Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 квiтня
Завантажити ще

Допомога переселенцям та біженцям-2000 грн, але дадуть не всім

Допомога переселенцям та біженцям-2000 грн, але дадуть не всім
Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

Війна змусила мільйони українців стати переселенцями та біженцями. Держава намагається наскільки це можливо компенсувати хоча б частину витрат людям, які відразу втратили свої будинки, здоров'я і спокійне життя. «КП в Україні» зібрала найчастіші питання та відповіді на тему виплат переселенцям та біженцям.

- Кому з українців на сьогодні надається допомога від держави?

Наразі допомогу від держави можуть отримати внутрішньо переміщені особи (ВПО), які вже мають цей статус або лише евакуюються із населених пунктів, розташованих у районах проведення бойових дій (або можливих бойових дій), до безпечних районів. Допомогу від держав отримають не лише переселенці з однієї області до іншої, а й ті, хто переїхав у межах однієї області.

Виплати можуть отримати українці і без статусу ВПО – якщо вони мешкають у деокупованих населених пунктах.

Допомогу від держави також матимуть переселенці з окупованих територій. А також ті українці, у кого житло зруйноване чи непридатне для життя через війну і вони подали заявку у додатку « Дія ». Подання заявки – це обов'язкова умова.

– Що це за допомога на проживання?

- Внутрішні переселенці одержують по 2000 грн на одну особу у вигляді допомоги на проживання. На дітей та осіб з інвалідністю виплачуються 3000 грн.

– Хто не має права на отримання допомоги від держави?

- Ті ВПО, які набули статусу переселенця до 24 лютого 2022 року в регіоні, де не ведуться бойові дії.

- Якщо втрачено документи для отримання статусу ВПО (паспорт, код ІПН тощо), то що робити?

- Особистість одержувача грошової допомоги у такому разі можуть підтвердити дві інші особи, які зобов'язані пред'явити всі необхідні документи.

- Як стати на облік як внутрішньо переміщена особа?

- через додаток чи портал «Дiя» чи через ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг) на новому місці проживання. Ви повинні отримати довідку, що ви та члени вашої родини – внутрішньо переміщені особи. Також на допомогу українцям портал Є-Допомога, де докладно розписано всі алгоритми постановки на облік як ВПО та отримання допомоги від держави та міжнародних організацій.

- Якщо внаслідок бойових дій пошкоджено житло – куди звертатись?

- Заявку на відшкодування збитків за зруйноване чи пошкоджене житло ви також можете подати через Дію або ЦНАП. А після цього – оформляти документи на статус ВПО.

- А якщо ВПО повернулося на постійне місце проживання, але у нього зруйновано житло?

– Такі люди й надалі отримують допомогу на проживання, якщо вірити словам міністра соціальної політики України Марини Лазебної.

- Внутрішньо переміщена особа, яка повернулася за місцем постійної реєстрації, наприклад, на звільнену територію, втрачає свій статус ВПО?

- Якщо людина добровільно повернулася додому, то вона зобов'язана повідомити це через три дні після повернення в управління соцзахисту або сільраду. В принципі, іноді достатньо телефонного дзвінка із проханням скасувати статус ВПО. Можливо, незабаром у «Дії» з'явиться відповідна опція – повідомлення про повернення ВПО додому. Якщо пропустите терміни, то повідомити треба якнайшвидше, інакше доведеться повертати зайву виплачену допомогу для переселенців.

Ще раз нагадуємо: якщо людина повернулася додому, а її будинок пошкоджений чи знищений внаслідок бойових дій чи терактів, спричинених військовою агресією РФ, то вона подає заявку до «Дiї». І в цьому випадку його довідка ВПО не скасовується, виплати продовжуються.

Якщо переселенець приїхав додому на якийсь час (60 днів) і планує повернутися на місце фактичного проживання, то це не вважається поверненням і повідомляти про це до органів влади не треба.

- Якщо внутрішньо переміщена особа їде за кордон, отримають там статус біженця, чи продовжує він отримувати виплати в Україні?

– Ні. Якщо людина подала заяву про відмову від статусу ВПО або повернулася у залишене місце постійного проживання, або виїхала як біженець за кордон, всі виплати в Україні припиняються (крім соціальних – пенсії, соцдопомога тощо). За таких українців відповідає та країна, куди вони поїхали. І не треба думати, що можна виїхати біженцем за кордон та отримувати виплати і там, і в Україні. Держава про це дізнається, як тільки біженець перетне кордон.