Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

10 питань щодо пенсій в Україні: як оформити, кому уріжуть і як бути переселенцям

10 питань щодо пенсій в Україні: як оформити, кому уріжуть і як бути переселенцям
Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

Сьогодні все змінюється так швидко, що за всім устежити неможливо, навіть якщо регулярно моніторити новини. До того ж у людей похилого віку немає не тільки навички постійно сидіти в Мережі, але, найчастіше, і можливостей.

Як оформити перерахунок пенсії, чи продовжаться виплати пенсій біженцям і тим, хто перебуває в окупації, куди звертатися, якщо щось пішло не так? Ми зібрали відповіді на найактуальніші «пенсійні запитання».

1.Як оформити пенсію чи зробити її перерахунок у воєнний час?

Після початку війни Пенсійний фонд запровадив екстериторіальний принцип обслуговування громадян. Це означає, що клієнти можуть звертатися до органів ПФУ у регіонах, де вони перебувають, незалежно від місця реєстрації, у тому числі й для перерахунку пенсійних виплат.

Заяву про призначення/перерахунок пенсії разом із необхідними документами можна подати до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання.

Також заяву про призначення пенсії, її перерахунок та необхідні документи можна подати в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) через веб-портал електронних послуг Фонду.

КЕП можна отримати у будь-якому відділенні «Укрсиббанку», «ПриватБанку», НБУ, а також у додатку «Дія».

2. Як отримати гроші за новою адресою?

Реєструючись на отримання пенсії, пенсіонер обирає спосіб отримання виплат від держави через Укрпошту чи банк. Але будь-якої миті цей спосіб можна змінити, що особливо актуально для українців, які через війну були змушені залишити свої будинки та переїхати у безпечніше місце. Про це 5 липня нагадав Пенсійний фонд України на своїй сторінці у Facebook.

Пенсіонери, які раніше отримували гроші через пошту та переїхали, можуть отримувати пенсії за новим місцем перебування через платіжну систему «Швидка копійка» АТ «Ощадбанк» або через внутрішні перекази АТ «Укрпошта».

3. Чи продовжать виплату пенсій українцям, які виїхали за кордон?

Чимало українських пенсіонерів через війну виїхали за кордон. І до стресу, пов'язаного із зміною місця проживання, постійно додається стрес від негативних чуток. Наприклад, щодо того, що пенсіонерам за кордоном припинять виплату пенсій.

Всі ці чутки не мають підстав: пенсіонерам, які виїхали на тимчасове проживання за кордон, виплата пенсій в Україні не припиниться. Про це повідомили у ПФУ у відповідь на запит «Укрінформу».

«У разі виїзду пенсіонера на тимчасове проживання за кордон виплата пенсії в Україні через це не припиняється. Облік пенсіонерів, що виїжджають за кордон, органами ПФУ не здійснюється», - зазначили в ПФУ.

4. Що робити, якщо людина досягла пенсійного віку за кордоном?

Якщо людина досягла пенсійного віку, перебуваючи за кордоном, призначення пенсії відбувається за ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" незалежно від місця проживання. Українці також мають право звернутися за призначенням пенсії у будь-який момент після виникнення права на пенсію. (Див. п. 10)

І якщо заяву про призначення пенсії за віком буде подано протягом трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, пенсію буде призначено з дня, наступного за днем ​​досягнення пенсійного віку.

Якщо людина, яка має право на пенсію, користується кваліфікованим електронним підписом або електронною системою BankID, вона може подати заяву на призначення пенсії онлайн. До електронної заяви потрібно буде прикріпити скан-копії документів.

5. Чи продовжать отримувати пенсії мешканці окупованих територій?

Соцвиплати на окупованих територіях збережуться: Україна продовжує робити все можливе, щоб забезпечити їхню виплату.

6. Що робити, якщо пенсія не прийшла?

З такими запитаннями нерідко звертаються до ПФУ пенсіонери, які отримують свої виплати через Укрпошту, оскільки на карти гроші приходять вчасно та в повному обсязі.

У ПФУ зазначають, що такі випадки можуть бути пов'язані з військовими діями, але уточнювати інформацію все ж потрібно в контакт-центрі Укрпошти - 0-800-300-545.

7. Що відбувається з пенсією, якщо людина не змогла її отримати?

Якщо пенсіонер, який отримує пенсію, наприклад через пошту, не отримав гроші в поточному місяці, вони зараховуються на наступний місяць. Тобто у будь-якому разі неотримані кошти за поточний місяць будуть включені до виплатних документів наступного виплатного періоду.

Якщо пенсію не отримували протягом 6 місяців поспіль, її виплату буде припинено. Для поновлення виплат пенсіонеру потрібно буде звернутись до Пенсійного фонду.

8. Кому в умовах воєнного стану можуть скоротити пенсію?

Чиновники з Мінсоцполітики та ПФУ постійно рапортують про зростання пенсійних виплат, а ось про їхнє зниження говорять неохоче. Проте, як стало відомо ЗМІ, під час війни пенсії деяких пенсіонерів можуть виявитися нижчими. Зокрема йдеться про тих, хто сплачує добровільні пенсійні внески до накопичувальних фондів.

Причина пов'язана зі зростанням інфляції після початку війни, яка, згідно з прогнозами, може становити 30 і більше відсотків.

9. Хто з пенсіонерів може претендувати на грошову допомогу від ООН?

На виплати від ООН можуть претендувати чотири категорії пенсіонерів:

  • Усі внутрішньо переміщені особи, які перебувають у базі. Тобто особи, які зареєстровані за новим місцем проживання та про яких відомо відповідним органам.
  • Особи, які мешкали на територіях, що були у тимчасовій окупації, а зараз знову контролюються Україною.
  • Особи, які мешкають на території бойових дій чи неподалік від них.
  • Особи, які мають статус багатодітних батьків, батьки-одиначки, люди із інвалідністю, особи, які отримують допомогу для малозабезпечених сімей, незалежно від місця проживання.

Заявку можна подати через додаток «єДопомога», а сформувати її допоможуть у будь-якому відділенні «ПриватБанку». Виплата прийде на вказану заявником картку «Привату». Також це може бути Digital-карта, яку можна замовити у додатку.

Розмір допомоги становить 2200 гривень та виплачуватиметься протягом трьох місяців. Тобто сумарно розмір допомоги становитиме 6600 грн.

10. Куди звертатися з усіх питань?

Відзначимо відразу, що все у ПФУ добре, в основному, на папері, а в реальному житті у пенсіонерів виникають проблеми як з оформленням і подачею документів, так і з отриманням грошей.

З усіх питань потрібно в індивідуальному порядку звертатися за консультацією на гарячу лінію контакт-центру Пенсійного фонду України:

0-800-503-753, 044-281-08-70, 044-281-08-71.

Також у ПФУ пропонують перелік сервісних центрів ПФУ (потрібно перейти за посиланням ), до яких можна звернутися для вирішення всіх пенсійних запитань.