21 листопада
Завантажити ще

Конференція з відновлення України: скільки коштуватиме і скільки можуть дати

Конференція з відновлення України: скільки коштуватиме і скільки можуть дати
Фото: Michael Buholzer/Pool через REUTERS

Сьогодні у швейцарському місті Лугано стартувала дводенна Конференція з відновлення України. І вона може стати важливим стартовим сигналом, який визначить усі майбутні формати, маршрути та заходи щодо відновлення України у післявоєнний період.

Очікується 500 мільярдів, але їх просто так не дадуть

На представницькому заході, у якому беруть участь високі українські та закордонні чиновники, планується представити великий план відновлення нашої держави. У рамках конференції пройдуть бізнес-форум та панелі з відновлення в основних галузях економіки, а також соціального відновлення. До участі у конференції запрошено понад 40 держав і більше 20 міжнародних організацій.

До Лугано прибули голова ВР Руслан Стефанчук і прем'єр-міністр Денис Шмигаль, кілька українських міністрів та депутатів, високі посадовці ЄС, міжнародні фінансові інститути, правозахисні структури. Участь у форумі візьме й перша леді України Олена Зеленська. Вона вийде на відеозв'язок із Києва та відкриє панель про соціальне відновлення країни.

На порядку денному такі теми:

  • План відновлення та розвитку України (в рамках ініціативи президента Зеленського United 24) та різні внески міжнародних партнерів щодо відновлення України;
  • методи, пріоритети та принципи оновлення; соціальне, економічне, екологічне й інфраструктурне відновлення від пошкоджень та втрат, спричинених війною;
  • реформи, які можливо чи необхідно здійснити у ситуації, що склалася.

Основний акцент, судячи з усього, робитиметься на тому, скільки треба грошей, хто допомагатиме відновлювати країну, що для цього потрібно, коли і де слід зайнятися реконструкцією у першу чергу. Під час конференції буде представлено план відновлення України. Очікується, що на ці потреби Київ отримає 500 млрд євро.

Але їх просто так не дадуть, вважає політолог Володимир Фесенко.

- 500 мільярдів - це було б чудово, але треба розуміти, що ці гроші миттєво і нізвідки не з'являться. Їх ще треба знайти. Проте наразі важливим є сам факт проведення такої конференції. Це не просто розмови, як було 2014 року, це вже конкретні дії. Але це поки що лише організаційна конференція, яка окреслить принципи та механізм своєї роботи, - вважає експерт.

На думку політолога, у Лугано, швидше за все, створюватиметься спеціальний фонд, який акумулюватиме кошти на відновлення нашої країни та буде визначено механізм його наповнення. Може обговорюватися питання конфіскації російських активів за кордоном на користь України. Ну і найголовніше, конференція визначить, як надходитимуть інвестиції до нашої країни, хто прийматиме рішення, скільки коштів та на які цілі виділятиметься.

- Але просто так гроші нам не даватимуть. Їх даватимуть на конкретні проекти під контролем, і буде постійний аудит коштів, – вважає політолог.

Конференція проводиться з ініціативи президента Швейцарської конфедерації у 2022 році Іньяціо Кассіса. Він сам родом із Лугано і дуже хотів би, щоб цей саміт увінчався «Луганською декларацією», порівнянною за історичною значимістю із «Планом Маршалла» - програмою відновлення Західної Європи після Другої світової війни.

Потрібно відновлювати третину України

Президент Володимир Зеленський пояснив, що Україна представить у Лугано національний погляд на відновлення. Глава держави наголосив, що це найбільший економічний проект у Європі нашого часу та надзвичайні можливості показати себе для кожної держави, для кожної компанії, яка працюватиме в Україні.

– Територія 10 областей постраждала від бойових дій після 24 лютого. За цей час вдалося звільнити 1027 міст та селищ, ще 2610 поки що знаходяться під російською окупацією. І більшість із них потребують відновлення, сотні з них російська армія повністю зруйнувала, їх фактично потрібно будувати заново. Але, крім цього, десятки міст в інших областях України зазнали ракетних ударів. Сотні підприємств знищено. Серед них є складні, дуже небезпечні виробництва – це хімія, це металургія, - зазначив він.

Володимир Зеленський переконаний, що конференція у Лугано може стати вагомим кроком для відновлення України:

- І коли ми реалізуємо цей проект, а я впевнений, що це буде, його відлік вестиметься, можливо, саме від цього заходу, – сказав український президент.

Міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов розповів, що під час конференції у Лугано буде презентовано план, який напрацьовували протягом останніх двох місяців під головуванням прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та голови Офісу президента Андрія Єрмака.

Над документом працювали 24 робочі групи з усіх секторів економіки. Крім того, окремо буде представлено план щодо конкретних інвестиційних проектів, можливості донорства, аналізу збитків. План відновлення містить близько двох тис. сторінок. У документі описано широкий перелік проектів у галузі інфраструктури і безпеки, інвестицій у клімат та цифрову економіку. Нагадаємо, війною зруйновано від 20% до 30% інфраструктури України – дороги, мости, порти, залізниці, аеропорти тощо. Житло втратили 320 тис. українців.

Як повідомила газета NZZ am Sonntag, учасники Конференції з відновлення України у Лугано погодили основні засади майбутніх реформ у цій країні. У центрі підсумкової декларації стоятиме принцип, відповідно до якого світова спільнота гарантує Україні провідну роль у процесі відновлення, а Україна, зі свого боку, зобов'язується продовжувати боротьбу з корупцією.