19 червня
Завантажити ще

Кому це вигідно: 5 важливих питань про військові облігації

Кому це вигідно: 5 важливих питань про військові облігації
Фото: diia.gov.ua

Міністерство цифрової трансформації презентувало покупку військових облігацій у додатку «Дія». Про це повідомив голова Мінцифри Михайло Федоров.

Що це за облігації, чи доречно їх порівнювати з депозитом і наскільки доцільно купувати? «КП в Україні» разом із економістами відповіла на найактуальніші питання щодо купівлі військових облігацій.

1. Що таке військові облігації?

Військові облігації – це різновид ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики), цінні папери, емітентом яких є держава в особі Мінфіну.

Від звичайних ОВДП військові облігації відрізняються тим, що мають цільове призначення. Кошти від їхнього продажу спрямовуються на потреби ЗСУ та держави у воєнний час.

Держава залучає кошти фізичних та юридичних осіб з умовою їх повернення через певний період (зараз від трьох місяців до півтора року). При цьому власник військових облігацій отримає прибуток у вигляді річних відсотків.

2. Чи можна розглядати їх як депозит?

Презентуючи купівлю облігацій у «Дії», Михайло Федоров зазначив, що фактично це депозит, який працює на перемогу: людина вкладає гроші, підтримує ЗСУ, а через якийсь час отримує свої кошти назад з відсотками.

Економісти погоджуються: справді, військові облігації можна розглядати як депозит у гривні на фіксований термін.

– До того ж, порівняно з депозитом, це більш ринковий інструмент, який має свої переваги, – зазначив у розмові з «КП в Україні» керівник аналітичного відділу Міжнародної Академії Біржової Торгівлі Андрій Шевчишин. - Серед них гарантований державою дохід, можливість продажу та купівлі (це властивість цінного паперу), а також відсутність оподаткування доходу.

3. Навіщо купівлю запустили у «Дії»?

Як ми вже писали, раніше військові облігації можна було купувати у деяких банків та брокерів, причому навіть за криптовалюту. Щоправда, список банків був обмежений, а мінімальна сума інвестицій становила десятки та навіть сотні тисяч гривень.

У Мінцифри вирішили зробити інструмент фінансування держбюджету більш доступним і масовим, і додаток «Дія» підходить найкраще. Платформою користуються 18,1 млн українців, щодня «Дію» відкривають кілька мільйонів людей.

Простий приклад: за перші п'ять годин після поновлення «Дії», ще до офіційного анонсу про купівлю військових облігацій, їх купили понад 1000 осіб.

4. Які умови купівлі?

Кожен користувач «Дії» може купити одну та більше військових облігацій номінальною вартістю 1000 грн (але продавець їх може продавати за іншою ціною – більшою чи меншою). Для використання нової опції потрібно оновити програму.

Обмежень за кількістю, яку можна купити, немає. Термін погашення – від трьох місяців до півтора року, прибутковість – від 11% до 16%.

Тобто, купивши одну облігацію номінальною вартістю 1000 грн під 16% річних, через рік можна буде забрати 1160 грн.

Купівля відбувається через трьох фінансових партнерів: Укргазбанк, Альфа-Банк та сервіс Bond UA брокера BTC Broker.

Кожна облігація має назву тимчасово окупованої території: Крим, Донецьк, Луганськ, Маріуполь, Херсон, Мелітополь. Куплені цінні папери відображаються серед інших документів у «Дії».

При покупці комісія за платіж не стягується. Як і раніше, комісію не братимуть і банки-посередники, які фактичні є первинними дилерами – тобто купують військові облігації у великих обсягах, після чого вже продають клієнтам на вторинному ринку.

Після погашення облігацій кошти зарахують на картку «єПідтримка», яку користувач вибере у додатку.

5. Чи варто купувати військові облігації?

Купівля військових облігацій вдало поєднує матеріальну та моральну сторони: цінні папери є реальною фінансовою допомогою Збройним силам України та державі під час війни, та ще й при цьому дають можливість громадянам країни відчути свою причетність до майбутньої Перемоги.

За словами українського прем'єра Дениса Шмигаля, військові облігації стали одним із найважливіших інструментів фінансування нашої армії: за час повномасштабної війни український бізнес та громадяни придбали військових облігацій на суму понад 100 млрд гривень.

З патріотичної точки зору, купівля облігацій, дійсно, вигідний крок, двох думок бути не може. А що з економічного боку?

- Як патріот я маю радити купувати облігації, а як економіст - нагадаю, що сьогодні і депозити, і облігації є високоризиковими інструментами з непрогнозованою прибутковістю, - каже економіст Владислав Банков. – Вважаю, що монетарно-фіскальна політика уряду та Нацбанку не є прозорою та посилює падіння реального сектору економіки. У будь-якому випадку ті, хто має гроші, можуть вибирати – вкласти у військові облігації або просто пожертвувати безпосередньо комусь із наших воїнів чи біженців. Думаю, що в довгостроковій перспективі результат буде приблизно схожим, але в другому випадку є можливість допомогти конкретній людині та її сім'ї.

У той же час Андрій Шевчишин все ж таки схиляється до того, що купівля облігацій економічно виправдана, особливо якщо не полінуватися і пошукати найбільш вигідні умови.

- Як уже говорилося вище, військові облігації навіть у порівнянні з депозитами краще захищені і не мають зараз податкових наслідків, окрім військового збору, – з прибутку не береться ПДФО, – додає аналітик Данило Монін. - З урахуванням великої девальвації національної валюти для збереження капіталу вкладення в долари були кращими. Хоча саме зараз, можливо, і є економічний сенс вкладати, оскільки гривня вже значно девальвувала.