Завантажити ще

«Купи мені літак»: поки що грошей для українських льотчиків зібрали на одне крило

«Купи мені літак»: поки що грошей для українських льотчиків зібрали на одне крило
Фото: flickr.com/Міністерство оборони України

Місяць тому (20 квітня) в Україні стартувала ініціатива «Купи мені літак». Українські пілоти звернулися до світу з проханням допомогти купити бойові літаки, щоб відновити та наростити повітряний захист країни і прискорити військову перемогу над Росією.

«КП в Україні» вивчила, скільки вже вдалося зібрати грошей, хто, де та які літаки купуватиме.

1. Скільки грошей зібрано?

Станом на 16 травня зібрано $231 177 доларів (7 425 405 гривень). Гроші акумулюються на рахунок благодійного фонду "Авіація Галичини". На жаль, останнім часом динаміка пожертв трохи знизилася.

2. Хто може надіслати гроші?

Перераховувати гроші можуть усі охочі незалежно від країни проживання та матеріального становища. Кожна гривня, кожен долар, євро, фунт стерлінгів, юань… важливі та наближають покупку такого важливого літака. Внески можна робити навіть у криптовалюті.

3. Які літаки хочуть купити?

Волонтери розглядають для покупки чотири моделі літаків: Су-24, Су-25, Су-27, Міг-29. Звичайно, можна було б задивлятися і на сучасніших «пташок», але є деякі «але».

- Українські пілоти готові до польотів і на сучасніших моделях, ніж Су-27 або Міг-29, – це і американські літаки F15, і шведські JAS 39. Проте обслуговування (деталі, витратні матеріали тощо) для таких літаків у рази дорожче. Крім того, використання цих моделей у війні передбачає не лише польоти, але й технічне обслуговування, а для якісного облаштування останнього потрібні фахівці та додаткові ресурси, включаючи час. А наразі кожен розуміє, що додаткова навіть година – це людські життя мирних українців, - зазначають у БФ «Авіація Галичини».

Українські пілоти можуть літати і на американських F15, але вони дуже дорогі в обслуговуванні. Фото: Tech. SGT. H. H. DEFFNER//commons.wikimedia.org

Українські пілоти можуть літати і на американських F15, але вони дуже дорогі в обслуговуванні. Фото: Tech. SGT. H. H. DEFFNER//commons.wikimedia.org

4. За скільки можна купити одне судно?

Цінник на новий літак вказаних моделей стартує від 20 мільйонів доларів. Але українські пілоти готові сідати і на використані бомбардувальники та винищувачі. Їхня вартість набагато нижча: можна торгуватися навіть за 1 мільйон доларів, максимум 5 мільйонів доларів.

5. У кого та як купувати?

Міжнародний ринок зброї дуже великий. Ті ж літаки, як виявилося, можна купувати не лише на рівні «одна держава в іншої». Є й механізм, що у країни купує військову техніку «третя сторона» і потім передає на баланс армії. У даному випадку ланцюжок дій буде таким: «Укроборонпром» обирає потрібний літак, благодійний фонд оплачує його і одразу передає на баланс ЗСУ.

Експерти вивчили, що на сьогоднішній день потрібні літаки за ціною, що підходить для нас, можна купити у 21 країні. Наприклад: в Індії «простоюють» 116 Мг-29, в Алжирі – 23 Мг-29 та 36 «сушок», в Узбекистані – 53 літаки різних моделей.

6. Якщо Україні дадуть літаки по ленд-лізу?

Процедура ленд-лізу передбачає оплату або повернення вцілілої військової техніки. Але за зібрані кошти оплата таких літаків не здійснюватиметься. У благодійному фонді вже заявили, що коли Україні вдасться якимось чином отримати літаки безплатно, то зібрані кошти будуть перераховані (використані) на інші потреби ЗСУ.