Завантажити ще

Майбутнє Ахметова: вихід з України та новий політпроект у Європі?

Майбутнє Ахметова: вихід з України та новий політпроект у Європі?
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Що більше людина має, то більше ризикує втратити. Саме про це згадуєш, дивлячись, як тануть статки найбагатшої людини України. 11 липня країна дізналася, що Рінат Ахметов більше не олігарх. Тобто він, як і раніше, казково багатий порівняно з будь-яким іншим мешканцем України, але, згідно із законом про олігархів, уже таким не є.

- Я прийняв вимушене рішення залишити свою інвестиційну компанію SCM поза медіабізнесом, - йдеться у заяві Ріната Ахметова. - Цього тижня Media Group Ukraine відмовиться від усіх ліцензій на мовлення й супутникове телебачення наших каналів та ліцензій наших друкованих ЗМІ в Україні. Також призупинемо діяльність МГУ в онлайн-медіа. Таке рішення продиктовано набранням чинності закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значне економічне та політичне значення у суспільному житті (олігархів)». Як найбільший приватний інвестор в економіку України, я неодноразово казав, що олігархом не був, не є і не буду.

«Лише ліцензії на мовлення»

Соцмережі завирували: невже «ах якої людини» змусили розлучитися з активами? Чутки вийшли настільки образливими, що в SCM визнали за необхідне уточнити інформацію.

«Медіа Група Україна» олігарха Ріната Ахметова поверне державі лише ліцензії на мовлення, жодні інші активи державі не передаються. Ці моменти на своїй сторінці у Facebook підкреслила директор з комунікацій компанії SCM Наталія Ємченко:

– Вже наразі хочу зафіксувати. Ми повертаємо державі лише державне – тобто ліцензії (які вона нам видала) на мовлення. Все. Саме про це йдеться у заяві Ріната Ахметова, і саме це буде зроблено. Жодні інші активи медіагрупи (окрім цих ліцензій) ми державі не передаємо – ані бренди, ані бібліотеки. Про передачу активів у заяві Ахметова немає жодного слова. Як далі держава розпорядиться цими ліцензіями – ми не знаємо. Може, вирішать їх віддати комусь, може – ні.

Безперечно, демарш Ахметова став на кілька днів однією з головних новин. Кажучи про можливі причини цього рішення, експерти називають головну: гроші. За 2021 рік збитки медіахолдингу становили 1,4 млрд грн, що ніяк не назвеш «дрібницею» навіть для олігарха.

– ЗМІ вже давно не приносять доходу, – зазначив у розмові з «КП в Україні» президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Інтернет знищив класичні ЗМІ. А тепер в умовах війни, коли імперія Ахметова валиться на очах, йому немає сенсу утримувати медіахолдинг, який не дає доходу.

З економічного погляду дії Ріната Ахметова дуже правильні та розумні, продовжує Охріменко. Найімовірніше, він заощадить гроші. По-перше, йому тепер не потрібно буде витрачатися на величезну медіаімперію. По-друге, не виключено, що держава викуповуватиме у Ахметова техніку та обладнання для ЗМІ, щоб вони продовжили роботу, або шукати інших «спонсорів», які погодяться утримувати холдинг. Крім того, каже експерт, ходять чутки, що наразі ОП веде переговори з європейськими ЗМІ, намагаючись продати чи навіть подарувати імперію Ахметова європейській компанії, щоб скинути на неї утримання холдингу. І це не так вже й неймовірно. Медіахолдинг має частку ринку ЗМІ й цілком може зацікавити закордонних інвесторів.

За нинішніх умов утримання інфобізнесу стало набагато менш прибутковим з перспективою відходу в мінус, погоджується аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

– Будь-який телевізійний канал, онлайн-видання чи друкована газета потрібні доти, доки вони привабливі для рекламодавців, – пояснює Орищак. - До України найближчим часом серйозні гравці з метою продажу своєї продукції не заходитимуть. Тобто рекламуватись зможуть локальні магазини, які великих сум не заплатять. Тож стратегічно рішення правильне, хоч і непросте.

Аналітик Олексій Кущ назвав рішення Ахметова дуже елегантним. Втім, олігарх завжди вирізнявся ефективними кроками у відносинах із владою. За словами експерта, його позиція нагадує воду, яку не можна стиснути, – вона завжди знайде вихід, і не один.

А як люди?

У «Медіа Група Україна» входять телеканали «Україна» та «Україна 24», молодіжний телеканал НЛО TV, телеканали «Футбол 1/2/3», міжнародні канали Ukraine 1/Ukraine 2 та NLO TV 1/NLO TV 2, онлайн- видання Segodnya.ua, український Vogue й інші активи. І сказати, що 4 тисячі співробітників медіахолдингу пережили шок, – нічого не сказати. Самі вони дізналися про зміни з новин, і відповіді на свої запитання поки що так і не отримали.

Під постом Наталії Ємченко, про який йшлося вище, десятки коментарів та конкретних запитань, але вона продовжує тримати інтригу.

