25 травня
Завантажити ще

Як зменшити суму за електроенергію у платіжці: дієві поради

Як зменшити суму за електроенергію у платіжці: дієві поради
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

До війни комунальні витрати забирали в сукупних витратах українців кожну шосту гривню, а зараз, враховуючи зменшення зарплат та зростання тарифів, ця частка стала ще більшою. Іноді вітчизняні чиновники звинувачують співгромадян у марнотратстві, ставлячи приклад європейських сусідів – ось хто звик жити економно! І дають споживачам поради купувати енергозберігаючі лампочки та вимикати світло у туалеті.

Споживачі, вкотре затягуючи пояси, парирують: усе, що могли, вже давно купили та вимкнули. Але оскільки нічого, крім порад, нам не дають, буде не зайвим ще раз освіжити їх у пам'яті – раптом все ж таки залишилися резерви для зменшення суми платіжки, про які ми випадково забули?

Чотири напрямки

У Держагентстві з енергоефективності та енергозбереження дали докладні рекомендації поради споживачам. Усі заходи, які можна вжити для зменшення рахунків за комуналку та покращення свого побуту, експерти розділили на чотири напрямки.

 1. Економія ресурсів – води, газу, тепла. Для цього потрібно відкоригувати побутові звички і вжити досить нескладних заходів на кшталт ремонту кранів та встановлення тепловідбивних екранів за радіаторами.
 2. Утеплення приміщення – наприклад, заміна чи заклеювання вікон, проведення теплоізоляції даху, модернізація системи вентиляції тощо.
 3. Встановлення приладів обліку – так ви платитимете лише за те, що споживаєте.
 4. Перехід на більш сучасні, енергозберігаючі та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування.

Економимо електроенергію

Зрозуміло, що основні пропозиції стосуються економії ресурсів – у Держагентстві дали десятки таких рекомендацій. Ми додали до них свої і склали найповніший перелік усіх можливих порад щодо «оптимізації», які тільки можна знайти.

Почнемо з електрики, яка на початку літа для побутових споживачів подорожчала вдвічі – до 2,64 грн за кВт*годину.

Як зменшити суму за електроенергію у платіжці
 • Вимикайте світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.
 • Використовуйте енергоефективні лампочки.
 • У багатоквартирних будинках варто встановити датчики руху в коридорах, під'їзді, на сходовій клітці та інших місцях загального користування. У приватному будинку – біля дверей та у дворі. Це хороша можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна.
 • Використовуйте енергозберігаючу побутову техніку з маркуванням «А» або «А+». Холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж холодильник того самого обсягу марки «В».
 • Перемістіть холодильник подалі від плити та радіаторів. Раніше у «Київтеплоенерго» пояснювали: висока температура збільшує навантаження на компресор, що призводить до використання більшої кількості електроенергії та зменшення терміну служби приладу. Відстань від холодильника до стіни повинна становити не менше ніж 5 см. Неправильно розташований холодильник споживає до 30% більше енергії.
 • Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля призведе до інтенсивнішої роботи холодильника, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися.
 • Вимикайте прилади, якими не користуєтеся, не залишайте комп'ютер у режимі очікування на всю ніч і, тим більше, на кілька днів.
 • Не залишайте мобільні телефони на зарядці довше, ніж потрібно для повного заряджання акумулятора.
 • Пральну та посудомийну машини краще завантажувати на дозволений максимум. Так як при частковому завантаженні споживається приблизно стільки ж енергії та води, як і за повної. Крім того, зверніть увагу на температуру в режимі прання – 90% енергії йде саме на нагрівання води.
 • Вибираючи режими прання білизни та миття посуду, по можливості надавайте перевагу режиму «еко». Як правило, він є більш тривалим, але при цьому максимально економить ресурси.
 • Кип'ятіть не повний чайник, а стільки води, скільки потрібно. Регулярно очищайте чайник від накипу: це підвищить теплопровідність та знизить споживання електроенергії.
 • Починайте гладити з тих речей, які вимагають нижчої температури, потім додавайте температуру і продовжуйте прасувати інші речі. Якщо можна обійтися без прасування – так і зробіть. Цілком можна не гладити рушники, постільну білизну, а також більшу частину одягу, якщо після прання її обережно розправляти.
 • Встановіть бойлер на оптимальну температуру. Адже чим вищою буде температура, тим більше енергії витрачатиметься не лише на нагрівання води, а й на підтримку температури.
 • При приготуванні їжі накривайте посуд кришкою. По-перше, їжа приготується швидше. По-друге, для підтримки кипіння або томлення буде потрібна менша температура нагріву. Якщо ви використовуєте електроплиту, вимикайте конфорку за кілька хвилин до приготування. На вимкненій електроплиті цілком можуть досмажитися з іншого боку сирники або оладки, протягом 5-7 хвилин може доваритися суп.
 • Якщо вам потрібно розморозити м'ясо або рибу, привчіть себе думати про це і витягати продукти на ніч з морозилки. В цьому випадку вам не доведеться користуватися для розморожування мікрохвильовою піччю або проточною водою.
 • Використовуйте мікрохвильові печі – вони працюють швидко та економічно.

