Завантажити ще

Зростання мінімалки, доплати до пенсії та початок опалювального сезону: що на нас чекає у жовтні

Зростання мінімалки, доплати до пенсії та початок опалювального сезону: що на нас чекає у жовтні
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

Зростання мінімальної зарплати

З 1 жовтня 2022 року мінімальна зарплата в Україні зросте з 6500 до 6700 грн на місяць, що було передбачено бюджетом на нинішній рік. Відповідно погодинна оплата зросте з 39,26 до 40,46 грн.

Разом із зростанням мінімалки зросте і максимальна база для нарахування ЄСВ – з 97,5 тис. грн до 100,5 тис. грн.

Мінімальний ЄСВ на зарплату працівника з 1 жовтня становитиме 1474 грн.

Збільшення пенсій для осіб з інвалідністю

З 1 жовтня в Україні запроваджуються нові розміри військових пенсій щодо інвалідності. Зокрема, мінімальні пенсії для людей, які отримали інвалідність внаслідок війни, залежно від групи інвалідності та військового звання становитимуть від 4396 до 6532,50 грн, для інших залежно від групи інвалідності та звання – від 4186 до 5986,50 грн.

До мінімального розміру пенсії по інвалідності також встановлюються надбавки, доплати та підвищення.

Для осіб з інвалідністю внаслідок війни розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути нижчим:

  • перша група – 650% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тобто на сьогодні 13 175,50 грн);
  • друга група – 525% ПМ (10 641,75 грн);
  • третя група – 360% ПМ (7297,20 грн).

При цьому члени сімей загиблих військовослужбовців не зможуть отримати одноразову грошову допомогу від держави у розмірі 15 млн грн, якщо вони постійно проживають на території Росії чи Білорусі або засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність чи допомогу державі-агресору. Це передбачено змінами до постанови Кабміну «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їхнім сім'ям під час дії воєнного стану» №168.

Компенсації пенсіонерам 70+

З 1 жовтня людям 70-75 років буде встановлено щомісячну компенсаційну доплату до пенсії у розмірі до 300 грн, щоб у результаті загальна сума пенсії не перевищувала розмір середньої заробітної плати в Україні за 2020 рік (10 340,35 грн). Ця виплата не залежить від виду пенсії, закону, згідно з яким призначено пенсію, від тривалості страхового стажу та факту роботи.

Пенсіонерам, яким 70 років виповниться після 1 жовтня, щомісячна компенсаційна виплата встановлюватиметься з дати досягнення такого віку.

Нагадаємо, що пенсіонерам віком від 75 до 80 років компенсаційну доплату у розмірі 400 грн почали виплачувати з 1 жовтня 2021 року. Після індексації з 1 березня 2022 року вона зросла до 456 грн. Для людей похилого віку віком від 80 років щомісячну компенсаційну доплату до 500 грн було встановлено у квітні 2020 року. Після індексації пенсій вона зросла до 579 грн.

Доступна іпотека

З 1 жовтня в Україні стартує програма "Доступна іпотека", в рамках якої деякі категорії українців зможуть придбати житло під 3% річних.

Скористатися пільговими умовами купівлі житла зможуть силовики, ветерани, внутрішньо переміщені особи, медики та педагоги.

Базова вимога банку при кредитуванні фізичних осіб – наявність стабільного джерела доходу у позичальника та термін працевлаштування, як правило, від 6 місяців.

Початковий внесок становить від 20%. Одноразова комісія – 0,5% суми кредиту. Придбати нерухомість за програмою кредитування можна буде як на первинному, так і вторинному ринку.

До речі, з 2023 року скористатися умовами пільгової програми кредитування матимуть змогу й інші категорії громадян, але, щоправда, за ставкою 7% річних.

Повернення акцизів на пальне

Днями президент Володимир Зеленський підписав закон, який частково повертає акцизний податок на пальне, крім палива на потреби військових. Акцизи повертаються у розмірі 100 євро за 1000 літрів на бензин, дизель та біопаливо, 52 євро за 1000 літрів за газ. ПДВ цих видів палива залишається лише на рівні 7%.

Закон робить виняток для палива на потреби військових. Якщо замовником такого палива є Міністерство оборони, акциз становитиме 0 євро за 1000 літрів. Пільга діятиме на період військового та надзвичайного стану.

Враховуючи, що закон набуде чинності наступного дня після опублікування, акцизи запрацюють уже найближчим часом.

Як ми вже писали раніше, більшість економістів вважають підвищення акцизів абсолютно вірним рішенням, оскільки експеримент із зниженням податків на пальне повністю провалився.

Так, економіст Олександр Охріменко нагадує, що після введення нульових акцизів паливо дешевшим не стало, натомість маржа продавців зросла чи не до 100%.

Аналітик Олексій Кущ вважає, що 100 євро на тонні – це мінімальний рівень акцизу, який трейдерам цілком під силу. Особливо з огляду на збереження пільгової ставки ПДВ у 7%.

- Паливо на ринку і зараз продається за максимально можливою ціною, і податки тут ні до чого, - каже Кущ. - Тобто, якби рівень податків був надмірним, то це вплинуло б на ціни, але середній рівень оподаткування на цьому ринку погоду не робить. Ціна залишиться незмінною, оскільки її обмежує платоспроможність населення. Все питання в тому, піде частина цих грошей до скарбниці у вигляді податків чи у кишенях трейдерів осяде додатковий дохід.

Старт опалювального сезону та безкоштовні дрова

Незважаючи на війну та численні страшилки, опалювальний сезон в Україні планують розпочати вчасно. Хоча, звичайно, ніхто не сперечається з тим, що опалювальний сезон 2022-2023 буде найскладнішим за всі роки незалежності, адже ворог продовжує обстрілювати енергетичну інфраструктуру.

Проте правила залишилися незмінними: опалення включать, коли середньодобова температура три дні поспіль становитиме не вище +8°. Як правило, це відбувається у жовтні.

За встановленими урядом нормами, температура повітря у житлових приміщеннях (за умови їхнього утеплення) має бути забезпечена на рівні +18°С, а у кутових кімнатах +20°С. Температура не повинна бути нижчою за +16°. Тарифи на тепло до весни не підвищуватимуть, вони залишаться на рівні 7,4 грн за куб до кінця опалювального сезону.

Напередодні холодів українцям, які живуть у прифронтових зонах, безкоштовно роздадуть дрова для опалення будинків. Про це йдеться у постанові Кабміну. Йдеться про мешканців Донецької, Запорізької, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Дніпропетровської та Чернігівської областей.

«Влада забезпечить мешканців безоплатною деревиною, щоб кожна сім'я мала можливість зігріти будинок протягом осінньо-зимового періоду», – сказано у повідомленні уряду.

Замовити дрова можна буде через обласні військові адміністрації. Як очікується, саме вони куплять та доставлять дрова замовникам.

На тему

З 1 жовтня запрацює програма ленд-лізу

З 1 жовтня 2022 року запрацює програма ленд-лізу, яка спростить передачу нашій країні важливого озброєння. Прибуде перша зброя приблизно у середині жовтня. Як пояснюють експерти, якщо зброя поставлятиметься в Україну з європейських складів, то перші партії очікуються вже в першій декаді жовтня, якщо з американських – у другій декаді.