21 листопада
Завантажити ще

Продуктова криза: що подорожчає найближчим часом

Продуктова криза: що подорожчає найближчим часом
Фото: Леон Ніл/Getty Images

Індекс борщу розповів про те, як подорожчали овочі борщового набору та м'ясо, але й інші продукти у цій гонці не відстають. За даними Держстату, ціни з початку року зросли на чверть (докладніше див. Інфографику), і це ще не кінець.

Як стверджує президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, цього року ми зберемо в середньому на 40% менше від торішнього врожаю. І хоча експерт запевняє, що голодом нам це не загрожує, на цінах, безумовно, позначиться.

Овочі стають золотими

Рекордсменом подорожчання серед овочів стала цибуля: тоді як овочі піднялися в ціні в середньому на 59%, цибуля – більш ніж удвічі. Обмежена пропозиція цибулі на ринку (до всіх проблем додалася ще й погода - багато господарств призупинили збирання цибулі через дощ) зробило її по-справжньому золотою. Активно підвищувати відпускні ціни на цибулю виробникам допомагає ажіотажний попит з боку оптових компаній, які закуповують її для зберігання. Аналітики зазначають, що вже зараз цибуля в Україні коштує у 4,4 раза дорожче, ніж у вересні 2021-го.

Не набагато краще ситуація і з іншим надпопулярним овочем - картоплею. З початку року вона подорожчала майже у півтора рази, і зараз ціни потихеньку пішли вниз. Але експерти попереджають: сьогодні на ринку багато неякісної картоплі, яку виробники намагаються продати і охоче йдуть на зниження цін. А коли вона закінчиться, ціни на картоплю знову підуть вгору.

Деякі покупці, бачачи привабливу ціну, почали робити запаси на зиму, але експерти кажуть, що це не найкраще рішення, оскільки вона довго не зберігатиметься. Крім того, потрібно взяти до уваги, що картопля, зібрана останніми тижнями, викопувалась у період дощів, так що вона також не підходить для тривалого зберігання. Отже, якщо не хочете викинути половину зимових запасів, доведеться чекати якіснішу і, відповідно, дорожчу картоплю.

- Незважаючи на прогнози щодо того, що овочі та фрукти вже до листопада подорожчають на третину, я все ж таки думаю, що в середньому ціна може піднятися на 15-20%, не більше, - каже економіст Андрій Мартинюк. – Зростання цін буде дуже обмежене зниженням попиту. По-перше, з України виїхали мільйони людей, тож попит на картоплю скоротиться. По-друге, можна прогнозувати, що українці загалом робитимуть на зиму не дуже великі запаси, оскільки незрозуміло, хто і де зимуватиме, а також немає жодної гарантії, що овочесховище не буде зруйноване ворожим снарядом.

Рису мало, гречки багато

Днями стало відомо, що Індія, яка є найбільшим експортером рису у світі, заборонила вивіз із країни подрібненого рису та запровадила експортне мито на інші види рису. Зокрема, митом у 20% обкладатиметься експорт білого та коричневого рису, на який припадає близько 60% загальносвітових продажів з Індії.

Відзначимо одразу, що проблемою буде не фізична відсутність рису, а його значне подорожчання. А разом із світовими цінами подорожчає рис і на полицях українських супермаркетів.

Справа в тому, що до війни Україна самостійно покривала приблизно третину власного споживання, але зараз навіть цього немає. Адже ця культура вирощувалась у Херсонській області, яка перебуває у тимчасовій окупації. Тож подорожчання рису мінімум на 20-25% практично неминуче.

Але в нас буде багато гречки. Як повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, Україна вперше за 10 років збере гречки у півтора рази більше, ніж потрібно внутрішньому споживачеві. І це дозволить не тільки задовольнити весь попит, а й сформувати внутрішній запас.

Як відомо, з початку року гречка подорожчала у роздрібній мережі більш ніж удвічі та продавалася близько 100 грн за кілограм. Експерти ринку наполягають, що цьому виною була паніка, і ціни на гречку можуть знизитися щонайменше на 20%, хоча, звичайно, до довоєнного рівня вони повернуться не скоро.

Молочні продукти та м'ясо

Хоча молоко і не увійшло до списку рекордсменів Держстату (+9,1% з початку року), ціни на молочні продукти продовжують повільно зростати. Експерти пояснюють: на ринок продовжує чинити тиск підвищений попит із боку переробників на тлі сезонного скорочення виробництва молока, а також зростання цін на газ та ослаблення гривні. За приблизними підрахунками, виробництво молока з початку року скоротилося на 15%. Приблизно третина промислового молока і третина промислового стада корів припадає на регіони, де проходили бойові дії.

Цілком очікувано дорожчає і вершкове масло: у серпні його ціна зросла на 0,8%, до 60,59 грн за 200-грамову пачку. А з початку року масло подорожчало на 16%: у січні пачка масла в середньому коштувала 52,17 грн.

Експерти вважають, що ціни продовжать зростати, а темпи їхнього зростання залежать від активності імпорту. Справа в тому, що світові ціни на молочну продукцію просіли – зокрема у серпні вони знизилися на 2%.

Є певні проблеми і з м'ясом, яке за рік на внутрішньому ринку додало в ціні в середньому 16%. З початку року поголів'я корів скоротилося на 20%, у зв'язку із чим тваринники зменшують виробництво м'яса. Але водночас зростає виробництво молочної продукції як для внутрішнього споживання, так і експорту.

- Думаю, що взимку на нас чекає деякий дефіцит м'ясо-молочної продукції, у зв'язку з чим ціни можуть зрости на 25-30%, - вважає Мартинюк.

Що далі?

До кінця року зростання цін на продукти буде стриманим, але сезонного стрибка перед новорічними святами не уникнути, прогнозує аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

– Борошно, молоко, яйця, дріжджі, хліб, овочі, фрукти, м'ясо, ковбаса – все це подорожчає в середньому на 10%, – зазначив експерт у коментарі «КП в Україні». - Якісь продукти через високий попит дорожчатимуть вищими темпами, але не через дефіцит, а тому, що бізнес на цьому заробляє. Неможливість будувати бізнес-плани на майбутні роки змушує власників роздрібних мереж заробляти зараз, доки є можливість.

Найбільший стрибок цін буде на м'ясну, молочну продукцію, яйця, а також імпортні товари, продовжує експерт. Утримувати худобу стає дорого, а імпортна продукція буде менш доступною, якщо продовжиться руйнація інфраструктури. Крім того, потрібно врахувати, що, якщо почнуться віялові відключення світла або пропаде електрика, роздрібним точкам стане невигідно торгувати продуктами, які швидко псуються.

Щодо цін на хліб та борошно, то запаси зерна в Україні надійно страхують нас від дефіциту. Але, каже Андрій Мартинюк, через обмеження експорту зерна ціни в цій категорії товарів трохи підростуть – у середньому на 10-15% до кінця року.