Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Демографічна чума: як часткова мобілізація доб'є економіку Росії

Демографічна чума: як часткова мобілізація доб'є економіку Росії
Фото: REUTERS

З 21 вересня світ із деяким подивом спостерігає, наскільки швидко росіяни можуть «самоорганізуватися» і дружно розбігатися по всій планеті. Найбільше, звичайно, не пощастило колишнім «радянським братам», але загалом потенційні призовники здриснули куди очі дивляться. Або, якщо точніше, куди були квитки і  куди ще впускали.

Перші економічні наслідки цієї всеросійської втечі вже з'явилися – у РФ констатували гостру нестачу медиків. А українські економісти з великою часткою задоволення зазначають: мобілізація довершить те, що поки що не змогли зробити санкції.

"Вдалося відправити чоловіка "не за всі гроші світу"

Знайомих у РФ у мене залишилося небагато, і жоден із них не горить бажанням потрапити під мобілізацію. Декілька людей продемонстрували вражаючу швидкість реакції та поїхали практично одразу після оголошення про часткову мобілізацію – 21-22 вересня.

- Чоловік перебуває у запасі та має військовий квиток, а його вік – саме на верхній межі його звання, - каже мешканка Москви Олександра. – Рішення про еміграцію ми ухвалили ще 24 лютого (наразі наші документи перебувають на розгляді в Канаді), але тут я зрозуміла, що зволікати не можна. Країна залишила нам небагатий вибір: відправитися на війну, сісти до в'язниці або поїхати першим-ліпшим рейсом. І хоча глава сім'ї у нас чоловік, цього разу я не дала йому ухвалити рішення і буквально виштовхала його в одну з поки ще дружніх країн. На щастя, вдалося не віддати за квиток «усі гроші світу» - він нам обійшовся «лише» у 2200 доларів. Це було найскладніше рішення у нашому житті – так я думала 21 вересня. Але вже через два дні я прийняла ще важче рішення: здати квартиру (продати нині її нереально), перевести дитину на онлайн-навчання і поїхати за чоловіком. Мене у цій країні більше нічого не тримає.

Моя знайома Вероніка, яка теж наразі живе у російській столиці, розповідає, що більшість чоловіків призовного віку в її оточенні зникли в невідомому напрямку, а зять з великими труднощами вилетів до ОАЕ 27 вересня. Причому спочатку він узяв квиток до Баку, але перед вильотом з'ясувалося, що там дуже серйозні карантинні обмеження, а він не вакцинований і не хворів на коронавірус. Тож квиток за 80 тис. рублів (близько 1300 доларів) просто пропав.

- Насправді мені здається, що зятя не мали призивати – він не служив в армії, не розмовляє російською (він іноземець і отримав громадянство буквально перед самим початком війни), та ще й на кінець вересня у нього була призначена планова операція, – розповідає Вероніка. - Але дочка нічого й слухати не хотіла і зрештою змусила його полетіти. Залишилася одна із трьома дітьми: старшому - 6 років, молодшій – місяць. Можливо, вона й має рацію: обстановка у Москві нервова, чоловіків призовного віку відловлювали прямо на вулицях, а в регіонах ходили ночами по домівках, мотивуючи тим, що вдень всі на роботі. Тож береженого бог береже.

За словами Вероніки, рятуються потенційні призовники хто як може. Декілька її колег-чоловіків вранці 22 вересня просто не вийшли на роботу і відключили телефон. А для зятя їй самій пропонували купити за 350 тис. рублів (близько 5800 доларів) медичну довідку про те, що він потрапив у ДТП та отримав травми, несумісні із військовою службою. Студенти намагаються взяти броню, а аспіранти біжать. Основними напрямками були Казахстан та Грузія, але наразі там уже стоять мобілізаційні пункти, тож не втечеш.

