Завантажити ще

Що буде з доларом до кінця літа

Що буде з доларом до кінця літа
Фото: Архів "КП"

На валютному ринку щодня новини. То офіційний курс одного дня злітає на 25%, то обмінкам забороняють показувати на цифрових табло курси валют, то повідомляють про новий податок, то дозволяють банкам встановлювати курс купівлі нижче за офіційний курс. Не дивно, що ринок періодично трясе, хоча, кажучи відверто, могло б бути і гірше.

Наскільки нововведення від НБУ впливають на курс і що буде з доларом до кінця літа? Про це «КП в Україні» поговорила із економістами.

Заборона табличок ні до чого

Після того як НБУ підняв офіційний курс на 25%, готівковий курс різко пішов вгору і до кінця липня досяг рівня 42,60 гривні. У розгойдуванні курсу звинуватили небанківські обмінники, чиї табло з високими курсами нібито лякали українців і створювали паніку. У регуляторі не вигадали нічого кращого, як заборонити показувати курси валют, що викликало цілу хвилю жартів та мемів.

За кілька днів курс справді трохи просів, щоправда, економісти одностайно сказали, що заборона табличок тут ні до чого. Просто ринок став потроху заспокоюватись, оскільки поступово почав проходити шок, спричинений зростанням офіційного курсу на чверть.

Інформація про новий податок на купівлю валюти, якщо вона купується для покупки імпорту, також трохи похитнула ринок, але гривня встояла. Хоча український бізнес категорично висловився проти цього «свіжого рішення».

І знову новини

Цього тижня регулятор "порадував" черговими новинками. З 8 серпня НБУ https://bank.gov.ua/дозволив банкам купувати готівкову валюту і валюту за картками дешевше від офіційного курсу, тоді як раніше цього робити було не можна.

Крім того, НБУ прибрав нижній ліміт у вигляді офіційного курсу з операцій, здійснених з використанням електронних платіжних засобів.

Чесно кажучи, у зв'язку з цим рішенням виникали погані передчуття щодо того, що банки встановлюватимуть величезну маржу, тобто курс купівлі максимально занижуватимуть, а курс продажу – завищуватимуть. Але за підсумками робочого тижня ми бачимо, що цього не сталося: наразі фінустанови купують валюту за курсом, який помітно вищий за офіційний.

У середньому курс купівлі долара становить 39,04 грн за долар (за офіційного курсу 36,57 грн), а курс купівлі євро – 39,77 грн за долар (за офіційного курсу 37,75 грн). Курс продажу – 39,95 та 40,99 грн відповідно.

Чому ж банки не скористалися моментом? Щось на них не схоже.

- Банки не поставили курс купівлі нижче за офіційний з простої причини: навряд чи хтось їм продаватиме готівкову валюту за таким курсом, - зазначив у коментарі «КП в Україні» економіст Владислав Банков. – Можна припустити, що деякі з них спробують заробити на конвертації коштів клієнтів на карткових рахунках, але це є вірним кроком до відтоку клієнтів. Тому я розглядав би ситуацію як спробу регулятора показати банкам, що він працює і намагається дати їм можливість заробити.

Є ще одна цікава тенденція: у четвер, 11 серпня, долар на готівковому ринку подорожчав, а на чорному — подешевшав. Так, долар у покупці піднявся на 20 копійок, а у продажу - на 13 копійок. Євро додав відповідно 50 та 40 копійок. При цьому на чорному ринку долар подешевшав на 7 коп., а євро – на 15 копійок.

Економіст Андрій Мартинюк вважає, що це свідчить про те, що ринок приходить до рівноваги та збалансованого курсу.

«Зберігайте гроші у валюті»

За таких регулярних змін на валютному ринку питання про те, що буде з курсом до кінця літа, виглядає дуже актуальним.

Аналітик Данило Монін поки що оптимістичний. За його словами, до кінця літа він залишиться на поточному рівні – у коридорі 39-41 грн за долар.

- Думаю, що середній курс долара в Україні до кінця літа залишиться біля позначки 40 грн за долар, а курс євро буде близьким до паритету, - зазначив у розмові з "КП в Україні" Андрій Мартинюк. – Незважаючи на те, що на гривню тиснуть війна, песимістичні настрої населення та постійні «новинки» від регулятора, гадаю, що національна валюта втримається на нинішніх рівнях.

Водночас Владислав Банков зазначає, що сьогодні робити прогнози складно, тож радить зберігати гроші у валюті. Якщо, звісно, ​​вони у вас є.

– Ситуація з курсом повністю на ручному управлінні НБУ, а що вони собі думають, планують і які ресурси мають у розпорядженні, ми не знаємо, – каже експерт. - Тому все, що я можу порекомендувати у даному випадку, це зберігати у валюті кошти, які ви не використовуєте на поточне споживання.