Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чому пенсії отримують не всі пенсіонери і чи не пропадуть неотримані виплати: 5 актуальних пенсійних питань

Чому пенсії отримують не всі пенсіонери і чи не пропадуть неотримані виплати: 5 актуальних пенсійних питань
Фото: torange.biz

В Україні люди похилого віку звикли відчувати себе незахищеними, і війна, звичайно, зовсім не додала їм впевненості у завтрашньому дні. Ось і чекають каверзи з усіх боків: одні переживають, що досі не принесли пенсію, а інші – навпаки, хвилюються, що «пропадуть» уже нараховані гроші, оскільки вони з тієї чи іншої причини не можуть дійти до свого відділення «Укрпошти».

«КП в Україні» розібралася у найзлободенніших питаннях про пенсії, що виникли через війну.

1. Чому не всі пенсіонери отримали пенсії за квітень?

Пенсіонери, які досі не отримали пенсії за квітень, хвилюються: влада обіцяла, що виплатить усім навіть із випередженням графіка, але, виходить, знову обдурили?

Як повідомили у Мінсоцполітики, пенсіонерам, які отримують виплати на картки, пенсії за квітень було переведено у повному обсязі. Але з доставкою пенсій готівкою виникли проблеми, пов'язані, зокрема, з бойовими діями у низці регіонів.

За словами міністра соціальної політики Марини Лазебної, на пенсійні виплати спрямовано 45,5 млрд грн. З них 34,1 млрд – на виплату пенсій через уповноважені банки, які зарахували усі 100% коштів на рахунки пенсіонерів. А от із 11,4 млрд грн, спрямованих на виплату пенсій через "Укрпошту", доставлено трохи більше 70% пенсій.

- Звичайно, складніша ситуація з доставкою пенсії за місцем проживання в населених пунктах, де відбуваються воєнні дії або які оточені ворогом, - пояснила Лазебна. - Це вдається не скрізь. Але працівники «Укрпошти», незважаючи на небезпеку та складності, вже забезпечили доставку понад 70% профінансованих пенсій.

2. Чому у деяких регіонах пенсії за квітень отримали ще у березні?

Як пояснили в Мінсоцполітики, знаючи, як сьогодні складно забезпечувати доставку та виплату пенсій у регіонах, де тривають активні бойові дії, кошти на виплату пенсій в окремих регіонах було перераховано авансом.

Зокрема, 25-27 березня у повному обсязі було профінансовано банкам та «Укрпошті» квітневі пенсії у Київській, Луганській, Миколаївській, Сумській, Херсонській та Чернігівській областях.

3. Як отримати пенсію, якщо людина виїхала до іншого регіону?

Якщо пенсіонер отримував виплату на банківський рахунок та перемістився, додатково нічого робити не треба: пенсія приходитиме на картку незалежно від реального місця перебування.

Якщо ж пенсіонер отримував пенсію через «Укрпошту» за місцем проживання та поїхав, йому необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду (особисто, по телефону або через особистий електронний кабінет) або на «Укрпошту» за телефоном 0 800 300 545 (всі дзвінки безкоштовні), після чого натиснути кнопку 2 – розділ «Пенсії, соціальні виплати та субсидії».

Докладно про це ми писали тут.

4. Як оформити пенсію, якщо пенсійного віку було досягнуто вже під час війни і наразі людина перебуває за кордоном?

На це запитання відповіли у ПФУ.

Отже, пенсія за віком може бути нарахована автоматично, якщо у реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року. Якщо стажу у реєстрі недостатньо, пенсія призначається за заявою, яку можна подати через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

За призначенням пенсії за віком можна звертатися будь-коли після настання пенсійного віку. При цьому, якщо заява буде подана протягом 3 місяців після настання пенсійного віку, то пенсія буде призначена з наступного дня після 60-річчя. Якщо звернення за пенсією буде пізніше, пенсію призначать із дати звернення.

При зверненні за призначенням пенсії будуть потрібні паспорт, ідентифікаційний код, документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про очне навчання, військовий квиток та ін.), довідка про заробітну плату за 60 місяців поспіль по 30.06.2000 року (за бажанням), реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк), фотографія для пенсійного посвідчення.

5. Чи не пропаде нарахована пенсія, яку людина через ті чи інші обставини не може отримати?

Очевидно, що йдеться про отримання пенсій на пошті, оскільки зняти пенсію з картки можна будь-коли без обмеження за термінами.

Юрист Яків Гольдарб нагадує: у кожному поштовому відділенні формуються списки пенсіонерів, платіжний період - з 4-го по 25-е число місяця.

- Як свідчить пункт 27 Постанови Кабміну №1279, виплата пенсій або грошової допомоги проводиться згідно із зазначеною у відомості датою виплати і до кінця виплатного періоду, - зазначив юрист у коментарі «КП в Україні». - А пункт 35 передбачає, що сума неотриманої за поточний період пенсії (грошової допомоги) зазначається у відомості у загальній сумі пенсії (грошової допомоги) за наступний місяць однією сумою або включається до додаткових відомостей наступного місяця.

Таким чином, резюмував Яків Гольдарб, якщо пенсіонер отримує пенсію, наприклад, 22-24-го числа і цього місяця він уже не встиг її отримати (наша розмова відбувалася 27 квітня. – Авт.), наступного місяця він зможе отримати дві виплати, за два місяці – три і т.д. Сума пенсії, що підлягає виплаті, нікуди не пропаде. Вона накопичуватиметься, і її можна буде отримати у свій платіжний період будь-якого місяця – у нашому випадку 22-24 травня, 22-24 червня тощо.