Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Тільки фізособам і лише за житло: 20 питань про компенсації за руйнування

Тільки фізособам і лише за житло: 20 питань про компенсації за руйнування
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Руйнування житлового фонду в Україні оцінюють у 54 мільярди доларів, за даними Київської школи економіки лише на грудень 2022 року. А скільки ще збитків заподіяли російські обстріли вже 2023 року?

З кожною ракетною атакою кількість людей, що втратили дах над головою, зростає. І всі сподіваються, що колись зможуть повернутись у свої будинки, сподіваються, що обіцяна державою допомога – це не порожні слова.

Нещодавно Верховна Рада у другому читанні ухвалила "Закон про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації". Нині закон на підписі у президента. KP.UA поцікавилась: хто і на що може розраховувати?

1. Кому належать компенсації?

Власникам житла, яке зазнало збитків або було зруйноване внаслідок російської агресії. На компенсацію може розраховувати лише той, хто має на руках документ, що підтверджує право власності на своє ім'я та прізвище. Це договір купівлі-продажу, договір іпотеки, ренти, біржовий договір, дарча, свідоцтво про спадщину та інші.

Компенсації видаватимуться виключно на нерухоме майно, яке було пошкоджене або зруйноване з 24 лютого 2022 року на території, яка до початку війни була підконтрольна Україні.

2. Як і куди подавати заяву?

Заяви подаються протягом дії військового стану та протягом року після його скасування. Тобто подавати можна прямо зараз, і багато українців так уже вчинили, оформивши заявки через «Дію».

Є два способи: електронний і паперовий.

В електронній формі заява подається через «Дію» - мобільний додаток або на сайті. Там є спеціальна форма, яку потрібно заповнити, та покрокова інструкція. До цього додається копія документа про право власності або копія документа про інвестування у недобудоване житло. А також документи, що свідчать про руйнування житла. Це може бути витяг з акту поліції, яка документує військові злочини, фото- та відеофіксація будинку до та після руйнування.

У паперовій формі заяви подаються до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Туди треба надати оригінали документів, копію зроблять на місці.

3. Чи може подати заяву спадкоємець, який не встиг вступити у своє право?

Так, може. Але питання компенсації вирішуватиметься після отримання свідоцтва про право на спадщину, яке потрібно буде додати до заяви.

4. А можна подати заяву на компенсацію за кордоном?

У законі про це нічого не сказано. Якщо документи на житло на руках, можна спробувати подати заяву через «Дію», якщо в Україні у родичів – оформити в консульстві на них довіреність.

5. Може розраховувати на компенсацію іноземець, якщо він володів зруйнованим житлом?

У законі йдеться про те, що одержувачами компенсації є фізичні особи – громадяни України. Про іноземців чи осіб без громадянства згадки немає.

6. Можна подати на компенсацію за пошкоджений, знищений внаслідок бойових дій автомобіль?

Ні. Компенсації підлягає лише нерухоме житлове майно. До такого належать квартири в багатоповерхових будинках, гуртожитках, приватні будинки, дачні та садові будиночки.

Компенсації за будь-яке рухоме майно, господарські будівлі та гаражі не передбачено.

7. Чи поширюється порядок компенсацій на офіси, майстерні?

У законі йдеться лише про фізичних осіб – власників зруйнованого житла. Про права юридичних нічого не сказано.

Якщо під офіс чи майстерню здавалося житлове приміщення, компенсацію може подавати його власник. Якщо руйнування зазнав офісний центр, де фірма викупила приміщення, за фактом компенсації не належить.

8. Хто визначатиме розмір компенсації?

Відповідно до закону, всі заяви реєструватимуться в державному Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Питання про те, чи належить людині компенсація та її розмір, вирішуватиме спеціальна Комісія з розгляду питань про надання компенсацій. Такі комісії створять при виконавчому органі сільської, селищної, міської, районної ради чи військово-цивільної адміністрації. До їхньої роботи можуть залучати оцінювачів, будівельників, представників різних відомств та підприємств.

Схожі комісії вже працюють у населених пунктах, де є руйнування, для оцінки збитків та вирішення подальшої долі об'єктів (ремонтувати чи під знесення).

9. Як виглядатимуть компенсації?

Депутати вирішили, що постраждалим від військової агресії Росії видадуть житловий сертифікат – документ, який гарантує, що держава профінансує купівлю нового житла, або ремонт старого, або інвестиції у будівництво.

У законі сказано, що документ матиме електронну форму. Можливо, це буде картка на кшталт "є-Підтримки", на яку перераховували «ковідну» тисячу.

