18 травня
Завантажити ще

Пенсія по втраті годувальника та інші виплати: на що можуть розраховувати потерпілі від війни українці

Пенсія по втраті годувальника та інші виплати: на що можуть розраховувати потерпілі від війни українці
Фото: REUTERS/Ueslei Marcelino

З початку повномасштабного вторгнення рашистів в Україну майже 5 тис. осіб вважалися безвістими. За минулий час вдалося знайти 2870 людей, але понад 2 тис. українців залишаються у розшуку.

За яких умов людина визнається зниклою безвісти, хто може оформити пенсію в разі втрати годувальника і як довго її виплачуватимуть? Відповіді на ці питання - дали у Міністерстві соціальної політики України.

1.Коли людина визнається зниклою безвісти?

Правовий статус зниклої безвісти людини визначено Законом України «Про правовий статус осіб, які зникли безвісти». Члени сім'ї таких людей можуть подати заяву до територіального органу Національної поліції України про розшук зниклого безвісти. Людина, яка зникла безвісти, набуває відповідного статусу з дати подання заяви.

2. Хто може подати заяву, окрім найближчих родичів?

Крім родичів, заяву про розшук людини, яка зникла безвісти, може подати представник військового формування, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, об'єднання громадян або будь-яка інша людина, якій стало відомо про зникнення.

Подати заяву про безвісти зниклу людину можна також на телефон гарячої лінії Національної поліції: 089 420 18 67.

3. Коли можна почати отримувати пенсію через втрату годувальника родичам зниклих безвісти?

Право на отримання пенсії виникає за один місяць з дня внесення інформації про зникнення людини до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У Мінсоцполітики нагадали, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника є в Україні відпрацьованою процедурою: на сьогодні її отримують понад 600 тис. осіб.

4. Хто з членів сім'ї зниклого безвісти має право на пенсію через втрату годувальника?

  • Діти зниклого віком до 18 років.
  • Діти зниклого віком 18-23 років, які навчаються на денній формі навчання, до закінчення навчання. До речі, раніше у Мінсоцполітики повідомляли, що у разі втрати годувальника студенти денної форми навчання отримуватимуть пенсію без надання довідки з навчального закладу.
  • Діти-сироти зниклих безвісти до 23 років, незалежно від факту навчання.
  • Подружжя та батьки зниклих безвісти, якщо вони є людьми з інвалідністю або досягли пенсійного віку.
  • Чоловік чи дружина, а у разі їх відсутності – один із батьків, брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють та доглядають дитину годувальника до досягнення нею 8 років.
  • Батьки та чоловік зниклого безвісти, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення вони втратили джерело коштів для існування.

5. Як довго виплачуватиметься пенсія по втраті годувальника?

Пенсія виплачуватиметься весь час, поки людина, яка зникла безвісти, зберігає цей правовий статус. Причому непрацездатним родичам, які перебували на утриманні зниклого безвісти, призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника, незалежно від тривалості його страхового стажу.

Якщо до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено позначку про встановлення місця перебування, місця поховання або місцезнаходження останків зниклого безвісти, вносяться відповідні зміни щодо терміну призначення пенсії з урахуванням встановлених обставин.

Якщо людина є зниклою безвісти, це не позбавляє її родичів або інших осіб права звернутися до суду із заявою про оголошення такої особи померлою у порядку, передбаченому законодавством.

6. Куди звернутися за призначенням пенсії в разі втрати годувальника?

Для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника необхідно звернутися до будь-якого відділення Пенсійного фонду або через веб-портал ПФУ.

7. На які інші виплати мають право українці у зв'язку з війною?

В Україні передбачено допомогу для переселенців (ВПО – внутрішньо переміщених осіб). Цей статус можуть набути люди, які вимушено покинули свої будинки, але перебувають в Україні.

Для отримання статусу ВПО потрібно звернутися до ЦНАПу (Центру надання адміністративних послуг), органу соціального захисту або до представників місцевої влади. Там же слід подати заявку на отримання допомоги.

Для тих, хто має ID-карту або біометричний паспорт для виїзду за кордон, передбачена можливість онлайн-реєстрації в додатку «Дія». Після отримання статусу ВПО процедура отримання допомоги спрощена до кількох кліків: у додатку треба вибрати опцію «Хочу отримувати допомогу» та вибрати картку «єПідтримка» для зарахування коштів. Сума допомоги становить 2000 грн на дорослу та 3000 грн на дитину.

Крім того, як ми вже писали раніше, українці можуть подавати заявки на компенсацію за пошкоджене чи знищене під час війни житло.​