2 жовтня
Завантажити ще

Хайп заради зиску? Економісти знайшли у твітах Маска «російський слід»

Хайп заради зиску? Економісти знайшли у твітах Маска «російський слід»
Фото: REUTERS/Стівен Лем

Твіти Ілона Маска сколихнули інформпростір не на жарт. Ще б пак: прихильник і помічник України, який допомагав нам з перших днів війни, раптово перекинувся на інший бік, запропонувавши залишити Крим частиною РФ, а в окупованих областях провести референдуми.

У той час, коли багато українців впевнені, що мільярдер збожеволів, економісти вважають, що він абсолютно у здоровому глузді і має цілком конкретні цілі.

Хроніка подій

Все почалося 3 жовтня, коли трапилося несподіване: Ілон Маск запропонував укласти мир між Україною та Росією, запостивши у себе у твітері голосування: провести вибори в анексованих регіонах «під егідою ООН» та залишити Крим частиною Росії. Плюс «дрібниці»: забезпечити водопостачання у Криму та залишити Україну нейтральною.

На скандальну заяву Маска майже миттєво відреагували офіційні особи, а соцмережі резюмували: цей Маск зламався, несіть іншого.

Після атаки ботів на свій акаунт Маск переформулював «опитувальник».

«Давайте спробуємо так: думка людей, які живуть на Донбасі та в Криму, вирішить, чи є вони частиною Росії або України», - написав він.

Українці зазначили, що жарт сильно затягнувся, і тепер уже не соромилися у висловах навіть ті, хто перший твіт списав на «оригінальність» мільярдера.

Але цирк продовжився: наступним твітом Маск нагадав, що росіян утричі більше, ніж українців, тож перемога України у тотальній війні є малоймовірною.

«Таке відчуття, що акаунт Маска зламала Скабеєва», - резюмували користувачі.

А президент Зеленський запустив свій «опитувальник» – мовляв, який Ілон Маск вам подобається більше – той, що підтримує Росію чи Україну?

У відповідь Ілон Маск написав, що, як і раніше, дуже підтримує Україну, але впевнений, що масштабна ескалація війни завдасть великої шкоди не лише Україні, але й світові.

Хитрий Маск

Кожен твіт Маска розпалював дедалі більше не лише українців, але й людей у ​​всьому світі.

«Зовсім збожеволів», «поїхав кукухою після зміни статі сина» – це були найм'якіші коментарі з боку користувачів.

І, звичайно, всі шукали причини такого розвороту на 180 градусів. Основна версія у вигляді «шизи», що раптово вразила мільярдера, змінилася на більш ймовірну – згубний вплив російських друзів, кремлівських наративів.

А, наприклад, Олексій Арестович нагадав, що Маск симпатизує республіканцям, багато з яких мають думки такого роду. Крім того, на Заході популярний тренд проти насильства та заподіяння зла.

«Треба розуміти, що чим вище люди, тим більше серед них "трах-тибі-дохів": астрологів, гуру та подібних. Люди, подібні до Маска, схильні на це хворіти», - вважає Арестович.

Користувачі зловтішно зазначили, що після твіту Маска акції «Тесли» обвалилися на 10%, і це дало економістам підґрунтя для роздумів. Вони трохи погуглили і виявили, що акції дітища Маска обвалилися не після твіту, а до нього, що, погодьтеся, зовсім змінює картину.

– Твіт Маска з'явився того дня, коли акції «Тесли» на відкритті впали на 10%, – написав у соцмережі економіст Сергій Фурса. – Тому що «Тесла» зробила менше авто, ніж сподівалися. А коли акції падають, чому б не відволікти увагу на щось інше.

– Маск просто схитрував, – погоджується президент українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Він знав, що звіт по його компанії буде поганим, і ініціював хайп, щоб падіння цін на його акції пов'язували з його витівкою, а не з результатами роботи. І це спрацювало: тепер усі обговорюють не роботу компанії, а те, що він сказав.

Водночас аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак схильний бачити у твіті Ілона Маска людинолюбство – мовляв, життя людей важливіше контролю за територіями.

– Можливо, він мав на увазі, що розвитку країни в умовах війни не буде, – каже Орищак. – І для економічного благополуччя України важлива здорова психоемоційна атмосфера та безпека населення. В іншому випадку ера високих технологій, розвитку штучного інтелекту та польоти у космос стануть для нас далеким майбутнім. Думаю, що твіти Маска – це спроба привернути увагу до війни та воєнних проблем.

А може, справа в літії?

Є ще одна версія – цікава і майже детективна.

Аналітик Олексій Кущ у розмові з "КП в Україні" припустив, навряд чи Маск відрізняє українців від поляків, білорусів і навіть росіян. Звичайно, загалом він знає про війну, яку Росія розв'язала проти України, але в деталі не вдається. Все просто: для нього люди діляться на тих, хто поділяє його корпоративні цінності, та на тих, хто не поділяє. Тому не треба зачаровуватись, щоб потім не розчаровуватися.

