Завантажити ще

Виплати, субсидії та продуктові набори: яку допомогу можуть отримати українці

Виплати, субсидії та продуктові набори: яку допомогу можуть отримати українці
Фото: Паула Бронштейн/Getty Images​

Загалом на виплати внутрішньо переміщеним особам уже направлено понад 42 млрд грн. Про це заявила віце-прем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, запевнивши: кошти на виплати переселенцям у бюджеті є.

Чиновниця нагадала, що щомісячна державна допомога на проживання особам з інвалідністю та дітям становить 3 тис. грн, для решти ВПО – 2 тис. грн. За її словами, на гарячу лінію Мінреінтеграції та в її особисті месенджери звертаються переселенці та просять допомоги через затримку виплат. Часто за сімейними обставинами вони не встигають самостійно виконати усі необхідні дії.

Міністр звернулася до обласних військових адміністрацій, закликавши їх підключитися до цього процесу: провести відповідну роботу з ВПО, виявити тих, хто має проблеми з нарахуванням та виплатами, скласти списки та передати до міністерства, щоб усі питання вирішити централізовано.

Ми, у свою чергу, зібрали інформацію про нові виплати, які є сьогодні. Адже для того, щоб звернутися із заявою на виплату, потрібно, як мінімум, знати про існування тієї чи іншої допомоги.

Безкоштовні продуктові набори

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій пояснили, як отримати безкоштовні продуктові набори.

«Продовольча допомога надається найуразливішим категоріям громадян, зокрема, внутрішньо переміщеним особам, пенсіонерам та тим, хто перебуває на обліку у територіальних центрах соцобслуговування, - говориться у повідомленні. – Допомогу можна отримати за місцем фактичного перебування в обласних центрах чи громадах. При собі необхідно мати паспорт, пенсійне посвідчення або документ, що засвідчує особу, ідентифікаційний номер і документ, який засвідчує статус ВПО».

У Мінреінтеграції підготували перелік гарячих ліній у західних областях, де зараз є найбільша кількість ВПО. Там же можна отримати консультацію та дізнатися, коли і де будуть видавати допомогу.

Зокрема, звертатися потрібно за такими номерами:

 • Львівська область: (032) 259-60-31
 • Рівненська область: (0362) 40-01-00, +38 (098) 505-83-25
 • Івано-Франківська область: (068) 376-77-62, (0342) 55-18-68, +38 (093) 705-85-31
 • Волинська область: (096) 881-80-91
 • Закарпатська область: (096) 284-33-68
 • Чернівецька область: 0800 335-047

Крім того, можна звертатись на гарячу лінію уповноваженого з питань ВПО за номером: +38 (066) 813-62-39.

По 6600 грн через «Дію»

В Україні незабаром розпочнеться друга хвиля виплат у розмірі 6600 грн внутрішньо переміщеним особам. Цього разу допомогу фінансуватиме благодійний фонд «Право на захист». Виплати через «Дію» отримають постраждалі мешканці Броварів, Бучі, Ірпеня та інших населених пунктів Київської області, а з листопада – і ВПО із Харківської області.

Допомога, як і раніше, виплачуватиметься протягом 3 місяців – по 2200 грн на місяць.

На виплату можуть розраховувати громадяни віком від 55 років; вагітні жінки; самотні матері з дітьми віком до двох років; особи з інвалідністю; неповні сім'ї. Перевага надаватиметься внутрішнім переселенцям, які стали на облік протягом останнього місяця.

По 1800 грн на комуналку

В Україні матеріальні виплати на оплату комуналки отримують 2,5 млн сімей, середній розмір субсидії – 1800 грн. Про це повідомив український прем'єр Денис Шмигаль, додавши, що в бюджеті, як цього, так і наступного року, достатньо коштів, щоб підтримати найбільш уразливі верстви населення.

Переселенці можуть переоформити свої субсидії, які вони отримували раніше в тимчасово окупованих регіонах. Для цього потрібно звернутися до Центру надання адмінпослуг.

Головна умова - загальна сума комунальних платежів має перевищувати 20% сукупного доходу сім'ї. Різницю між витратами на комунальні послуги та цими 20% сплатять із державного бюджету. При цьому субсидію можуть отримати як власники житла, так і орендарі, і переселенці.

Виплати мешканцям Харківщини

Днями стало відомо про новий вид допомоги, яку зможе одержати певна категорія громадян. Кошти у розмірі від 10 до 25 тис. грн від Міжнародного Червоного Хреста отримають громадяни, які постраждали через військову агресію РФ. Зокрема, йдеться про Борівську територіальну громаду в Харківській області.

Виплати зможуть отримати громадяни за такими критеріями:

 • люди, які отримали поранення внаслідок воєнних дій;
 • сім'ї загиблих мирних жителів;
 • люди, які втратили своє житло внаслідок бойових дій.

Тим, хто був поранений або втратив своїх близьких через збройне вторгнення Росії, заплановані виплати у розмірі 10-15 тис. грн. Громадянам, які втратили внаслідок війни житло, – 25 тис. грн.

Як відбуватиметься механізм виплат – зараз опрацьовується. Після того як алгоритм дій буде вироблений, його оприлюднять на офіційних інформаційних ресурсах Борівської селищної ради та місцевих пабликах.

Доплата до пенсії за дітей

Пенсіонерам, які не працюють та мають на своєму утриманні дітей до 18 років, належать надбавки – по 150 грн на кожного утриманця. Норма не нова, та й сума невелика, але за нинішніх умов така інформація багатьом може стати в нагоді.

Як пояснили у ПФУ, для призначення такої надбавки пенсіонеру необхідно звернутися із заявою до відділення Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії та надати документи:

 • паспорт;
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • трудову книжку пенсіонера;
 • свідоцтво про народження дитини, яка перебуває на утриманні пенсіонера;
 • довідки уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні або спільне проживання із заявником.

Після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для перерахунку пенсії, орган, який призначає пенсію, не пізніше 10 днів розгляне подані документи та ухвалить рішення. Виплата надбавки продовжиться до досягнення утриманцем 18 років.

На тему

Чого чекати 2023-го

У своїй промові щодо ухвалення державного бюджету на наступний рік Денис Шмигаль розповів, яку допомогу отримають вимушено переміщені особи у 2023 році. За словами прем'єра, однією з головних цілей на 2023 рік залишається комплексна підтримка ВПО та мешканців деокупованих територій.

Шмигаль нагадав, що з початку повномасштабної війни Україна формує продовольчі набори, які місцева влада розподіляє серед переселенців та мешканців прифронтових громад. Право на отримання такої допомоги мають найбільш уразливі категорії населення, серед яких, крім ВПО, є пенсіонери.

Крім того, із резервного фонду виділять понад 34 млн грн компенсації державним та комунальним установам за безоплатне розміщення переселенців. Це дозволить їм розрахуватися за комунальні послуги та надалі приймати переселенців.

Нагадаємо, що сьогодні по всій Україні свої двері для 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб відчинили понад 2 тисячі закладів. З початку повномасштабної війни держава компенсувала їм понад 459 млн грн витрат на оплату комунальних послуг.