23 листопада
Завантажити ще

Спільний роумінг з ЄС: що стане дешевше, а що дорожче

Спільний роумінг з ЄС: що стане дешевше, а що дорожче
Фото: europarl.europa.eu​

Дуже скоро Україна може приєднатись до єдиного роумінгового простору з Європейським Союзом. Коли саме це відбудеться – питання поки що залишається відкритим. Але не виключено, що вже цього року.

Головна перевага для українців після вступу України у єдиний роумінг з ЄС – це можливість зекономити кошти на певних видах мобільних послуг.

Що щ дасть українцям приєднання до єдиного роумінгу з ЄС, з’ясовувала KP.UA.

Які переваги для українських громадян надасть вступ України у єдиний роумінг з ЄС?

Абоненти українських мобільних операторів не будуть сплачувати додаткової плати за послуги роумінгу під час подорожей до будь-якої країни ЄС. Послуги роумінгу вже будуть включені в тарифний пакет абонента. Абоненту потрібно буде тільки обрати тариф, який включатиме послуги роумінгу. Як це працює?

- Коли ви телефонуєте, надсилаєте SMS-повідомлення або використовуєте дані, перебуваючи в країні ЄС, вони будуть вираховуватися з обсягів вашого національного тарифного плану так, якби ви були вдома - в Україні. Доплачувати нічого не потрібно. Незалежно від того, чи використовуєте ви свій мобільний телефон, перебуваючи періодично за кордоном у ЄС чи в країні, де ви проживаєте, ви будете в роумінгу, як вдома, - пояснюють у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК).

- По-перше, тарифи на міжоператорські послуги в спільній зоні роумінгу ЄС регламентуються відповідними директивами. Точніше, регулюється максимально можлива вартість послуг для операторів у їхніх взаємних розрахунках. Наприклад, у 2023 році вартість 1 гігабайта мобільного інтернету не має перевищувати 1,8 євро, або 70 грн. Що це значить для абонента? Якщо це український абонент із тарифом за 175 грн, або приблизно 4,4 євро, то його оператор може надавати в роумінгу 2,5 гігабайта трафіку. Але ці тарифи щороку поступово зменшуються, що дозволить з часом надавати клієнтам більше послуг, - зазначають у пресслужбі «Київстар». - По-друге, приєднання до спільної зони роумінгу передбачає, в тому числі, імплементацію європейських норм надання послуг у наше законодавство та практику операторів. Це, беззаперечно, буде позитивно впливати на нашу телеком-галузь.

Які переваги вступ у єдиний роумінг з ЄС надасть українським мобільним операторам?

- Це передусім доступ до внутрішнього ринку ЄС. Зростання споживання обсягів послуг в роумінгу гостьовими роумерами з ЄС, що позитивно позначиться на дохідності. Якісний зв'язок за рахунок збільшення прямих взаємоз'єднань між операторами. Як наслідок - лояльність власних клієнтів, - зазначають у НКЕК.

Чи означає вступ у єдиний роумінг з ЄС, що дзвінок з Києва до Берліна буде здійснюватись, як звичайний дзвінок зі столиці до Сум?

- Варто прояснити, що дзвінок з Києва до Берліна - це міжнародний дзвінок, а не дзвінок в роумінгу. Але так, такий тип дзвінків також планується включити до RLAH ("Роумінг як вдома"), - відповідають у НКЕК.

- Якщо дуже спростити: коли абоненти lifecell подорожують в Туреччину, перетинаючи кордон, вони починають обслуговуватися в мережі Turkcell, і місцевий закордонний оператор, з яким попередньо уклав договір lifecell, забезпечує з’єднання дзвінків та роботу мобільного інтернету. Аналогічно відбувається і в інших країнах, де українські мобільні оператори мають партнерів для обслуговування своїх абонентів, - пояснюють у Lifecell. - Тому порівняння про дзвінок з Києва до Берліна і Києва до Сум – не зовсім коректне, адже при дзвінках в межах однієї країни дзвінок здійснюється в мережі одного оператора, а при дзвінках за кордон – різних.

Та й зв’язок у Європі значно дорожчий, ніж в Україні

- До того ж вартість зв’язку в країнах Євросоюзу зазвичай вища, ніж українці сплачують за пакети послуг в Україні, тому порівнювати важко. І наразі ті умови, що надають нам оператори-партнери для наших абонентів, – це вже вигідні пропозиції для українців. Адже абоненти lifecell вже зараз можуть телефонувати з Польщі, Молдови, Румунії, Словаччини, Бельгії, Люксембургу, Франції, Іспанії в Україну й отримувати вхідні дзвінки без додаткової плати в межах акції «Хвилини для України». Згідно з її умовами, в залежності від тарифного плану абоненту нараховується від 100 до 300 хвилин, які можна використати для вхідних та вихідних дзвінків до України, - додають у Lifecell.