Економимо воду

Воду теж за нинішніх умов було б непогано економити. Так, зростання тарифів на воду після обуреної заяви президента відкотили назад, але ми всі розуміємо, що це ненадовго. Тому разом давайте напрацьовувати «економні звички».

Як зменшити суму за воду в платіжці
 • Утримуйте сантехніку у справному стані, подбайте про те, щоб ніде не підтікала вода. За добу з крана, що капає, може накапати до 20 літрів води.
 • Закривайте воду, якщо ви не користуєтеся нею цієї секунди. Закривайте кран під час гоління, чищення зубів, чищення овочів та фруктів тощо. Залежно від змішувача із повністю відкритого крана витікає 10-20 літрів води за хвилину. Тобто за три хвилини ви заощадите 30-60 літрів води.
 • Не мийте велику кількість овочів і фруктів під проточною водою - краще скористатися для миття мискою. Для заповнення великої каструлі або миски вам знадобиться 3-4 літри води, а при проточному миття фруктів з водопровідного крана в середньому витече 15 л води за хвилину.
 • Використовуйте важільний змішувач, який змішує воду набагато швидше, ніж змішувач із двома кранами. Він дає змогу відрегулювати потрібну температуру буквально одним рухом.
 • Якщо в будинку є центральне водопостачання, встановіть лічильники на гарячу та холодну воду, щоб не довелося зі своєї кишені платити за сусідів.
 • Приймати душ економніше, ніж ванну. А через насадки, які розпорошують воду, її витрачається у рази менше.
 • Не розморожуйте м'ясо та рибу під струменем води. Це марна витрата води та тепла, та й продуктам на користь таке розморожування не йде.
 • Використовуйте побутову техніку, яка заощаджує працю, час та ресурси – зокрема, автоматичні пральні та посудомийні машини.
 • Якщо у вас немає посудомийки, мийте посуд відразу після їжі, оскільки на відмивання сухої їжі потрібно більше води.
 • Не викидайте залишки їжі в унітаз - так ви заощадите воду, яка витрачається на зайві сливи.
 • Якщо ваш унітаз не обладнаний кнопкою дворежимного зливу, покладіть у бачок одну-дві заповнені водою пластикові пляшки. Так ви витісните деякий об'єм води та зменшите витрату.
 • Перекривайте вентиль для води, якщо залишаєте приміщення на кілька днів.

Заощаджуємо тепло та газ

Експерти Держагентства вкотре нагадали: тепловий лічильник у квартирі дає можливість відстежити, скільки тепла ви використали, і платити лише за цю кількість. Щоправда, це можливо лише у нових будинках. Тому більшою мірою поради щодо економії тепла і газу стосуються все ж таки розумного споживання, а не зменшення суми платіжок. Але згадаємо і про них.

Як зменшити суму за газ в платіжці
 • Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що опалюється. Його слід вимикати, коли у будинку нікого немає.
 • Не затуляйте опалювальні прилади та радіатори меблями, важкими шторами, одягом, декоративними панелями.
 • Газову колонку чи бойлер, які відпрацювали 15-20 років, бажано замінити, оскільки згодом вони втрачають ефективність.
 • Більшість тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та через зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант – утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб із будинку. Експерти нагадують, що вікна з подвійним чи потрійним склінням зменшують втрати тепла у кілька разів. Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима та стіною. При заміні вхідних дверей можна використовувати старі двері як додаткові, якщо це конструктивно можливо. Про доступні способи утеплення ми писали тут.
 • Щільні штори допомагають утримувати тепло в будинку, але заважають надходженню тепла з радіаторів, тому їх краще трохи підняти.
 • Товстий килим знижує тепловитрати, що йдуть через підлогу.
 • Модернізація системи вентиляції, зокрема рекуперація тепла, – це реальний спосіб економії. Докладно про те, як працюють рекуператори на прикладі будинків в Естонії, ми писали тут.

«Адміністративні» поради

Як бачимо, порад про те, як можна заощадити на комуналці, дуже багато. Але все ж таки під час війни, коли мільйони українців покинули свої будинки, але продовжують платити за комуналку, на перший план виходять, якщо можна так сказати, «адміністративні» поради.

⚡️По-перше, не забувайте щомісяця передавати свідчення лічильників, навіть якщо вони нульові – зараз це легко зробити онлайн. Якщо цього не зробити, через місяць показання практично неможливо «відкотити назад» без особистої присутності, і борги почнуть рости як снігова куля.

⚡️По-друге, якщо сталася плутанина з платіжками, не відкладайте з'ясування питання «після війни», а спробуйте розібратися відразу, написавши в ЦКС чи безпосередньо постачальнику послуги.

⚡️І, зрештою, по-третє, зверніть увагу, яку комісію ви платите при оплаті комуналки. Через те, що зараз ми окремо сплачуємо за послуги та абонентське обслуговування, кількість квитанцій множиться, а отже, збільшується загальна сума, якщо ви оплачуєте кожну квитанцію окремо. Тільки за квитанції при сплаті квартири доводиться платити 70 і більше гривень на місяць. Тут можна заощадити, звернувши увагу на послугу «єдина квитанція», яку пропонують багато платіжних систем. Коштує така послуга близько 40 грн за оплату комуналки двох квартир – наприклад, своєї та квартири батьків.