21 листопада
Завантажити ще

Хто допоможе відновлювати Україну після війни

Хто допоможе відновлювати Україну після війни
Фото: REUTERS/Гліб Гаранич

За оцінками українського уряду, на відновлення України після війни потрібно близько 600 млрд доларів, а у короткостроковій перспективі - 4-5 млрд доларів на місяць. У довгостроковій перспективі країні необхідна стратегія відновлення, подібна до "плану Маршалла" для Європи після Другої світової війни.

Наразі є три види потенційних спонсорів відновлення нашої країни.

  1. Окремі країни та ЄС.
  2. Міжнародні організації МВФ, ЄБРР, Світовий банк.
  3. Приватні спонсори.

В Офісі президента України вже заявили, що напрацьовується план післявоєнного відновлення, згідно з яким за відновлення кожного з регіонів відповідатиме конкретна країна світу. Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що вже кілька країн зголосилися на таку роботу.

У Євросоюзі також готові допомагати відновлювати Україну на місцевому та регіональному рівнях. "Ви можете розраховувати на величезну солідарність громадян Європи на підтримку України", - заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

Які ж країни та організації вже нині готові підтримати нашу країну у відновленні її економіки та інфраструктури?

Кожна країна візьме шефство над своїм регіоном України

Прем'єр-міністр Данії Метт Фредеріксен вже підтвердила, що її країна готова взяти шефство з відновлення над одним із українських міст. "Ми також хотіли б зробити інвестиції у довгострокове відновлення України. Президент Зеленський попросив Данію очолити відновлення Миколаєва. Сьогодні ми відповіли на це прохання «так», і ми з нетерпінням чекаємо на цю співпрацю з вами та іншими міжнародними партнерами", - сказала Фредеріксен на брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським у Києві.

У Німеччині також погодилися взяти участь у відновленні України після війни. Києву виділять на це суму 37 млн євро. Про це повідомила міністр розвитку Німеччини Свенья Шульце.

22,5 млн з них буде виділено на реконструкцію української енергосистеми. Ще буде виділено 14,4 млн на проведення ремонту квартир, які пошкодила російська армія, а також на закупівлю медичного обладнання. Міністр розвитку Свенья Шульце заявила, що її відомством було перерозподілено гроші на це через програму екстреної допомоги.

Прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон на зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським повідомив, що після закінчення війни вони готові взяти шефство над відновленням Києва та Київської області. Окрім цього, він закликав розробити "План Маршалла для України", а фінансувати його частково можуть відчуженим майном російських олігархів.

Президент Володимир Зеленський сповістив, що Болгарія також погодилася взяти участь у плані повоєнного відновлення України. За його словами, Болгарія згодна приєднатися до відновлення одного із південних районів України.

"На вашу пропозицію Болгарії взяти участь у реконструкції України ми будемо більш ніж раді зробити це. У нас є чимало міст з багатьма болгаромовними українцями, і Болгарія буде рада взяти конструктивну участь", - сказав у свою чергу прем'єр-міністр Болгарії Кирило Пєтков аід час свого візиту до Києва. Уряд Канади оголосив про виділення майже 800 млн доларів позики у створюваний при Міжнародному валютному фонді фонд підтримки України.

Євросоюз створить фонд для відновлення...

Європа розраховує заплатити більшу частину видатків на реконструкцію України, Брюссель оцінює у трильйон доларів обсяг коштів, необхідних для відновлення. Як повідомляє агентство Bloomberg, із цією метою буде створено трастовий фонд солідарності. Його сформують на зразок європейського COVID-фонду, профінансують інвестиції та реформи, погодивши їх з українським урядом.

Водночас поки що невідомо, як розподілятимуться гранти та кредити. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн наразі не називає суму, оскільки війна триває. Проте цифра сягне сотень мільярдів євро.

Очікується, що питання післявоєнного відновлення України та можливих військових репарацій опиняться у центрі уваги протягом наступних тижнів, оскільки високопосадовці у Брюсселі та Вашингтоні планують обговорити способи фінансової підтримки Києва та гарантії того, що величезні суми будуть використані за призначенням.

…а МВФ відкрив спеціальний рахунок

Міжнародний валютний фонд (МВФ) також готовий взяти участь у відновленні України після війни. Фонд уже розпочав підготовку відповідних заходів.

Як повідомила директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва, вже наразі затверджено екстрене фінансування України у розмірі 1,4 млрд доларів. Кошти виділені, щоб задовольнити негайні потреби у витратах. Запущено спеціальний рахунок, який створює "безпечний шлях для подальшого фінансування України".

"Ми говоримо про 5 млрд доларів щомісяця – необхідність такої суми підтверджена і МВФ, і Світовим банком. Це кошти, яких потребує бюджет України, щоб виконати всі наші соціальні та гуманітарні зобов'язання", - пояснив сенс цього рахунку прем'єр-міністр України Денис Шмигаль..

Маск допомагає відновлювати лікарні

Засновник компаній SpaceX Ілон Маск передав амбулаторіям у зруйнованих Бородянці та Ірпені сонячні панелі та системи збереження енергії Tesla Powerwall.

«Маск передав Україні станції Tesla Powerwall. Ці сонячні батареї та генератори набули великої популярності в Америці. Енергетична система Powerwall має високу автономність і забезпечує резервне живлення при відключеннях електрики”, - повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.