Завантажити ще

Офіційний курс 36,57: що буде з цінами

Офіційний курс 36,57: що буде з цінами
Фото: УНІАН

З 9:00 21 липня 2022 року Нацбанк скоригував офіційний курс гривні до долара на 25% - до 36,5686 грн. Наскільки вірним було це рішення і як воно позначиться на цінах в Україні? Найпопулярніші питання ми обговорили разом із експертами.

1.Чи повернеться курс до «вільного плавання»?

Ні. НБУ провів разову корекцію офіційного курсу та зафіксував його на рівні 36,5686 грн за долар. У НБУ пояснили, що продовження політики фіксованого курсу дасть можливість регулятору зберегти контроль за динамікою інфляції та підтримувати безперебійну роботу фінансової системи.

2. Навіщо це було зроблено?

У НБУ пояснюють, що новий рівень курсу стане якорем для економіки та надасть їй стійкості в умовах невизначеності. Такий крок дозволить збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення, підтримати стійкість економіки за умов війни.

За словами керівника відділу аналітики ДК Forex club Андрія Шевчишина, незважаючи на те що трикурсія (міжбанк, готівковий та чорний ринок) у країні залишиться, є шанси, що курси на готівковому та чорному ринку наблизяться один до одного. Крім того, продовжує експерт, новий офіційний курс дозволить експортерам зітхнути вільніше, адже до цього вони продавали експортний виторг по 29,25.

– Зниження офіційного курсу гривні дозволить витрачати менше ЗВР на підтримку валютної стабільності в країні, а також може стати тригером для експортерів продати валюту, – додав Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio.

3. Наскільки своєчасним є це рішення?

Андрій Шевчишин вважає, що це назріле рішення.

- На початку війни нижчий курс був вигідним, оскільки для нас критично важливим був імпорт - озброєння, спорядження обмундирування, - пояснює експерт. – Таким чином, курс 29,25 виконав своє завдання, і сьогодні Україна виходить на інший рівень, де вже легше буде експортерам.

Правильним рішенням назвав крок НБУ й аналітик Олексій Кущ. Щоправда, каже експерт, тепер ще краще стало видно помилковість рішення щодо збільшення облікової ставки до 25%. Тепер залишається лише чекати на нове рішення з облікової ставки, хоча сам аналітик визнає, що це малоймовірно.

4. Хто виграє і хто програє від зростання курсу?

Експерти кажуть, що насамперед від такого рішення програють валютні спекулянти, які заробляли на різниці курсів.

Крім того, у відносному програші (у відносному – оскільки чорний ринок більш-менш відбивав реальну картину) опинилися ті, хто тримав накопичення у гривні.

А от українці з валютними заощадженнями, які вони планували конвертувати у гривню, виявляться у відносному виграші, каже Олександр Болтян. Очевидно, що тепер українці, які мають долари та євро, зможуть отримати на свою валюту більше гривні. Щоправда, чи зможуть купити на ці гривні більше товару – непросте питання.

5. Що буде з цінами?

На думку Андрія Шевчишина, курс 40 грн за долар, який сьогодні виставили багато обмінників, це локальний максимум, найближчим часом готівковий курс зупиниться на позначці 39 грн за долар.

Що стосується цін, то, продовжує експерт, найближчим часом на нас чекає +25% у цінах на заправках і на всіх продуктах та товарах. Причина проста: раніше автопаливо купували виключно за старим курсом, а тепер доведеться купувати за новим курсом.

- Зростання офіційного курсу валют негайно позначиться на вартості бензину в країні, а вартість бензину буде закладена у продукти харчування та різні послуги, - погоджується Болтян. – Це негативно позначиться на купівельній спроможності всередині країни, тому сподівання залишаються хіба що на свій сад та город, а також заготівлі на зиму.

Водночас президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що ціни зростуть неістотно – хіба що піддавшись загальному ажіотажу. Справа в тому, пояснює експерт свою думку, що ціни давно зросли – торгівля давно закладає у ціну товарів курс 40 грн за долар.

Цікаво, що на злет цін на заправках не чекає і директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. За його словами, поточні ціни на заправках можуть утриматися без підвищення. Цьому сприятиме, зокрема, зниження світових цін на нафту та нафтопродукти, яке спостерігається у липні.​