Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Як і на чому заощадити: дієві поради під час війни

Як і на чому заощадити: дієві поради під час війни
Фото: Pexels з сайту Pixabay

Сказати, що сьогодні Україна переживає складні часи – нічого не сказати. Люди виснажені не лише морально, а й матеріально, а зростання цін буквально на все змушує нас регулярно переглядати свої витрати.

На чому та як можна заощадити під час війни? Відповіді на ці актуальні питання читайте у матеріалі KP.UA.

На харчуванні

За статистикою, середньостатистичний українець витрачає на харчування кожну другу гривню, тому економія на продуктах буде найбільш суттєвою. Багато хто вважає, що витратити на продукти ще менше просто неможливо – і так живуть на найдешевших сосисках та ковбасі. Це не так, і резерви для економії точно є.

Одна з найпопулярніших і очевидних порад, які можна дати, полягає в тому, щоб не купувати воду у півлітрових пляшках. Для людини, яка хоче заощадити по максимуму, розумніше буде завести багаторазову пляшечку і брати воду з дому. Тим більше, ця порада актуальна під час війни, адже через повітряні тривоги може не бути фізичної можливості купити воду.

Серед інших добрих порад:

  • 💰готувати вдома,
  • 💰віддавати перевагу базовим продуктам,
  • 💰купувати сезонні овочі та фрукти,
  • 💰не купувати зайве,
  • 💰не ходити до магазину голодним,
  • 💰не купувати товар із полиць на рівні очей.

А ще можна влаштовувати день без покупок - наприклад, один раз на тиждень. Як не дивно, це теж призводить до економії, якщо, звичайно, напередодні не накупили товару на місяць вперед.

Також потрібно розумно підходити до продуктових запасів, вчасно робити ревізію та не купувати зайві продукти. Про те, як робити харчові запаси під час війни, ми докладно писали тут.

Вибирайте продукти не лише на рівні очей – нижче може стояти непоганий продукт, але за привабливішою ціною. Фото: Архів KP.UA

Вибирайте продукти не лише на рівні очей – нижче може стояти непоганий продукт, але за привабливішою ціною. Фото: Архів KP.UA

Заощаджуємо на комуналці

Комунальні витрати забирають у сукупності кожну шосту гривню. А з огляду на те, що навесні тарифи, швидше за все, зростуть, економія тут також буде дуже актуальною.

Ретельно аналізуйте платіжки і, якщо помітите помилку, не тягніть для того, щоб розібратися - інакше борг лише зростатиме. Фото: УНІАН

Ретельно аналізуйте платіжки і, якщо помітите помилку, не тягніть для того, щоб розібратися - інакше борг лише зростатиме. Фото: УНІАН

Порад про те, як можна заощадити на комуналці – десятки. Серед них - завантажувати пральну та посудомийну машини на дозволені максимуми, вибирати режим «еко», утримувати сантехніку у справному стані, скоротити час на прийом душу, вимикати воду на час чищення зубів, регулювати температуру опалення. Докладно про це ми  писали тут.

І все ж таки під час війни, коли мільйони українців покинули свої будинки, але продовжують платити за комуналку, на перший план виходять, якщо можна так сказати, «адміністративні» поради.

По-перше, не забувайте щомісяця передавати свідчення лічильників, навіть якщо вони нульові – зараз це легко зробити онлайн.

По-друге, якщо відбулася якась плутанина з платіжками, не відкладайте розбірки на «після війни», а спробуйте розібратися відразу, написавши в ЦКЗ чи безпосередньо постачальнику послуги.

І, зрештою, по-третє, зверніть увагу, яку комісію ви платите при оплаті комуналки. Через те, що платежі розділилися на плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, множиться кількість квитанцій, а отже, збільшується загальна сума, якщо ви оплачуєте кожну квитанцію окремо. Тільки за квитанції при сплаті квартири доводиться платити 70 і більше гривень на місяць. Тут можна заощадити, звернувши увагу на послугу «єдина квитанція», яку пропонують багато платіжних систем. Коштує така послуга близько 40 грн за оплату комуналки двох квартир (наприклад, своєї та батьківської).

На непродуктових товарах

Рекомендація відкладати покупку практично універсальна. Якщо вам спонтанно захотілося щось купити, зачекайте день чи два. Як показує практика, у 9 випадках з 10 людина розуміє, що це був хвилинний порив, і насправді річ їй не так вже й потрібна.

Купуйте одяг після закінчення сезону: вибір буде більш обмеженим, але ціни значно нижчі.

Промтовари можна замовляти в інтернет-магазинах: це не лише дешевше, а й дозволяє простіше відстежувати вартість покупок.

Ще одна універсальна порада – записувати усі витрати. Причому як заплановані, так і спонтанні. Часто люди дивуються, куди поділася вся зарплата, але з такими записами подібних питань не виникне.

Іноді улюблені та добротні речі дешевше та розумніше лагодити, а не викидати. Дуже часто буває, що нова річ виявляється якоюсь не такою і до неї дуже важко звикнути. Але змінити вже нічого не можна: гроші витрачені, а її попередник викинутий на смітник.

Якщо щось потрібне не надовго, немає сенсу витрачати великі гроші. Сьогодні можна за бажання взяти в оренду практично будь-які речі – від перфоратора та газонокосарки до ошатної сукні та дитячих ваг.

І, нарешті, ще одна слушна порада – не «змагатися». У сьогоднішньому суспільстві споживання люди витрачають багато грошей просто на те, щоб виглядати краще та багатше за інших, а поширення соцмережей цьому лише сприяють. Сьогодні багато говорять про те, що це вже не про Україну та українців – мовляв, через рік війни у нас відбулася переоцінка цінностей, і зараз нам уже якось не до змагань, у кого кращий телефон чи дорожча машина. Але досить подивитися на сторінки в фейсбуці або інстаграмі, щоб зрозуміти, що це все ж таки не зовсім так.

Не купити зайву куртку – це також економія. Фото: Hannes Edinger із сайту Pixabay

Не купити зайву куртку – це також економія. Фото: Hannes Edinger із сайту Pixabay

Придивляємось до ЗОЖ

Здоровий спосіб життя – це вірний шлях не лише до здоров'я, а й до економії. «Правильна їжа», власноруч приготовлена вдома, буде дешевшою за ковбасу та гамбургери. Прогулянка пішки – однозначно дешевша за поїздку на власному автомобілі, маршрутці і, тим більше, на таксі. А відмова від шкідливих звичок – це взагалі сильна економія у всіх напрямках.

Наприклад, кинувши палити, можна не тільки поправити здоров'я, але й зберегти чималу суму, особливо враховуючи прийдешнє подорожчання. Викурюючи пачку навіть найдешевших цигарок на день, людина витрачає понад 25 тис. грн за рік. Погодьтеся: таким грошам можна знайти набагато краще застосування.

Не менші суми виймає із сімейного бюджету і алкоголь. Ми зараз не закликатимемо всіх кинути пити – багато хто сьогодні зазначає, що пережити без алкоголю все, що відбувається навколо, було б набагато складніше. Але зменшити споживання міцних напоїв, скажімо, удвічі - вже дуже непогано для здоров'я та бюджету.

Крім того, здоровий та активний спосіб життя працює на перспективу. Адже в майбутньому він позбавить вас багатьох хвороб і, відповідно, витрат на їхнє лікування.

Ходити пішки – дешевше та корисніше для здоров'я, ніж їздити в автомобілі. Фото: Mircea - See my collections із сайту Pixabay

Ходити пішки – дешевше та корисніше для здоров'я, ніж їздити в автомобілі. Фото: Mircea - See my collections із сайту Pixabay