19 травня
Завантажити ще

Прогноз НБУ: Реальні зарплати українців впадуть більш ніж на 25%

Прогноз НБУ: Реальні зарплати українців впадуть більш ніж на 25%
Фото: facebook.com/NationalBankOfUkraine

Доходи населення України під час війни різко знизилися. За прогнозом НБУ, загалом номінальні зарплати у 2022 році скоротяться на 12%, а в реальному вимірі (з урахуванням інфляції) – на 27%. Про це свідчить "Інфляційний звіт" Національного банку України (липень 2022 року).

- Надалі з відновленням економіки, пожвавленням попиту на робочу силу номінальні зарплати швидко зростатимуть і перевищать довоєнний рівень уже 2023 року. Втім, з урахуванням інфляційних процесів реальні зарплати наприкінці 2024 року будуть все ще нижчими за довоєнний рівень, - зазначили у звіті.

Згідно з оперативними опитуваннями Нацбанку підприємства намагалися виплачувати зарплату, а окремі з них робили додаткові виплати або надавали матеріальну допомогу, навіть якщо діяльність підприємства була зупинена.

– Однак із продовженням бойових дій підприємства частіше звільняють персонал і переважно не в змозі платити довоєнну зарплату. Серед великих компаній, особливо міжнародних, переважають ті, хто повністю виплачував зарплату. Втім, навіть ці компанії оптимізують витрати на персонал. Серед МСБ стійкості менше, тому звільнень та зниження зарплат більше, - зазначили НБУ.

За даними НБУ, значне перевищення пропозиції над попитом на ринку праці зумовлює зниження та очікуваних зарплат, незважаючи на прискорення інфляції. За різними опитуваннями, падіння зарплат у приватному секторі у травні становило від 25% до 50% порівняно з довоєнним часом. Дещо краща ситуація в бюджетному секторі. Крім того, втрата доходів населення від праці частково компенсувалася соціальною допомогою, підвищенням пенсій і значним збільшенням виплат військовим.