22 березня
Завантажити ще

Випробовано на собі: оформити переселенські виплати і не збожеволіти

Випробовано на собі: оформити переселенські виплати і не збожеволіти
Фото: facebook.com/MDCKyiv

Раз, два – і все. Згідно з заявами влади та інфографіками на їхніх офіційних сайтах, оформити соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам не складе жодних труднощів. Усього два кроки.

Перший – для оформлення довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО) подаєте до ЦНАП документи (ксерокопії паспорта, ідентифікаційного коду та свідоцтво про народження дитини, чоловікам – довідка з військкомату).

Другий – збираєте новий пакет документів (ксерокопію паспорта, ІПН, вищезгадану довідку ВПО та виписку з банку про IBAN картки, на яку хочете отримувати виплату) та знову йдете до ЦНАП. На цьому все.

Далі чекаєте, коли виплати – 2 тисячі гривень на дорослого переселенця та 3 тисячі гривень на дитину чи особу з інвалідністю – капнуть вам на картку. Але так легко все виглядає лише теоретично.

57-й будете

Особисто у мене епопея від моменту подання документів на довідку ВПО та подачі повного пакета документів на виплату зайняла 18 днів, з яких 6 днів я провела в черзі, займаючи її з шостої ранку.

Довідку «переселенця» я почала оформляти ще 28 березня: прийшла до ЦНАПу (центр надання адміністративних послуг) близько 8 ранку – за півгодини до відкриття. О-о-о! У черзі вже було 56 людей.

- Не знаєте, як швидко просувається черга? - Запитала я у попереду людей.

- Якщо у вас є повний пакет документів, включаючи ксерокопії, то на одну людину потрібно приблизно 5-10 хвилин. Але часто люди приходять, не маючи всіх документів. І розпочинаються скандали, з'ясування стосунків. Найчастіше до ID карти люди не беруть вкладиш і починають доводити, що він не є обов'язковим, хоча це не так. І такі «візитери» можуть перебувати в кабінеті по 40 хвилин, - розповіла про особливості оформлення дівчина, яка стояла в черзі на дев'яту. – Я вчора була 38-ою у черзі і не встигла пройти. Документи приймають лише з 8.30 до 13.00.

Як виявилося, щоб бути 9-ою у черзі, дівчина довелося стояти з шостої ранку. Зрозуміло, що  я близько не просунулась до дверей центру.

Наступного дня біля ЦНАПу я була вже о шостій ранку. Стала 14-м жайворонком у черзі. Цього дня мені вдалося приблизно о 12.00 потрапити до потрібного кабінету та подати документи на оформлення ВПО. Справді, сама подача відбувається досить швидко. Співробітник ЦНАП забирає ксерокопії ваших документів, сканує оригінали та вносить у спеціальну програму на комп'ютері, ви підписуєте заяву – все, вільні.

Приблизно через тиждень зателефонували з ЦНАП та повідомили, що моя довідка готова, можна забирати. Мені вдалося забрати довідку без черги.

Система висить

Далі був етап подання документів на виплату... Я його запам'ятаю надовго. Складно викреслити із пам'яті такий лютий треш. Знову чергу, яку потрібно займати ні світ ні зоря.

- Мій півень ще не прокинувся і не прокукарекав, а я вже тупала в сільраду, щоб опинитися в першій десятці черги, - жартома розповідає моя нова знайома Світлана, з якою ми п'ять днів поспіль коротали години, сидячи у ЦНАПі. Проблема цього етапу полягає в тому, що заява формується в електронній програмі, яка катастрофічно висла. Глючила настільки серйозно, що за день вдавалося прийняти документи у двох людей у понеділок, чотирьох у вівторок, одного у середу, дев'ятьох у четвер.

– І не треба скандалити. Моя воля, я б усіх швидко оформила. Але система одна на всіх. Якщо вона висне тут, то висне по всій Україні, - намагалася заспокоїти людей співробітниця ЦНАПу.

Не знаю, скільки б нам довелося слухати мантру про систему, яка висить, але в п'ятницю сталося осяяння. Співробітниця ЦНАП зателефонувала до райцентру до своїх колег та почала з'ясовувати, як так виходить, що за «системою, яка висить», вони приймають заяви на виплату, куди і як вносять дані? Евріка! Виявилося, що ці заяви можна подавати не лише в електронній версії, а й у паперовій. Понад те, є навіть зразок заяви. І його заповнення займає трохи більше 5 хвилин! У результаті 149 людей, які записалися в чергу і приречено думали, щоб хоч до середини травня подати документи (з такою роботою «системи»), змогли всі (!) подати паперові заяви за два дні.

А тепер про хороше (якщо у нинішній ситуації так можна говорити). Перша масова хвиля переселенців закінчилася. Багато хто вже подав документи на оформлення довідки ВПО та виплат. І поки що країну не накрила друга масова хвиля вимушених внутрішніх мігрантів, черги в ЦНАПах почали зменшуватися. До того ж очікується, що з кінця квітня оформити необхідні документи та заяви можна буде через «Дію» за кілька кліків.