Небагато цифр

Заявлені 300 тис. призовників (хоча самі ж росіяни не виключають, що призвати можуть і мільйон) – це у цивільному житті молоді люди до 35 років, найбільш економічно активні члени суспільства. Тож ці сотні тисяч, що вибули з економіки, – вже хороший удар, але далеко не остаточний.

За даними аналітика та бізнесмена Дениса Довгополого, який, за його словами, збирав цифри з інсайдерських джерел тиждень, за півмісяця з РФ виїхало від 900 тисяч до 1,2 млн осіб. З них 70% – це чоловіки, що означає, що якщо до них приїдуть сім'ї, це виллється у півтора-два мільйони економічно активних людей. Якщо прийняти, що всього в РФ таких 35 млн, виходить 5%, що дуже суттєво. Тим паче сумно для Росії те, які це 5% - переважно верхня частина середнього класу.

Люди, які не мають грошей, щоб виїхати, або ж у своєму житті лише кілька разів виїжджали до Туреччини чи Єгипту, не наважаться на таку авантюру, продовжує експерт. Але це не означає, що всі вони сидять і чекають на призов.

- За різними оцінками, від 2 до 3 млн людей звільнилися - вірніше, просто пішли і не повернулися на роботу, - наводить дані експерт. - Близько 1,7 млн перестали проживати за місцем прописки, з них 300 тисяч переїхали до іншого регіону. За оцінками деяких економістів, одразу після оголошення мобілізації ефективність праці по країні впала на 80% і досі ще не зросла вище 60% від домобілізаційної. І це дуже важливо: повністю вирубити 3-5% економічно активного населення – це дрібниця порівняно з тим, що 100% населення впало у депресію на два тижні та перестало працювати.

Підбиваючи підсумки, Денис Довгополий резюмував: мобілізацію можна по праву вважати одним із найтупіших рішень наших ворогів.

Дистанційка не допоможе

«КП в Україні» обговорила тему впливу мобілізації на російську економіку з економістами, і більшість налаштована оптимістично.

Економіст Всеволод Степанюк вважає, що від'їзд частини населення з РФ у короткостроковій перспективі вирішує проблему безробіття, яке загострилося у зв'язку з санкціями, але у довгостроковій перспективі позначиться на економіці негативно. Адже їдуть не лише артисти, які постійно на слуху, але й айтішники, кваліфіковані робітники, медики.

Як пишуть російські ЗМІ, слідом за IT-спеціалістами, інженерами та блогерами з Росії почали масово їхати лікарі. За останній тиждень вересня, тобто після початку мобілізації, кількість оголошень про найм лікарів, медперсоналу, провізорів підскочила у 2,5 раза порівняно із середніми значеннями літніх місяців. Попит безпосередньо на лікарів лише за перший тиждень призову до армії зріс на 10%.

Деякі українські експерти вважають, що російську економіку від катастрофи зможе врятувати дистанційка, але й тут, як люблять казати наші сусіди, не все так однозначно.

– Думаю, що оцінки втрат російської економіки від мобілізації перебільшені, – зазначив у розмові з «КП в Україні» аналітик Данило Монін. – По-перше, поки що залучили всього 92 тисячі осіб. Частково хтось втік, але оскільки населення при ковіді привчали до дистанційки, вони зможуть працювати у віддаленому режимі. Крім того, російська економіка поступово втрачає робочі місця, тож тут усе збіглося: працювати ніде і нікому.

Цікаво, що самі росіяни припущення про те, що вони зможуть працювати на відстані, слухають із гіркою усмішкою. І констатують: те, що для українців є звичайною історією, для росіян сьогодні майже неможливо.

- По-перше, я не думаю, що російські роботодавці захочуть зв'язуватися з ухилянтами на дистанційці, – це загрожує величезними неприємностями, - каже Вероніка. - По-друге, навіть якщо працювати в іншій країні далеко не ухилянту, а, наприклад, мені, то гроші як я отримаю? Карту «Мир» закрили в усьому світі – навіть казахи та узбеки! Знаю, що деякі користуються сервісом швидких грошових переказів «Золота Корона», але там, кажуть, усіх "беруть на олівець", і невідомо, чим це зрештою закінчиться.

