Валютний курс у нашій доларизованій країні визначає ціни та «вартість» наших зарплат. Не дивно, що питання «Що буде з курсом долара?» хвилює навіть тих, у кого долари закінчилися першого місяця війни.
Що буде з курсом та які «сюрпризи» готують нам українські банки? Ці питання "КП в Україні" обговорила з економістами.
Економісти не перший місяць кажуть про те, що ситуація, за якої курс для українців в Україні був набагато вищим, ніж для тих, хто виїхав за кордон, несправедлива стосовно тих, хто залишився. І банки поступово почали вирівнювати ситуацію.
З 6 липня "ПриватБанк" встановив ринковий курс валютного обміну для безготівкових операцій. Це торкнулося насамперед українців, які за кордоном розплачуються гривенними картками. Якщо 5 липня курс для них становив 32,79 грн. за долар, то з 6 липня – 35,46 грн. за долар.
- Перш за все це стосується курсів конвертації за картками: зняття готівки та перекази в гривні в Україні з валютних карт, а також усі види операцій за кордоном у валюті з використанням гривенних карт, - сказано у повідомленні «ПриватБанку».
На думку експертів, рішення «Привату» абсолютно правильне, але запізніле.
Нагадаємо, що через різницю курсів заповзятливі українці організовували «валютні тури». Їхні учасники клали на банківські картки гривні, виїжджали до Польщі (або іншої сусідньої країни), знімали там за вигідним курсом валюту та везли її в Україну. Вдома вони її продавали за вищим курсом, знову клали гроші на карту і вирушали до Польщі. Експерти казали, що за місяць заробітки одного такого «роботяги» сягали 300 тис. грн.
– «ПриватБанку» вже давно потрібно було це зробити, а не продовжувати створювати умови для «карткового туризму», – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – У результаті банк втрачав гроші, а ділки непогано заробляли на різниці курсів. Отже, рішення правильне, але запізніле: дуже багато людей збагатилися завдяки цій «щедрості» банку.
За словами Охріменка, у той час як більшість банків вже давно зрівняли безготівкові та готівкові курси, «Приват» разом із деякими іншими фінустановами продовжували тримати різницю.
З колегою погоджується економіст Владислав Банков, який також вважає, що треба було давно підтягнути безготівковий курс до готівки. Що стосується небагатьох банків, які залишилися і які продовжують тримати різницю, то вони також незабаром підуть цим шляхом, хоча рішення залишається за ними.
– Банківському сектору країни сьогодні непросто, і той факт, що у деяких торгових точках не можна було розплатитися готівкою, доводить гостру потребу сектора у ліквідності, – каже аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. – Банки цілком очікувано хочуть, щоб люди зберігали гроші на своїх рахунках. А коли українці поступово виводять гроші з банківського сектора, фінустанови йдуть на встановлення ринкового курсу валютообмінних операцій для безготівкових операцій. Тому так: інші банки також підуть шляхом «Привату».
Трохи пізніше стало відомо, що вирівняти готівковий та безготівковий курси вирішили й у Monobank. За даними банку, курс гривні за картковими операціями у Monobank на 6 липня встановлено на рівні 35,00/35,45 грн за долар та 35,9/36,63 грн за євро.
Керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин вважає, що вирівнювання курсів – це, зокрема, і перевірка реакції ринку та населення, наскільки вони готові до вищого курсу.
– Ситуація з активними банками та переглядом карткового курсу – це ще один крок до вирівнювання ринку та зниження тиску на резерви, – вважає Шевчишин. - Таке підвищення допоможе регулятору перевірити реакцію ринку та населення, що дасть ґрунт для рішення про перехід міжбанку на більш високий курс.
Крім цього, продовжує експерт, НБУ регулярно змушений продавати валюту банкам для покриття попиту. При переході на ринковий курс така потреба зменшиться. Сам перехід на такий курс не змінить девальваційних очікувань, але "остудить" частину ринку покупців. А якщо за таких змін валюта виявиться доступною для вільної купівлі у банках і попит і пропозиція зрівняються – це стане хорошим сигналом НБУ про можливий перехід курсу міжбанку на новий рівень.
Ті, хто стежить за ситуацією на валютному ринку, не могли не помітити, що курси долара та євро зближуються. На 6 липня середній курс купівлі долара у банках становив 35 грн, продажу – 35,5 грн. Курс купівлі/продажу євро – 35,83/36,70 грн. відповідно.
Економісти кажуть, що курс долара до євро наближається до 1:1.
– Це наслідок посилення політики Федеральної резервної системи США, яка більш активно бореться з інфляцією, ніж Європейський центробанк, – каже Банков. - Подивимося, як змінюватимуться облікові ставки далі, - це найочевидніший індикатор.
Олександр Болтян констатує: для євро ситуація складається незавидна: він стрімко падає до долара.
– Причина полягає у тому, що ФРС США змінює монетарну політику у спробах боротьби з інфляцією, і це сприяє зміцненню долара, – пояснює експерт. – Так, 15 червня Федеральна резервна система США оголосила про підвищення базової процентної ставки до 1,5 – 1,75% річних. І хоча ці заходи не допоможуть у боротьбі з інфляцією, світові біржові спекулянти поки що функціонують за звичкою: підвищили ставку – купуємо їхню валюту. Думаю, що для євро шлях вниз ще не завершений, і падіння нижче паритету ми очікуємо вже у липні: цільовий рівень пари EUR/USD знаходиться на позначці 0,99.
У свою чергу Олександр Охріменко нагадує, що тенденція девальвації євро щодо долара спостерігається вже понад три роки. І додає трохи оптимізму: для України це вигідно.
- Оскільки Україна багато палива та газу купує в ЄС, ціни у гривнях тепер будуть нижчими, - вважає експерт. – Можливо, ціни на паливо та газ в Україні завдяки цьому впадуть.
Що стосується курсу, то наразі деякі аналітики називають зовсім фантастичні прогнози, що курс євро складе 0,7 долара. Охріменко впевнений, що девальвація євро не перетне позначку 1 долар = 1 євро.
- Європа із зростаючою ймовірністю спускається в рецесію, - резюмував Андрій Шевчишин. – І головне питання, яке зараз стоїть на порядку денному, це енергетичне забезпечення. Побоювання формуються не на порожньому місці, і на заміну газу вже розглядають поновлення роботи вугільних енергогенеруючих потужностей. В умовах економічного спаду за високої інфляції економіка США виглядатиме міцнішою, що продовжить перетікання капіталу з євро в долар. У результаті вихід на паритет євро до долара дедалі ймовірніший.