкоджено житло внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Як виглядає компенсація?

За зруйноване житло держава пропонує два види компенсації – сертифікат на придбання нового житла та грошові виплати на самостійне відновлення. Поки йдеться про сертифікати, механізм виплати грошей на будівництво ще розробляється.

Суму сертифіката визначить спеціальна комісія, яка розглядає заявки та аналізує інформацію. За «Порядком надання компенсації за зруйновані об'єкти нерухомого майна» у формулі враховується вартість 1 кв. метра житла на вторинному ринку в Україні (36 422,33 грн для квартир та 22 197,14 грн для будинку) та інші показники.

Якщо громадянин України подавав заявку на "єВідновлення" на ремонт житла, отримав виплати, а його будинок після ремонту було зруйновано внаслідок російської військової агресії, то можна знову подавати заявку на компенсацію.

Що треба зробити?

 1. Подати повідомлення про зруйноване майно у додатку або на порталі «Дія» (якщо це не було зроблено раніше).
 2. Подати заяву про виплату за зруйноване майно у додатку.
 3. У заяві зазначити пільгову категорію (якщо є), контактні дані.
 4. Замовити довідку про несудимість у «Дії».

Подані заяви розгляне спеціальна комісія, яка створена при органах місцевого самоврядування. Ці ж комісії обстежуватимуть знищене житло та прийматимуть рішення про надання компенсації.

Також незабаром буде відкрито можливість подавати заяву на отримання компенсації через ЦНАПи, нотаріусів та органи соціального захисту.

Хто має пільги на першочергове одержання грошей?

 • учасники бойових дій;
 • особи з інвалідністю внаслідок війни;
 • ветерани війни;
 • особи, які призвані на військову службу під час мобілізації;
 • члени сімей загиблих військових;
 • багатодітні сім'ї;
 • особи з інвалідністю І та ІІ груп;
 • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
 • опікуни/піклувальники;
 • прийомні батьки та патронатні вихователі;
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Хто не має права на компенсацію?

Ті, хто перебувають під санкціями чи мають судимість за злочини проти національної безпеки, а також їхні спадкоємці.

Що робити з отриманим сертифікатом?

Після подання усієї інформації в «Дії» та її перевірки/обробки туди ж або на вказану електронну пошту прийде сповіщення про готовність сертифіката. Електронний сертифікат буде автоматично збережено у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.

Термін дії сертифікату – 5 років. Він використовується лише на придбання майна на первинному чи вторинному ринку, а також для інвестування коштів у об'єкт на етапі будівництва.

Щоб скористатися сертифікатом, потрібно подати заявку в «Дії» для бронювання коштів за сертифікатом. Дочекатися підтвердження, що кошти заброньовані. Скласти договір купівлі у нотаріуса, вказавши сертифікат як спосіб оплати. Заброньовані кошти прийдуть на рахунок продавця нерухомості.

А чи можна отримати не сертифікат, а одразу гроші?

Поки що ні, але механізм виплати грошей на будівництво нових будинків вже розробляється. І тут краще не поспішати подавати заявку на сертифікат. У «Дії» з'явиться повідомлення, з якого моменту заявники зможуть обирати між отриманням грошей на будівництво та сертифікатом.

Також йде робота над тим, щоб компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло отримали власники будинків та квартир, що залишилися на тимчасово окупованих територіях. І ще нюанс: поки що програма компенсації доступна лише для майна з одним власником. Але функціонал продовжує розвиватися, і незабаром компенсація буде доступною для майна, у якого кілька власників.

Де можна знайти додаткову інформацію?

Сайт програми "єВідновлення" (розділ «Зруйноване житло»)

Спеціальна урядова гаряча лінія – 15-45 (кнопка 2)

Чат-боти Урядового контактного центру: