6 червня
Завантажити ще

Чи варто позбавлятися євро: 7 питань про паритет європейської та американської валют

Чи варто позбавлятися євро: 7 питань про паритет європейської та американської валют
Фото: Архів "КП"

20 років єдина європейська валюта торгувалася вище за долар, і ось курси знову зрівнялися. До цього востаннє співвідношення євро та долара 1:1 було 15 липня 2002 року. Що відбувається на валютному ринку, до чого призведе таке зміцнення американської валюти та чи зможе євро відновити свої позиції?

1.Що сталося?

За даними Bloomberg, 12 липня 2022 року об 11:46 євро досяг паритету з доларом, знецінившись на 0,4% порівняно з попереднім днем і на 12% з початку року.

На 13 липня середній готівковий курс долара (купівля/продаж) в Україні становив 36,35/37,39 грн, середній готівковий курс євро – 36,36/37,59 грн.

На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначках 37,74 грн за долар та 37,81 грн за євро.

2. Чому зміцнюється долар?

Експерти кажуть, що коли говорити загалом, ситуація на валютному ринку викликана зовнішніми (долар зростає по відношенню до всіх валют) та внутрішніми (війна, інфляція, зменшення ЗВР, скасування обмежень на імпорт) факторами.

За словами економістів, долар, як і раніше, вважається єдиним надійним активом у найважчі часи. Американська валюта завжди отримує гроші тих, хто наляканий, причому з будь-якої точки світу.

Крім того, зміцненню долара сприяла енергетична криза з різким зростанням цін на нафту та газ, які котируються у доларах, а також підвищення облікової ставки ФРС США.

– Євро дешевшає по відношенню до долара з червня 2021 року, коли курс валютної пари євро/долар був на рівні 1,22, – нагадує аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. – Останнім часом євро ослаблено енергетичною кризою в регіоні та побоюваннями гострої рецесії. А рішення ФРС США підвищувати ставку стало тригером до покупок американської валюти, на тлі чого євро також втрачає свої позиції.

3. Як впливають на курс облікові ставки?

Тут слід сказати, що до паритету йшли обидві сторони, оскільки облікові ставки центральних банків пішли різними шляхами.

– Курс євро/долар залежить від облікових ставок, які встановлюють ФРС США та Центробанк ЄС, – пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Наразі облікова ставка ФРС висока, а Центробанку ЄС – низька, тому відбувається процес девальвації євро по відношенню до долара. Якщо Європейський Центробанк підніме облікову ставку, тенденція зміниться, і знову розпочнеться девальвація долара щодо євро. Але поки що Центробанк не збирається цього робити.

Справа в тому, продовжує Охріменко, що чим нижча облікова ставка, то дешевші гроші, і це має стимулювати зростання європейської економіки. У ЄС вирішили, що коронавірус завдав бізнесу надто великих збитків, тому його потрібно підтримати за рахунок низької облікової ставки. Водночас у США вважають, що час низьких ставок минув, тож вони свою ставку підняли.

– Ставки визначають політика Центробанків, прогнози щодо розвитку економіки та інфляції, – додав керівник відділу аналітики ДК Forex club Андрій Шевчишин. - США увійшли у період підвищення ставки раніше, ніж Європа. Сьогодні Європа перебуває у порівнянні зі Штатами у не кращому становищі з вищими ризиками рецесії, особливо на тлі ризиків енергетичного колапсу.

4. Чому в Україні курс євро до долара був 1:1, а в інших країнах долар був трохи нижчий або трохи вищий за євро?

– 12 липня на світових ринках євро-долар лише торкнувся позначки паритету, – пояснює Андрій Шевчишин. - Не думаю, що варто звертати увагу на готівкові курси, оскільки вони, окрім глобальних тенденцій, відображають ще й локальний попит та пропозицію на певну валюту.

Наприклад, каже експерт, якби в Україні бум був би на фунт стерлінгів і всі його хотіли купити, його курс на готівковому ринку був би вищим, ніж курс світових ринків.

На думку Олександра Болтяна, в Україні валютний ринок своєчасно реагує на світову ситуацію, ми не формуємо курси іноземних валют самостійно. Те, що у нас курс євро був трохи вищим, відповідає дійсності. У нас у країні немає очікувань, що населення конвертуватиме євро у гривні, скоріше навпаки: люди намагаються «вийти з гривні». Тому немає інтересу наперед робити курс нижчим. В інших країнах ситуація може бути іншою: наприклад, люди хочуть обміняти накопичення в євро на доларові, тому спред збільшують, і за рахунок цього курс євро стає нижчим за долар.

- В Україні все синхронно з Європою – можливо зовсім невелике відставання в часі, - констатує Охріменко. – Щодо гривні курс євро теж почне знижуватися, а долар – зростатиме.

Що ж стосується прогнозів по інших валютах, то, продовжує економіст, швейцарський франк завжди йде за євро – у нього ті ж тенденції. А, наприклад, фунт та юань живуть своїм життям.

Серед валют, які можуть зміцнитись, Олександр Болтян виділяє «сировинні» - канадський долар, норвезька крона, мексиканський песо. А ось британський фунт і євро, на думку аналітика, поки що залишаться в низхідній динаміці. У той же час до кінця року фунт, швидше за все, зміцниться, оскільки Британія є незмінним світовим фінансовим центром, який не має таких міграційних проблем, як у Європі.

5. Навіщо нам офіційний курс, який не відповідає реаліям?

Офіційний курс в Україні, як і раніше, залишається фіксованим – 29,25 грн за долар і 29,37 грн за євро. За цим курсом експортери продають увесь свій валютний виторг, а імпортери купували за ним валюту для придбання товарів критичного імпорту. Саме так регулятор намагається стримувати зростання цін у країні.

6. Чим обернеться зростання курсу для України?

Про основні наслідки подій на валютному ринку на своїй сторінці у соцмережі розповів економіст Олександр Гончаров.

За його словами, по-перше, це означає значне подорожчання обслуговування наших зовнішніх боргів, номінованих у доларах.

По-друге, суттєво скоротиться імпорт за контрактами, що укладаються у доларовому еквіваленті.

По-третє, різко зросли ризики на борговому ринку, зокрема ринку ОВДП. Тобто нерезиденти почнуть ще активніше продавати український внутрішній борг.

Олександр Охріменко знайшов у паритетному курсі плюси.

- Європейські товари для нас стануть дешевшими, включаючи паливо, - вважає економіст. – Тож для нас взагалі вигідний курс, щоб євро був 0,8 долара – менше валюти витрачатимемо, – вважає Охріменко.

Європейські товари для нас дійсно стануть дешевшими, погоджується аналітик Данило Монін. А от щодо палива, то воно котирується в доларах, так що тут нічого не зміниться.

- Проблема України в тому, що хоча європейська валюта знецінилася до долара за рік майже на 20%, українська гривня зробила це ще більшою мірою, - зазначив експерт. – Тому ми маємо високу інфляцію.

У тому, що імпорт для України не подешевшає, оскільки і євро, і долар зміцнюються стосовно гривні, впевнений економіст Владислав Банков. Просто товари, імпорт яких оплачується доларами, дорожчатимуть швидше, ніж імпорт із єврозони.

7. Чи варто наразі українцям йти з євро в долари чи навпаки?

Згідно з прогнозами міжнародних експертів, розвиток сьогоднішньої ситуації розтягнеться щонайменше на місяці. Зокрема, ЗМІ цитують Гільєрмо Сантоса Арамбуро, партнера iCapital та експерта з глобального ринку, на думку якого всі фактори, що підштовхнули долар до зростання (підвищення процентної ставки, ефект «надійного притулку», товарно-сировинна криза), за кілька місяців можуть обернутися. проти нього самого. У цьому випадку євро розпочне відновлювати свої позиції до початку 2023 року.

Щоправда, Владислав Банків передумов для зміцнення євро не бачить. А Андрій Шевчишин вважає, що євро має високі шанси продовжити ослаблення щодо долара, і вирішальним чинником стане ситуація з газом.

- Європа боїться зупинки постачання російських енергоносіїв, у цьому випадку євро впаде, - резюмував Шевчишин. – Це і буде сигналом до переходу з євро до доларів. На сьогоднішній день можна зменшити частину запасів євро на 30-50%.

Водночас більшість експертів, опитаних «КП в Україні», нагадують: головне правило за таких змін на ринку – не робити різких рухів. Якщо ви не зробили спекуляції на ринку своєю професією, швидше за все, програєте, оскільки, щоб виграти тут, треба розуміти ринок і вміти чекати.

– Сьогодні дехто вважає, що можна «спекульнути»: купити дешеві євро, а потім продати дорого, коли буде девальвація долара, – каже Охріменко. – Але річ у тім, що ніхто не знає, коли це буде – ситуація дешевого євро може затягтись на роки. А якщо Європейський Центробанк триматиме низьку ставку, а ФРС ще підвищить, то ми цілком зможемо побачити курс євро 0,8, а то й 0,7 долара. Словом, все як завжди: будь-які операції з валютою – це завжди ризик.

Українцям немає сенсу «бігати» з однієї валюти до іншої, якщо вони не подумали про це заздалегідь, погоджується Болтян. На частих конвертаціях у момент падіння якоїсь валюти люди лише втрачають гроші. Валютні конвертації дають заробити тим, хто цим всерйоз цим займається, регулярно відстежує зміни у політичному, економічному та валютному світі.

– Якщо є накопичення у євро, їх можна перевести у долари, – вважає експерт. - Але, враховуючи різницю купівлі та продажу, а також потенціал падіння долара у світі до кінця поточного року, ці обмінні операції не принесуть прибутку. До того ж частина накопичень українців обов'язково має бути в гривнях. Світ йде до того, що національні валюти є найбільш вірним методом заощадження грошей.