На міжнародній конференції у Парижі західні країни домовились спільно рятувати енергетичну систему України. За підсумками цієї конференції Україна отримає допомогу у розмірі майже 1 млрд євро, при цьому половина суми буде у вигляді грошей, а друга половина – у товарах та послугах для підтримки державного сектору української економіки. Євросоюз також виділить кошти на закупівлю 30 млн світлодіодних лампочок для України (їхнє постачання в країну чекають ще до кінця 2022 року). Вони освітлюватимуть школи, дитсадки, лікарні та інші публічні місця. Крім того, їх роздадуть населенню в обмін на старі лампи розжарювання. Мабуть, такого прецеденту наша країна ще не знала.
Світлодіодні лампочки відомі також як LED-лампи. Абревіатура LED розшифровується як Light Emitting Diode, що означає, власне, світлодіод. Діод і є джерелом світла в цій лампі, а не розпечена спіраль, газ чи ртуть, як у старих і звичних нам лампах. Завдяки діоду лампа не нагрівається.
На думку голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, 50 мільйонів таких ламп здатні заощадити 1-1,5 гігават електроенергії на рік, що можна порівняти з потужністю виробництва однієї атомної електростанції. Відповідно, 30 млн лампочок заощадять менше, але теж значно. Міністр економіки України Юлія Свириденко запевнила, що заміна ламп дозволить зберегти 7-10% усієї електроенергії України в моменти пікового навантаження.
Як і хто видаватиме нові лампи замість старих – поки що невідомо, але цю процедуру планується провести до кінця зими. Також поки що важко сказати, хто виступить постачальником такого обсягу електропродукції. Побіжний перегляд асортименту інтернет-магазинів електротоварів привів до висновку, що поки що на нашому ринку переважають лампочки з Китаю вартістю від 50 грн і вище. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль уже сказав, що досягнуто попередніх домовленостей з одним із французьких виробників на 5 млн ламп. Хто закриє решту потреб - дізнаємося незабаром.
Світлодіодні лампи можуть працювати в середньому 30 000 – 50 000 годин. Для порівняння: лампа розжарювання "живе" трохи більше 1000 годин. Тобто поки горить одна LED-лампа, треба змінити 30 або більше звичайних лампочок. Економія? Ще яка!
- У світлодіодних ламп, на мою думку, мінусів немає. Економні, світять досить яскраво та довго. У мене в одній із кімнат висить така лампочка вже років вісім. Коли ми її купували, вони коштували досить дорого, але, я думаю, вона вже кілька разів окупилася, - розповів інженер-електроенергетик Євген Ластовенко. – Іноді, коли розпочинаються розмови про економію, я чую, мовляв, що від такої лампи можна заощадити? Мікрохвильові печі та праски більше електрики споживають… Звичайно, це невірний підхід, оскільки лампочки у нас горять по кілька годин, а в мікрохвильовій печі ми щось розігріваємо пару хвилин, і праску годинами не тримаємо включеною. Основне навантаження на електромережі дає саме «світловуха», освітлення.
Особливо цікаві вже підрахували суму, зекономлену на оплаті електроенергії, якщо замінити в квартирі хоча б одну лампу. Так, стандартна 60-ватна лампа розжарювання, що горить у середньому 8 годин на день, за рік накручує 175 кВт/год. Світлодіодна лампа потужністю 5 ватів за рік «намотує» на лічильнику 14,5 кВт/год. Різниця більш ніж удесятеро. А коли таких ламп кілька – у нас у квартирах є і люстри, і торшери? До речі, у Міністерстві енергетики вже повідомили, що кожен українець віком від 18 років зможе обміняти 5 старих ламп на стільки ж світлодіодних.
Відомо, що першими містами, куди вирушать безкоштовні світлодіодні лампи, стануть Київ, Львів, Одеса та Дніпро, потім енергозберігаючі світильники роздадуть в інших регіонах України.
До речі, вже понад десять років у країнах по всьому світу йде масова відмова від ламп розжарювання. Сходяться в одному: дорого, недовговічно і залишають горезвісний вуглецевий слід, який викликає істерику у «зелених» у всіх державах.
Енергозберігаючі технології впровадили навіть в Індії, де значна частина населення взагалі користувалася донедавна гасовими лампами. Коптили небо близько 1,5 млрд людей у всьому світі, при цьому вартість гасу поступово зростала. "Більше світла за менші гроші" - під таким девізом Індія впроваджувала економію, переводячи країну на світлодіодні рейки, попутно повідомляючи страшні цифри статистики загиблих від необережного використання гасу співгромадян (1, 5 млн випадків на рік, між іншим).
В Україні, дякувати Богу, в цьому плані легше, і ми стаємо поруч із Великобританією, США, Австралією та іншими, які вже взагалі забороняють як використання, так і продаж ламп розжарювання. Громадяни цих країн із подивом виявили, що економлять більше 60% сімейного бюджету, лише вкрутивши пару світлодіодок.
Як показує практика, якщо перевести на LED-лампи і вуличне освітлення у містах та селах, то можна заощадити ще пару гігават, а заощаджені кошти підуть на ремонт та заміну світильників. Світлодіодні лампи можуть спокійно працювати років 5-7, а якщо включати їх тільки в темний час доби - то і всі 10 років.
Тому Україні залишилося дочекатися безкоштовної роздачі ламп населенню та замислитись про самозабезпечення енергозберігаючими технологіями. Щоправда, доведеться витримати бій із лобістами старої доброї лампи розжарювання, але платіжки за електрику після заміни ламп стануть дуже вагомим аргументом для всіх.
Світлодіодні лампи вважаються малонебезпечними відходами. Їх можна просто викинути у відро для сміття, такі лампи не вимагають спеціальної утилізації, оскільки в їхньому складі немає газів (вольфраму, як у лампах розжарювання), ртуті (як у люмінесцентних) і свинцю. Якщо ви сортуєте відходи, то лампу достатньо розібрати та викинути окремо металеві та пластмасові деталі.