«Шкода, що топ-менеджмент і співробітники корпорації дізналися про це з новин. СКМ позиціонує себе як крутого роботодавця. Такий собі сигнал для решти компаній, що залишилися», - пише один із користувачів і отримує вичерпну відповідь: «Ми дамо нашим співробітникам повну ясність».

На запитання, що буде з «Вогом», директор з комунікацій відповіла «Подивимось», а на запитання, чи звільнять співробітників, - «Все розповімо».

Але розповідати, найімовірніше, особливо нема чого: багато експертів кажуть, що «відмова від медіабізнесу» – це величезний інформаційний пшик.

- По суті, Ахметов нічого не дарує, а просто віддає частоти, за які платив великі гроші, та ще й перестає платити зарплату 4 тисячам співробітників, - пояснює Кущ. – З економічного погляду абсолютно логічне рішення, коли не хочеться своїми грошима оплачувати загальнонаціональний марафон. Але при цьому формально він виконав вимоги закону.

Також експерти зазначають, що відмова від ліцензії означає не перехід телеканалів до держави, а припинення їхньої роботи після проходження певної процедури. Співробітників при цьому зазвичай звільняють.

– У співробітників холдингу великі проблеми, – каже Охріменко. - Найімовірніше, наразі зарплати виплатять, але що буде далі - незрозуміло.

Немає грошей – немає холдингу

Війна в Україні та нинішня світова економічна криза – це час втрати величезних грошей найбагатшими людьми. Все просто: чим більше ти маєш, тим більше ти ризикуєш втратити.

- Тоді як звичайні люди втрачають роботу і проїдають заощадження, у бізнесів стався такий збій, який зупинив багато процесів на довгі роки, - каже Орищак. – Отже, міркуючи, хто втратив через війну в Україні найбільше, потрібно починати зі списку найбагатших людей країни. І лідирує тут Рінат Ахметов, який втратив до травня половину своїх статків, які, за підсумками 2021-го, оцінювалися в 10,64 млрд доларів.

Згідно з відкритими даними, за час війни близько 70 підприємств холдингу SCM та його власника Ріната Ахметова було пошкоджено, знищено або окуповано. Список приблизний, оскільки бойові дії тривають.

Тільки в енергетичному напрямі бізнесу Ріната Ахметова збитки становили десятки мільярдів доларів. Наприкінці червня Рінат Ахметов подав позов проти Росії до ЄСПЛ щодо компенсації за знищення «Азовсталі» та пошкодження ММК ім. Ілліча, оцінивши збитки у 17-20 млрд доларів.

Обидва підприємства входили до гірничо-металургійної компанії Ріната Ахметова «Метінвест», а сам «Метінвест» входить до SCM – найбільшої інвестиційної групи України, кінцевим бенефіціаром якої є Рінат Ахметов. У портфель SCM також входять ДТЕК, ПУМБ, Укртелеком, UMG Investments, Лемтранс, ЕСТА, HarvEast, АСКА та інші компанії. Усього понад 500 підприємств, на яких працюють близько 200 тисяч осіб.

- Можна скільки завгодно говорити про закон про олігархів, але все ж таки основним «деолігархізатором» сьогодні виступила війна, - каже Олексій Кущ. – Незважаючи на те що імперія Ахметова дуже велика, ключовими промисловими активами були «Азовсталь» та ММК ім. Ілліча, і це індустріальне ядро ​​знищено. Плюс війна "розірвала" Донецько-Придніпровський економічний регіон, виробничі ланцюжки знищені. Ефективно використовувати промислові активи Запоріжжя теж не вийде з огляду на блокування портів та втрати шахт. Можна з певністю казати про те, що Ахметову стає нецікава й енергетика: промислових споживачів мало, а для населення тримають фіксований тариф. Тож не здивуюся, якщо наступним «подарунком» державі стане теплова генерація, яка перебуває у власності олігарха, - вона для нього сьогодні як валіза без ручки.

У той же час Олексій Кущ досить скептично ставиться до цифр, згідно з якими статки Ахметова обвалився в 2-2,5 рази. По-перше, каже експерт, ці цифри взяті зі стелі, а по-друге, надто турбуватися про гроші олігарха не варто.

– Насправді справжній стан речей не знає ніхто, – каже Кущ. - З погляду промислових активів в Україні статки Ахметова прямують до нуля. Тому що вартість активів – це не якісь придумані цифри, а ціна, яку можна отримати за той чи інший актив на даний момент часу. Зрозуміло, що сьогодні ані завод, ані навіть елітний ЦУМ у Києві ніхто не придбає навіть за мінімальні гроші. У той же час Ахметов має й інші статки - активи за кордоном. Не здивуюсь, якщо він остаточно вийде з України та запустить у Європі новий політичний проект, розрахований на українських мігрантів.

Судячи з планів, на те, щоб будувати металургійний завод у Болгарії чи Італії, запускати кабельний канал у Польщі, ресурси у Ахметова залишилися, і чималі, резюмував Кущ. Йдеться про сотні мільйонів, а можливо, і мільярди доларів. Єдине, про що можна однозначно говорити, то це про те, що ці ресурси вже не працюватимуть в Україні.​

Новини по темі: олігархи Ринат Ахметов