Завантажити ще

Алкоголь і пальне тільки безготівково: добрі наміри, що ведуть в «тіньове пекло»

Алкоголь і пальне тільки безготівково: добрі наміри, що ведуть в «тіньове пекло»
Фото: REUTERS/Gleb Garanich

Український сегмент соцмереж вирує без упину - щодня життя підкидає нам нові причини для роздратування та обурення. Одна з останніх новин, яка мало кого залишила байдужою, – пропозиція продавати алкоголь, сигарети та пальне виключно безготівково. Враховуючи, що чергова податкова ініціатива лише обговорюється і рішення поки що не ухвалене, саме час обговорити цю ідею з економістами.

Тільки безготівково

Перевести розрахунки за підакцизні товари у безготівковий формат пропонують в Офісі президента. Про це стало відомо із брифінгу заступника голови ОП Ростислава Шурми.

За його словами, як один із компенсаторів для бюджету в рамках проєкту податкової реформи пропонується підвищити оподаткування до так улюбленого чиновниками «середньоєвропейського рівня» товарів шкідливого споживання - тютюну, алкоголю, викопного палива.

Щоб гроші після підвищення податків не пішли в «нікуди», в адмініструванні податків пропонують провести дві великі зміни.

По-перше, запровадити електронний акциз. На пачку цигарок або пляшку алкоголю будуть наносити унікальний QR-код, за допомогою якого споживач зможе відстежити, де і коли продукцію було вироблено, де зберігалася і т.д.

По-друге, перевести розрахунки за підакцизні товари виключно у безготівковий формат. Тобто за них можна буде розплачуватися лише карткою.

Під відео з брифінгом Шурми українські користувачі написали десятки коментарів, але жодного на підтримку ідеї:

«А зарплатню теж піднімете до європейського рівня?»

«Трохи пізніше вони розширять перелік товарів та послуг, які будуть доступними лише за безготівковий розрахунок. Тож будемо готові».

«У нас в Україні основним способом оплати є гривні, надруковані НБУ та обов'язкові на всій території України. Як це я не можу купити товар за готівку? А якщо немає телефону чи він розрядився, але є гривні? То мені на якій підставі не продадуть товар – на підставі якогось казкового розпорядження?

«Дії спрямовані на підтримку банківського сектору»

Добрі наміри авторів пропозиції цілком зрозумілі. Перехід на безготівку дійсно сильно спростить адміністрування податків і теоретично навіть ускладнить життя тіньовиків, адже продавати «лівий товар» стане складніше. Шурма як приклад навів ситуацію з дефіцитом палива на початку повномасштабної війни, коли АЗС перевели споживачів на карткову оплату та оплату через додатки. За кілька тижнів усі адаптувалися, що, каже Шурма, «дозволило повністю обілити обіг палива». Він упевнений, що те ж вийде провернути з тютюном та алкоголем.

– Підтримую ініціативу уряду, оскільки вважаю, що насамперед ці дії будуть спрямовані на підтримку ліквідності банківського сектору, – каже Максим Орищак, аналітик компанії «Центр біржових технологій». – Уряд намагається утримати гроші на рахунках, тому пропонує фокусуватися на оплаті палива банківськими картками. Адже саме пальне є частиною обов'язкових регулярних витрат населення та бізнесу, без яких не можна обійтися. Якщо заборонити продавати за готівку, наприклад, овочі та фрукти, це навряд чи зберегло б великі суми в системі.

Але все станеться з точністю до навпаки

Водночас, визнає Орищак, вивести ринок із тіні такий крок не допоможе. Справа в тому, що під час війни люди намагаються ухилятися від податків ще більше, ніж раніше. Ніхто не знає, як довго його бізнес функціонуватиме, тож кожен максимально сконцентрований на власних фінансових інтересах, а не на інтересах держави.

– Спроба держави хороша, але купівельна спроможність населення падає, тому підтримувати податкові відрахування дрібний бізнес не буде, – каже експерт. – У свою чергу влада спробує «закрутити гайки», але корупційні схеми ніхто не ліквідує, тому дрібний бізнес почне згортати активність або урізати прибуток, намагаючись пережити війну на запасах, але без сильного підвищення цін. Щодо великого бізнесу, до якого належать і мережі АЗС, то він традиційно перекладе будь-яке погіршення умов на плечі споживачів.

Аналітик Данило Монін взагалі вважає, що дана ініціатива не тільки не виведе ринок з тіні, а й призведе до зворотного результату.

– Думаю, що це взагалі неможливо забезпечити, – каже експерт. – Якщо заборонити продавати в супермаркетах товари за готівку, це призведе виключно до тінізації ринку або його суттєвого скорочення. Тобто у будь-якому випадку дасть зворотний – негативний – ефект щодо податкових надходжень.

Економіст Андрій Мартинюк додає: заборони ніколи не приводять до чогось хорошого. Перехід платежів на безготівку має бути, по-перше, поступовим, по-друге, зручним – щоб люди самі до цього прийшли. Раптова ж заборона, скажімо, продавати в магазині алкоголь за готівку призведе до того, що за цю готівку почнуть купувати самогон у сусідньому під'їзді.

Економіст Владислав Банков у розмові з KP.UA зазначив, що через звуження економіки та падіння купівельної спроможності споживачів знижуються й доходи корупціонерів із контролюючих органів. І для того, щоб забезпечити рівновагу існуючої системи (тобто зберегти величезну кількість чиновників і перевіряючих на тлі падіння решти), доводиться вигадувати якісь нові потенційні правопорушення, які б підтримали колишній рівень доходів можновладців.

– Як це допоможе вивести з тіні ринок, на якому у роздрібних операторів, найчастіше, більша частина робочого часу відсутні електрика та інтернет, сказати складно, – каже Банков. - Але про два основні наслідки я можу сказати точно: підакцизні товари для роздрібних покупців стануть дорожчими, а корупційні доходи перевіряльників зростуть. Отже, якщо говорити глобально, то ця ініціатива, на мій погляд, є черговою спробою у найважчі часи глибше залізти до кишені кожного з нас.

Щодо добрих намірів, які могли б рухати чиновниками, то, резюмував Владислав Банков, якраз у цьому, можна сказати, і полягає принадність демократичного суспільства. Чиновники, що розподіляють бюджети, розповідають казки про уявні блага, які приносить суспільству їхня діяльність, а завдання громадян полягає в тому, щоб зрозуміти, чому у дороги, яка вимощена їхніми добрими намірами, може бути лише один напрямок.