– Не варто приписувати Маску «патріотичні настрої» – він не є патріотом ані ПАР, де народився, ані Канади, де навчався, ані США, де створив бізнес. Америку він розглядає як корпоративний ресурс для реалізації своїх ідей, – каже експерт. - Якщо йому цікаво було надати Україні Starlink – як піар, пропаганду своєї ідеї глобального інтернету чи заради експерименту – він це зробив. Але якщо йому наразі цікаво робити провокаційні заяви, він пропонує «віддати Крим» і провести референдуми на окупованих територіях «під егідою ООН».

У відповідь на цілком резонне питання, навіщо Маску ці провокації, Олексій Кущ нагадав про переворот у Болівії, який стався 2019 року. На думку аналітика, однією з основних причин цього перевороту стали величезні болівійські літієві ресурси. А як відомо, найбільшим у світі споживачем літію є корпорація Tesla. І щоб реалізувати амбітні плани щодо випуску мільйонів електромобілів на рік, Маску необхідно контролювати увесь світовий літій, ціна якого з 1998 року зросла з 2000 до 20 000 доларів.

У липні 2019 року "Росатом" став учасником проєкту будівництва літієво-карбонатного заводу під егідою Літієво-депозитної компанії Болівії (YLB) та китайського консорціуму TBEA Group-Baocheng, продовжує Кущ. А коли деякі латиноамериканські лідери звинуватили у перевороті в Болівії якісь «зовнішні сили», Ілон Маск заявив: «Ми скинемо кого захочемо, якщо нам буде це потрібно».

Так ось: в Україні запаси літію зосереджені на Донеччині (обсяги промислових запасів - 14 млн тонн), а також на півдні України – у Запорізькій та Херсонській областях. Тобто саме у тих регіонах, де Маск пропонує провести «референдуми».

- Збіг? Я не думаю, що російський слід у Болівії та спроби контролю літієвих родовищ в Україні можуть бути випадковими збігами, – каже Кущ. – На користь цього каже і та обставина, що Маск не просто «ляпнув», а навіть після хейту продовжив розвивати цю тему. Така наполегливість свідчить про те, що не варто все списувати на причуди мільярдера. Такі люди ніколи і нічого не роблять «просто так», особливо з огляду на те, що Маск чудово розуміє силу соцмереж. Адже відомо, як він давно і успішно використовує твітер як інструмент для досягнення своїх бізнес-цілей, як він легко одним твітом обвалював і піднімав криптовалюти.

На думку Олексія Куща, сьогодні Маск намагається «увійти до процесу», приміряючи на себе роль посередника зі своєю концепцією мирного врегулювання.

– Для мене очевидно, що вся ця історія пов'язана з літієм, – каже експерт. – Купити Маска неможливо, налякати – теж, його можна лише зацікавити. Не виключено, що він отримував якісь натяки і тепер хоче «застовпити» місце людини, яка згодом може приймати рішення. Це його «пробний камінь».

Україні ж треба не відпускати ситуацію і після нашої Перемоги створити замкнутий літієвий цикл у країні з виробництва батарей та автомобілів, щоб нас за копійки не перетворили на екологічне звалище.

 

Які наслідки?

І, нарешті, головне питання, яке не може не хвилювати: якими можуть бути наслідки всієї цієї історії для України? Роспропаганда схопилася за твіти Маска обома руками – мовляв, «ах яка людина» нас підтримує!

Олександр Охріменко заспокоює: наслідків не буде.

- Так, суперечок та розмов буде багато, але на Україні це ніяк не позначиться, адже Маск не політик, - вважає експерт.

Олексій Кущ погоджується: незважаючи на такий дуже сильний удар по нашій країні, з пропагандистської точки зору негативних наслідків поки що дійсно не буде.

– У заяві Маска я бачу прояв нової геополітичної реальності, яка полягає у появі нових корпоративних держав, які перевершують національні держави, – зазначив Кущ. - І Маск – це приклад такої корпоративної держави.

За словами аналітика, власники таких високотехнологічних компаній є майбутнім «синклітом» (збори «великих людей». – Авт.), який у перспективі керуватиме світовими політичними процесами. Зароджується нова корпоративна система цінностей, у якій колишні цінності, пов'язані з розвитком суспільства та демократії, стають неактуальними.

- Заява Маска могла б мати вкрай негативні наслідки, якби її підхопили інші «корпоративні держави» – Джек Ма з його «Алібабою» або Джефф Безос із його «Амазоном», – резюмував Кущ. – Отоді це все було б дуже серйозно. Але поки що Маск виглядає як людина, яка за рахунок провокативних заяв намагається вирішити свої питання.​