20 травня
Завантажити ще

5 актуальних питань про те, як українські банки працюватимуть під час блекауту

5 актуальних питань про те, як українські банки працюватимуть під час блекауту
Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Одними з найнеприємніших «воєнних лякалок» є чутки про те, що у разі блекауту перестануть працювати банки. «Добрі люди» не втомлюються лякати один одного короткостроковими та довгостроковими безрадісними перспективами – від «на свою карту нічого не купиш» до «всі гроші взагалі пропадуть».

І скільки б експерти не говорили про те, що вітчизняна банківська система готова до воєнних викликів і всі подібні чутки безпідставні, сумніви все ж таки залишаються. Ми своїм експертам, звісно, ​​віримо, але не до кінця.

26 грудня всі крапки над «і» нарешті розставив Нацбанк. НБУ та системно важливі банки об'єдналися у спільну мережу POWER BANKING, відділення якої працюватимуть навіть у критичній ситуації – тобто у разі тривалих відключень електрики. Нижче – відповіді на найактуальніші питання.

1. Скільки банків входить до мережі?

Сьогодні POWER BANKING об'єднує всі 14 системно важливих банків (докладніше див. Довідка kp.ua), відділення яких стали основою нової мережі. Поступово залучаються інші учасники банківського ринку. На 26 грудня до роботи під час блекауту по всій Україні готово понад тисячу відділень. Вісім із десяти є відділеннями системно важливих банків.

Відділення загальної мережі забезпечені альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв'язку, мають посилену інкасацію готівки та додатковий персонал.

2. Які операції будуть доступні у відділеннях мережі під час блекаута?

В умовах блекауту у відділеннях мережі можна буде провести операції із «звичайного життя»: отримати готівку в банкоматі або в касі, здійснити платежі або переказ коштів, обміняти валюту, отримати консультації менеджерів з фінансових питань.

3. Чи можна зняти готівку у відділенні «не свого» банку?

У відділеннях мережі POWER BANKING запроваджено банкоматний національний роумінг. Завдяки цьому людина зможе зняти готівку або здійснити платіж у будь-якому відділенні, навіть якщо вона є клієнтом іншого банку. У середньому йдеться про суму 20 тисяч. грн за добу. Дізнатися точну суму можна тут.

4. Як дізнатися актуальну інформацію про те, де знаходиться найближче діюче відділення?

Карта відділень мережі POWER BANKING регулярно оновлюється на окремій вебсторінці НБУ. Крім того, дізнатися про відділення загальної банківської мережі можна буде за спеціальним маркуванням POWER BANKING на вході у відділення банку. Цей знак свідчить, що відділення спеціально обладнане і працюватиме за тривалої відсутності електроенергії.

5. Якщо поруч немає відділень POWER BANKING та працюючих банкоматів, де зняти готівку?

Якщо поруч немає банкомату чи працюючого відділення, а готівка дуже потрібна, можна скористатися послугою «готівка на касі». Зазвичай у магазині чи іншій точці є інформаційне повідомлення про цю послугу у вигляді постера.

Щоб отримати готівку при оплаті покупки карткою у великому магазині, на АЗС або в аптеці, потрібно попередити касира, що ви збираєтеся скористатися цією послугою. Ліміт на цю операцію кожен продавець визначає самостійно, але максимально за один раз можна отримати не більше 6000 грн. (зазвичай суму 1,5-2 тисяі гривень касири видають взагалі без проблем. - Ред.).

P.S. У НБУ радять мати невеликий запас готівки – на кілька днів. У цьому випадку ви зможете розрахуватися за покупку навіть за непрацюючого терміналу.

Щодо чуток про те, що через блекаут гроші з рахунку можуть зникнути, у Нацбанку в черговий раз зазначили, що вони безпідставні. Гроші клієнтів надійно захищені на рахунках банків, і сьогодні цей захист посилено. Під час блекауту можливі лише тимчасові труднощі з доступом до рахунку через перебої з електрикою та зв'язком.

Довідка KP.UA

Системно важливий банк (СВБ) – це банк, діяльність якого впливає на стабільність всієї банківської системи. НБУ визначає системно важливі банки щорічно та здійснює за ними посилений контроль.

На сьогодні в Україні системно важливими є 14 банків:

 • ПриватБанк,
 • Ощадбанк,
 • Укрексімбанк,
 • Райффайзен Банк,
 • Укргазбанк,
 • Сенс Банк (раніше Альфа-банк Україна),
 • ПУМБ,
 • Укрсиббанк,
 • ОТП Банк,
 • Універсал банк,
 • Південний,
 • Кредобанк,
 • Таскомбанк,
 • А-банк.

Докладніше про те, як і навіщо регулятор визначає системно важливі банки, ви можете прочитати тут.