Крипторинок теж перекрили

Деякі надії були на крипторинок, але й цей шлях вже практично перекритий: 6 жовтня Євросоюз запровадив восьмий пакет санкцій та заборонив обслуговувати в ЄС криптогаманці громадян та резидентів Росії.

– Обмеження стануть перешкодою для користування криптовалютами, – коментує аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Централізовані біржі побачать відтік клієнтів, децентралізовані біржі отримають приплив клієнтів, але не в повному обсязі. Це «закручування гайок» посилить відтік багатих людей із Росії та підтримає бажання змінити громадянство. Тим більше що є варіанти отримання громадянства за інвестиції у Португалії чи, наприклад, на Мальті. Тобто люди витрачатимуть свої мільйони на те, щоб врятувати накопичення. У той же час зазначу, що багато російських мільйонерів вже змінили громадянство або отримали юридичну основу для життя в країнах ЄС, Еміратах, США і т.д. А ось для росіян, які мають трохи грошей на крипторахунках, рішення ЄС – це привід вивести гроші в кеш. Попит на нерухомість у країнах ЄС від цього не збільшиться, оскільки суми навряд чи будуть вагомими. Ті, хто купував криптовалюти в лютому, наприклад, перебувають у просіданні на 45-50% від цін купівлі криптовалют. Тож на накопиченнях росіян, які наразі виводитимуть свої криптовалюти в кеш, заборона позначиться негативно. Вони втратять гроші, адже купували по 39 тисяч за біткоїн, а виводитимуть по 20 тисяч.

Чума на ваш дім

Оцінюючи кількість російських "мобілізаційних" мігрантів, аналітик Олексій Кущ вважає, що реальності відповідають цифри близько 700 тисяч осіб. Хоча цифри можуть бути набагато вищими, враховуючи, як багато людей виїжджають через кордони зі спрощеним режимом контролю. Крім того, величезна кількість людей намагаються перетнути кордони незаконно, адже квитків немає не лише на літаки, але й на потяги та автобуси.

– Певні висновки можна зробити, відстежуючи відтік готівки з російських банків на десятки мільярдів рублів, – каже економіст. – Наразі ми бачимо повторення пікових значень лютого-березня, але за підсумками осені відтік перевищить весняні показники у півтора-два рази. Люди забирають гроші з банків, щоб мати кошти на життя на новому місці – як за кордоном, так і в іншому місті РФ, де намагаються сховатися від військкомату. Російські банкіри вже перебувають в очікуванні банківської кризи. А соціологи вважають, що негативний демографічний слід від мобілізації у кілька разів перевищить негативний слід від пандемії.

Зараз російська статистика після анексії українських територій «малює» 156 мільйонів жителів, але ці цифри дуже далекі від реальності, продовжує Кущ. Проте цілком реальна втрата кількох мільйонів економічно активних людей, які виїхали за кордон, кілька мільйонів сховалися в містах і селах, кілька сотень тисяч загиблих.

Щодо можливого повернення цих людей, то, каже Кущ, питання в тому, наскільки це все затягнеться. Якщо війна закінчиться швидко, то більшість повернуться, але навіть у цьому випадку демографічні втрати щонайменше у 2-3 рази перевищать пандемічні. Якщо ж війна затягнеться, то емігранти почнуть серйозно облаштовуватися і потягнуть до себе родини - дружин, дітей, батьків. "Мобілізаційна" міграція переросте в економічну, соціальну, політичну, і тоді негативний ефект перевищить пандемічний вже в 10 разів.

- Ця війна для РФ – як велика чума у ​​демографії, – резюмував експерт. – Яка у свою чергу викликана великою політичною чумою.​