29 травня
Завантажити ще

Що буде з курсом долара та євро восени

Що буде з курсом долара та євро восени
Фото: Pixabay

«КП в Україні» разом з економістами розбиралася, що відбувається з парою «долар-євро» і який курс на нас чекає у вересні.

Оновлений рекорд

Європейська валюта ослабла проти американського долара, оновивши мінімум, який було зафіксовано 20 років тому. Як повідомляє Bloomberg, курс євро впав на 0,9% до позначки $0,9951, що нижче попереднього мінімуму $0,9952. Після падіння євро торгується на рівнях, що востаннє спостерігалися у 2002 році, лише через кілька років після появи валюти.

Як зазначає видання, на вартість європейської валюти безпосередньо впливають низка факторів, серед яких війна в Україні, економічні санкції проти Росії та сильна посуха.

Аналітик Олексій Кущ пояснює: поки ФРС рухає ставку вгору, євро валитиметься вниз. Ширина монетарного маневру у США ширша, а можливостей боротися з інфляцією з мінімальними втратами для економіки – більше. Не варто забувати і про газ: у Європі він по 3000 доларів, а у США – по 300 доларів.

Водночас економіст Всеволод Степанюк вважає, що на ситуацію потрібно дивитися не з біржових позицій, а прив'язавшись до певної системи координат.

- Насправді долар ніяк не зміцнився: за півроку він втратив 20-30% купівельної спроможності і фактично перестав бути універсальним засобом платежу, - вважає економіст. – Просто європейська валюта втратила ще більше. Тож не варто обманюватися казками про зміцнення долара.

Український ринок поки вагається

Тільки хотіла запропонувати нам подивитися на таблички в обмінниках, як згадала: якраз табличок уже й немає ! Але курс є. Причому ситуація на готівковому ринку складається дуже цікава: купують євро дешевше, ніж долар, а продають – дорожче.

24 серпня готівковий долар купували в середньому по 39,79 грн., євро – по 39,68 грн. При цьому продавали долар та євро по 40,72 та 40,81 грн відповідно.

Що стосується чорного ринку, то вранці 24 серпня долар та євро продавали за єдиним курсом – 41 грн. У другій половині дня ситуація трохи змінилася: паритетний курс долара становив 40,90 грн., євро – 40,76 грн.

– Українська гривня з початку року впала на 48%, до рівня 40,6 грн, – констатував у розмові з «КП в Україні» аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. – Показник дуже непоганий, оскільки фінансовий регулятор стежив за станом валютного ринку під час війни. Панічних настроїв зі скуповування доларів і євро вдалося уникнути насамперед тому, що в українців у принципі не так багато накопичень.

«Ні обвалу, ні економічного дива»

У перспективі на осінь мало що змінюється, продовжує Болтян. Війна триває, попит на валюту не зростатиме, відтік грошей із банківського сектора постараються стримувати. Навіть при загрозі дефолту люди швидше купуватимуть не валюту, а продукти тривалого зберігання, тож на валютному ринку паніки не відбудеться.

– Восени 2022 року курс української гривні стабільно триматиметься близько 40 за долар та євро, – вважає Олександр Болтян. – Євро при цьому коштуватиме трохи дешевше, ніж американська валюта, тобто за долара близько 40 грн євро може опуститися до 38 грн. НБУ активно підтримує стабільність валютного ринку та достатність ЗВР, щоб не допустити дефолту, за якого країна упустить зовнішнє кредитування. А євро втрачає свої позиції через слабкість європейської економіки, високий рівень інфляції та міграційних процесів.

Економіст Владислав Банков вважає, що по відношенню до гривні долар трохи зросте. Щодо збереження паритету, то, каже економіст, це більше залежить від дій ФРС та Європейського центробанку. Нинішнє досягнення паритету є переважно результатом боротьби з інфляцією ФРС, а також наслідком стимулювання економіки ЄС для якнайшвидшого відновлення. Адже очевидно, що паритет стимулює експортні галузі єврозони.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений, що восени курс буде таким самим, як зараз.

– Будуть коливання від 39 до 41 грн залежно від повідомлень з фронту та від експорту, – каже експерт. - Обвалу гривні не буде, але й економічного дива не станеться: як і влітку, триватимуть валютні гойдалки. Великі надії на експортну виручку: що її більше, то краще.

На довгострокову перспективу зараз складно прогнозувати, резюмував аналітик Данило Монін. Але з урахуванням активнішого відвантаження нашого зерна та реструктуризації боргів, є надія, що у вересні курс долара залишиться близько позначки 40 грн. Що стосується євро, то, вважає експерт, європейська валюта хоч і просіла, у вересні вона приблизно дорівнює долару.