20 червня
Завантажити ще

Між патріотизмом та грошовими ризиками: три питання про військові облігації

Між патріотизмом та грошовими ризиками: три питання про військові облігації
Фото: donbass.comments.ua

Станом на 18 квітня покупцями військових облігацій на 5,5 млрд грн, $4,7 млн ​​доларів та 22 млн євро стали вже понад 7,4 тис. громадян і бізнесів. Навіщо потрібно купувати облігації, скільки на них можна буде заробити та де їх можна придбати?

«КП в Україні» відповіла на ці запитання.

1. Що це таке та навіщо їх купувати?

Військові облігації – це боргові цінні папери, випущені урядом з метою фінансування військових операцій під час війни. Такі облігації сприяють збору коштів на ведення війни і при цьому надають можливість громадянам країни відчути свою причетність до майбутньої перемоги.

У зв'язку з військовим вторгненням Росії до України у березні український Мінфін почав проводити аукціони з продажу військових облігацій. Цей інвестиційний інструмент підтримки державного бюджету доступний не лише для далеких «іноземних інвесторів», але й для звичайних громадян та бізнесу.

Кошти від продажу облігацій, залучені до Державного бюджету України, використовуються для безперебійного забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану – на оборону та соціалку.

Військові облігації Мінфін продає щовівторка. З оголошеннями та результатами аукціонів можна ознайомитись тут.

2. Скільки можна буде заробити і коли?

Як повідомляє український Мінфін, 19 квітня покупцям запропонували увесь спектр військових облігацій – як у гривні, так і у доларах та євро.

На аукціони виставили гривневі військові облігації з погашенням через 6 місяців та 14 місяців, а також 12-місячні доларові облігації й 7-місячні у євро.

Ставки за цими гривневими облігаціями на останніх аукціонах становили відповідно 10% та 11% річних, за доларовими – 3,7%, у євро – 2,5% річних.

Тобто купивши облігації на 1000 грн, через півроку можна буде забрати 1050 грн.

Купивши облігації на 1000 доларів, за рік можна буде забрати 1037 доларів.

3. Де можна придбати військові облігації?

Мінфін пропонує цілий перелік банків та ліцензованих брокерів залежно від суми інвестицій. Переважна більшість із них пропонують спрощені процедури та нульові комісії.

*Мінімальна сума інвестицій - від 1000 грн

"Укргазбанк". Можна купити ОВДП через мобільний додаток.

«Укрексімбанк».

"Альфа Банк". Є можливість придбати військові облігації через мобільний додаток (у цифровому банку Sence SuperApp без комісії).

ПУМБ. Є можливість придбати військові облігації через мобільний додаток.

«Південний».

ICU. Цей ліцензований брокер пропонує відкрити рахунок та придбати цінні папери всім охочим у кілька кліків.

"Універ Капітал". Покупка доступна через мобільний додаток

"Дрегон Капітал". Купівля облігацій здійснюється без підтвердження походження коштів за спрощеною реєстрацією нових клієнтів.

"БТС Брокер". Через мобільний додаток.

*Мінімальна сума інвестицій - від 50 тис. грн

"Ощадбанк". Обіцяє максимально спрощену процедуру. З питань придбання військових облігацій необхідно звернутися до менеджера банку.

*Мінімальна сума інвестицій - від 100 тис. грн

"Приватбанк". Є можливість придбати військові облігації через Приват24.

Кредобанк.

"ОТП банк". Для купівлі треба звернутися до менеджерів у відділенні банку.

*Мінімальна сума інвестицій - від 300 тис. грн

«Таскомбанк».

*Мінімальна сума інвестицій - від 500 тис. грн

«Райффайзен Банк».

«Credit Agricole».

КОМПЕТЕНТНО

«Купуйте, але не на останні гроші»

– Питання збереження грошових заощаджень завжди актуальне, але під час війни воно стоїть особливо гостро, – зазначив у коментарі «КП в Україні» аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Тому, обираючи інструменти інвестування, я б радив орієнтуватися не лише на патріотичні відгуки в серці, хоч це важливо, але ще й на прибутковість та ризики. Щодо питання прибутковості, очевидно, що військові облігації – це конкурентний інструмент. Їхня прибутковість становить 10-11% річних, прибутковість звичайних «коротких» ОВДП - близько 10% річних, прибутковість депозитного вкладу – 9-12% річних. Такий розклад дозволяє інвесторові розподілити свої гроші в різні інструменти та побоюватися лише негативного сценарію.

Перспективність військових облігацій принаймні доти, доки триває війна, неясна. Ризики дефолту, ризики інфляційних стрибків, ризики девальвації гривні – це не гіпотетичні ризики, а конкретні проблемні зони, із якими країна зіштовхнеться за підсумками війни. А грошову підтримку, яку ми отримуємо сьогодні від міжнародних партерів, навряд чи варто розглядати як рятівне коло на наступні роки. Тому не виключено, що після закінчення війни виплати можуть бути призупинені з цілком об'єктивних причин.

Виходячи зі всього вищесказаного, я б розглядав військові ОВДП як частину фінансового плану. Відповідаючи на запитання про те, чи слушний наразі період для купівлі даних облігацій, відповім: так, у рамках розподілу своїх коштів у різні комірки та розподілу ризиків за ними. Але все ж таки останні гроші вкладати у військові облігації не варто.​