Завантажити ще

Комунальні нововведення: збільшення платіжок за воду та квест для пенсіонерів від «Нафтогазу»

Комунальні нововведення: збільшення платіжок за воду та квест для пенсіонерів від «Нафтогазу»
Фото: Архів "КП"

Чотири місяці споживачів час від часу заспокоюють, що комуналка їм до кінця війни не доставить проблем – принаймні не більше, ніж було до цього. Але платіжки красномовно говорять нам про те, що це не так. З нашими комунальниками не працює навіть відоме золоте правило «Заплатив – і спи спокійно».

"Великі проблеми" - це друге ім'я "Нафтогазу"

Великі проблеми виникли у клієнтів "Нафтогазу", причому, як завжди, на рівному місці. Якоюсь мірою це можна було б назвати справедливим, якби проблеми виникли у неплатників, хоча в ідеалі не повинно бути і цього. Але цього разу найбільше постраждали ті, хто всі рахунки закрив вчасно.

Нагадаємо, що на початку червня стало відомо, що жоден із постачальників газу для потреб населення не зміг підписати контракт із НАК «Нафтогаз України» на постачання газу в рамках спеціальних зобов'язань. Тому всі побутові споживачі в країні, які не були клієнтами "Нафтогазу", перейшли до "постачальника останньої надії" (українська абревіатура - ПОН) - ДК "Нафтогаз України". Йдеться про 8,8 млн клієнтів.

Дуже швидко з'ясувалося, що чимало споживачів сплатили за травневі рахунки компаніям, які з 1 травня вже не працювали. Тож замість спокійної совісті отримали головний біль.

- Тих, хто був на облгазах, перевели на «Нафтогаз», і тепер, щоб заплатити за травень, потрібен новий особовий рахунок, - розповідає колега. - Автоматично нові реквізити ніде не підтягуються - ані в Приваті, ані в Портмоне, ані на сайті 104. Дізнатися новий рахунок можна або з паперової платіжки, яка прийде після 25-го, або у чат-боті. Я ось собі та своїй мамі номер рахунку здобула, але як бути самотнім пенсіонерам? Платіжки приходять не скрізь, а з чат-ботом у них проблеми – телефони кнопкові! Плюс, наприклад, у мами переплата попередньому постачальнику склала близько 500 грн. Багато хто вже встиг заплатити за травень. Але виявилося, що до «Нафтогазу» ніхто ці гроші переправляти не збирається. Треба писати заяву та надати купу документів. Це, мабуть, щоб у війну не розслаблялися і було чим зайнятися. Особливо пенсіонерам.

Що робити?

– Є окремо облгази, а окремо – облгаззбути, – роз'яснив у коментарі «КП в Україні» голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. - Облгази – це труби та облік газу, які перебували в управлінні РГК Фірташа, а облгаззбути – це ті, хто продавав газ населенню та іншим споживачам. Наразі, згідно з рішенням РНБО, облгази забрали з управління РГК і передали «Нафтогазу». При цьому процедура переходу від однієї юрособи до іншої справді не витримує жодної критики – це факт. Доведеться витратити дні, щоб переоформити документи.

На сайті для споживачів 104.ua всім, хто має питання щодо розрахунків за газ до 01.05.2022, радять звертатися до постачальника і дають контакти.

Для повернення переплачених коштів доведеться пройти справжній квест. Зокрема, до листа, який потрібно надіслати на поштову або електронну адресу постачальника, слід додати:

  • фото/скан-копію підписаної заяви у вільній формі щодо проведення звірки та повернення коштів на ім'я директора компанії-постачальника, у тексті якої потрібно обов'язково вказати номер особового рахунку (особового рахунка). ПІБ директора та іншу інформацію можна дізнатися на сайті газової компанії;
  • копію квитанції про оплату;
  • копію паспорта (сторінки 1-2, а також із даними про поточну реєстрацію);
  • ідентифікаційний номер;
  • виписку з реквізитами карткового рахунку, куди треба буде повернути гроші.

І тут виникає закономірне питання: чи не чекає на нас аналогічна процедура з опаленням? Чи не вийде так, що одного зовсім не прекрасного дня ми дізнаємося про те, що нас фактично заднім числом і тут перекинули від постачальника до постачальника?

Олег Попенко заспокоює: цього не станеться.

– Річ у тім, що опаленням займаються монополісти, які самі все оформлюють, – каже експерт. – Як це було у 2018 році, коли «Київенерго» відмовилося від мереж та створило «Київтеплоенерго».

За холодну воду заплатимо більше

Ще одна досить неприємна новина стосується холодної води. З 1 травня в Україні повною мірою запрацював Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», тож зміни в системі оплати за водопостачання та водовідведення набули чинності. Тепер мешканці багатоквартирних будинків оплачуватимуть не лише спожиту воду, а й внутрішньобудинкові втрати води.

Отже, в будинках, де всі квартири обладнані лічильниками холодної води, обсяги небалансу (різниці) розподіляться між усіма споживачами пропорційно обсягу використання води.

У будинках, де частина квартир не має лічильників холодної води, обсяги небалансу розподіляються між тими споживачами, які не мають лічильників, пропорційно числу осіб, які користуються послугами.

Таким чином, тепер увесь обсяг води, який заходить у багатоквартирний будинок, будуть оплачувати власники/співвласники цього будинку. І якщо у будинку є втрати води, наприклад, у підвальних приміщеннях, мешканці будинків платитимуть і за них.

Очевидно, що для того, щоб не платити зайвого, показник загальнобудинкового лічильника має бути дуже близьким до суми показників індивідуальних лічильників. Тобто скільки в будинок заходить води, стільки ж води має дійти без втрат у квартири.

В уряді вже дали «слушну пораду», як не переплачувати за воду. Тільки й треба що провести аудит внутрішньобудинкових і підземних комунікацій, виявити пошкодження, через які відбувається втрата води, і усунути їх. А потім постійно стежити за станом мереж.

Погодьтеся: в уряді постаралися на славу. Найгірший час для введення подібних новацій знайти, напевно, неможливо.

ПИТАННЯ РУБА

А що з повіркою лічильників?

При спілкуванні з комунальниками завжди доводилося бути напоготові, але під час війни треба подвоїти пильність. Якщо хоч трохи половити гав, озирнутися не встигнеш, як отримаєш нові проблеми, тоді як у багатьох і старих вище голови.

Наприклад, деякі споживачі скаржаться, що комунальники наполягають на повірці, а то й зовсім заміні лічильників. Тим часом у постанові Кабміну №412 «Деякі питання перевірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» прямо йдеться про те, що перевірка лічильників під час дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення не здійснюється.

Зазначимо, що ухвала не забороняє повірку лічильників, а лише дозволяє її не робити. Тому споживачеві можуть нав'язати цю послугу, мотивуючи тим, що це була його ініціатива.

І ось тут саме й потрібна пильність. Справа в тому, що демонтований на повірку лічильник компанія може цілком не ставити назад при воєнному стані, повернувши на свою користь цю постанову Кабміну. У цьому випадку споживачеві увесь цей час нараховуватимуть платежі виходячи із середньомісячних обсягів споживання.