Чи означає це зниження вартості дзвінка у Європу?

- Ні, не означає. Адже вартість дзвінків в ЄС вища за вартість дзвінків в Україні, - кажуть у Lifecell.

- Приєднання до спільної зони роумінгу не вплине на вартість міжнародних дзвінків в країни ЄС. Ці зміни стосуються умов, які діють в наших абонентів, хто знаходиться в роумінгу в ЄС, - додають у «Київстар».

Як це відобразиться на тарифах для користувачів загалом?

- Ймовірніше будуть різні тарифні пакети - ті, які підтримуватимуть RLAH, та ті, які не включатимуть послуги роумінгу взагалі. Певна різниця у вартості, безумовно, буде. Однак з кожним кроком послуга роумінгу переходитиме в категорію "звичайної" послуги, - прогнозують у НКЕК. - Якщо вдома у вас необмежена кількість дзвінків і SMS, ви отримаєте необмежену кількість дзвінків і SMS у роумінгу в ЄС. Якщо вдома ви маєте необмежену кількість мобільних даних або дуже дешеві мобільні дані, ваш оператор може застосувати захисне обмеження і обмежити об'єм їх використання у роумінгу.

Чи буде покращення якості мобільного зв'язку?

- Роумінг «як вдома» означає, що ви повинні мати можливість користуватися послугами мобільного зв’язку так само, як і вдома. Це також стосується якості, як от швидкість або доступ до 4G, якщо у вас зазвичай є 4G вдома. У деяких випадках неможливо запропонувати таку ж якість, оскільки мережа може бути не такою гарною, як та, якою ви зазвичай користуєтеся вдома, або рельєф країни, яку ви відвідуєте, може відрізнятися, наприклад, горами чи великою кількістю островів. Існують різні фактори, які можуть впливати на мобільні послуги, але ваш оператор повинен зробити все можливе, щоб запропонувати таку ж якість, як і вдома, якщо це технічно можливо, - пояснюють у НКЕК.

- Приєднання України до спільної зони роумінгу не має прямого відношення до питання якості послуг, - пояснюють у «Київстар». - Вони регулюються та виконуються на основі інших нормативно-правових актів та інших зобов’язань українських операторів.

- У роумінгу наші абоненти обслуговуються на мережах операторів-партнерів, покращення мобільного зв’язку залежить від якості мережі конкретного оператора-партнера в конкретній країні, - додають у Lifecell.

Чи можна буде користуватись за кордоном українськими SIM-картами? А не купувати місцеві

- Безумовно. Це - головна мета приєднання України до роумінгової зони ЄС. Використання української SIM-картки в роумінгу має бути вигідніше, аніж робити таку зайву дію, як купляти місцеву картку. Однак варто наголосити, що RLAH - це короткотривале перебування абонента в постійному роумінгу (3 місяці), а не постійне, - зазначають у НКЕК.

- Це індивідуальне рішення кожного абонента, тисячі наших роумерів і зараз продовжують користуватись послугами lifecell за кордоном, - пояснюють у Lifecell.

- Українську SIM-картку завжди можна було використовувати у роумінгу. З 2022 року це стало значно вигідніше, адже в Європі більше не треба було оплачувати послуги окремо. Достатньо оплатити вартість свого українського пакета послуг і користуватися дзвінками та інтернетом. Зараз такими умовами користується більше 1 млн лише наших абонентів. Приєднання України до спільної зони роумінгу буде запорукою того, що такі ж умови будуть діяти у 2024 році й далі, - зазначають у «Київстар».

Чи є якісь недоліки для українських громадян і операторів від вступу у єдиний роумінг ЄС?

 - Є деяке підводне каміння, про яке у ЗМІ часто не пишуть. Наприклад, європейський роумінг розробляли для туристів, тобто для тимчасового перебування за кордоном. Зазвичай, це «два-три тижні». Модель не передбачала, що цими умовами люди будуть користуватися постійно, протягом багатьох місяців. Тому європейські оператори, якщо їхні абоненти користуються європейським роумінгом декілька місяців, – можуть навіть заблокувати послуги по номеру, - зазначають у «Київстар». - Зараз абоненти «Київстар» ще користуються своїми українськими номерами вже майже 11 місяців і поки що не мають подібних обмежень. Але специфічні умови можуть виникнути у майбутньому, після приєднання України до спільної зони роумінгу ЄС. Враховуючи, що у Європі зараз мільйони українців-біженців, для нас мають діяти спеціальні умови або певний перехідний період на 2-3 роки. Саме про це зараз ведуться перемовини між Україною та ЄС. І з ними не треба поспішати, бо Україні треба відстояти інтереси наших громадян.