Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Долар по 50: наскільки це реально

Долар по 50: наскільки це реально

У Мінфіні продовжують обговорювати тему "долара по 50", яка виникла після оприлюднення бюджету на 2023 рік. У своєму інтерв'ю міністр фінансів Сергій Марченко розповів, що середньорічний курс 42 грн за долар, закладений до бюджету, є достатньо об'єктивним, якщо ми не матимемо нових шоків. Щодо прогнозу в 50 грн за долар на кінець наступного року, то, каже міністр, це теж не так уже й нереально.

– Якщо ми відвойовуємо території, то у нас, навпаки, сценарії позитивні, – зазначив Марченко. – Негативні – це коли у нас заблоковані порти, ми нічого не можемо експортувати, втрачаємо інфраструктуру тощо. Якщо ми поступово йдемо до перемоги, не бачу ризиків, що буде суттєва девальвація гривні. Це при тому, що ми маємо забезпечити зовнішні джерела фінансування бюджету.

Економісти, з якими поговорила «КП в Україні», дивуються: чому до бюджету закладено курс, який можливий за найгіршого розвитку подій?

- Почнемо з того, що сьогодні не знає ніхто, як розвиватимуться події та як вони вплинуть на курс у настільки довгостроковій перспективі – більш як через рік, - каже економіст Андрій Мартинюк. – І мені зовсім незрозуміло, навіщо розкручувати історію «долара по 50» у ЗМІ, продовжуючи давати такі коментарі. До того ж якщо мета – давати апокаліптичні прогнози для «підстрахування», чому б не припустити, що коли станеться все погане і не станеться нічого хорошого, курс взагалі буде по 100?

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко також вважає, що Сергій Марченко просто підстрахував своє відомство.

- Думаю, він і сам упевнений, що вище 42 курс у 2023 році не підніметься, - пояснює економіст. – Але оскільки сьогодні будь-які прогнози дуже приблизні, може так статися, що в якийсь момент курс буде, наприклад, 45. І щоб Мінфін разом із Марченком не лаяли, що замість їхніх обіцяних 42 ми маємо курс 45, робиться такий прогноз: якщо буде все погано, то чекайте на 50. Але, по-перше, все погано не буває. По-друге, у такому разі навіть при курсі 45 в інформпросторі просуватиметься думка, що ситуація під контролем: мовляв, чекали взагалі 50, а тут лише 45!

Нагадаємо, що раніше до прогнозу Мінфіну з великою часткою недовіри поставився член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. За його словами, бюджет на сьогодні є єдиним документом, де згадується "долар по 50". Железняк зазначив, що дуже скептично ставиться до можливостей чиновників передбачити за умов війни курс на кінець наступного року. Адже в такому разі цей урядовець був би вже мільярдером Wall Street.