10. Чи можна отримати компенсацію грошима замість сертифіката?

Право вибору отримають лише власники приватних будинків. Замість сертифікату їм можуть дати грошову компенсацію, але перерахують її на рахунок із вимогою спеціального використання – "для фінансування будівництва".

Власники житла в багатоквартирних будинках, учасники ОСББ, кооперативів будуть отримувати виключно сертифікати, які зможуть використовувати для придбання житла на первинному, вторинному ринку або купівлю будматеріалів та оплату ремонтних робіт.

11. Коли розпочнеться видача сертифікатів?

Закон набирає чинності через два місяці після його опублікування, але очевидно, що видача сертифікатів почнеться не одразу, оскільки Кабмін має розробити низку підзаконних актів, мають бути вирішені проблеми фінансування, запущений у дію  Реєстр знищеного майна.

Але схоже, що декому доведеться чекати на закінчення війни. У законі є застереження, що сертифікати не можна отоварювати на територіях, охоплених бойовими діями.

12. Як визначатиметься черговість видачі сертифікатів?

Ще одне питання без конкретної відповіді. У законі сказано, що розгляд заяв про надання компенсацій здійснюється у порядку черговості їхнього надходження у розрізі: кожного населеного пункту (для знищених об'єктів нерухомості), майна, яке розміщується або розміщувалося поза межами населеного пункту, способу надання компенсацій... і далі також незрозуміло.

Облік черговості здійснюватимуть автоматичні програмні засоби Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

13. Чи є пріоритети щодо черговості?

Є. У пріоритеті учасники бойових дій, а у разі смерті – їхні спадкоємці, ветерани, багатодітні сім'ї, люди з інвалідністю.

14. Чи є ліміт компенсацій?

Ні чи поки що ні. Також немає обмежень за типом та площею будівництва або квартири, на яку буде використано сертифікат.

15. Скільки буде діяти сертифікат?

Використовувати сертифікат можна протягом 5 років після отримання. Але нове житло не можна буде продавати або дарувати протягом 5 років після оформлення права власності. Єдиний виняток – оформлення спадщини.

16. А можуть дати компенсацію за зруйновану недобудову?

Можуть, якщо в будинку були зведені основні стіни і постраждалий має документ про інвестиції в будівництво.

17. Що буде, якщо обране житло дорожче або дешевше за суму, зазначену в сертифікаті?

Якщо ви обрали дорожче житло, ніж держава виділила вам гроші, можна доплатити свої. Нагадаємо, що саме так було з «ковідною» тисячею.

А от якщо ваше житло дешевше, ніж сума в сертифікаті, різницю покриють лише тоді, коли Росія відшкодує завдані Україні збитки.

18. Як оцінюватимуть житло?

Цей механізм ще належить розробити, як і багато інших, пов'язаних із новим законом.

Юристи припускають, що можуть виникнути проблеми через різницю між ринковою вартістю житла, яка зазвичай прив'язана до курсу долара, і державною оцінкою квадратних метрів.

19. Звідки візьмуться гроші на компенсацію?

Частину грошей держава планує виділити зі свого бюджету, а також залучити до фінансування місцеві бюджети. Розраховують також на кошти міжнародних кредиторів та інвесторів, міжнародну технічну допомогу, на репарації та інші компенсації від РФ.

20. Кому не дадуть компенсації?

Тим, хто до 24 лютого 2022 року проживав на територіях так званих «ЛНР» та «ДНР», особам, засудженим за державну зраду та колабораціонізм. А також тим, хто надав недостовірні дані чи фальшиві документи.

Тим часом

Процес відновлення зруйнованих будинків потроху йде. Десь завдяки місцевій владі, десь – благодійним фондам.

У Києві, де постраждали 17 багатоквартирних будинків, ремонт та реконструкцію взяла на себе місцева влада. 11 будівель уже відновили, роботи, що залишилися, планують закінчити до літа.

В Ірпені місцева влада пропонує матдопомогу на закупівлю будматеріалів ОСББ та керівним компаніям. Щоправда, мешканці міста скаржаться, що розподіляють її несправедливо.

Багато людей самі ремонтують будинки, латають стіни, вставляють вікна, шукають спонсорів та благодійників. У такому разі юристи радять зберігати чеки та квитанції, які разом із фотодоказами руйнувань гарантують державну компенсацію.

До речі

Юристи сприйняли закон неоднозначно. Зокрема, Ростислав Кравець, керівник адвокатського об'єднання "Кравець та партнери", прокоментував недоліки закону у своєму відеоблозі.