Завантажити ще

Нерухомість у Києві: ціни виросли... щоб впасти

Нерухомість у Києві: ціни виросли... щоб впасти
Фото: УНІАН

У середині минулого року, за даними порталів з купівлі-продажу нерухомості в Україні, вартість одного квадратного метра на первинному ринку столичної нерухомості коливалася в межах 790-1190 доларів, на вторинному – трималася близько 1100 доларів. «Первинка» потроху зростала в ціні практично щомісяця, додаючи по 2-3% - для порівняння, в обласних центрах типу Львова чи Одеси зростання цін на нерухомість йшло трохи повільніше, в середньому 1-1,5% на місяць.

Ціни потроху збільшувалися, а темпи будівництва житла сповільнювалися, пропозицій купити квартиру у столичній висотці (новобудові, сталінці, хрущовці, «царському будинку» тощо) у другій половині 2021 року поменшало. Власне тому «квадрат» і подорожчав. Забудовники раптом усвідомили, що набудували досить житлових кварталів та багатоповерхівок, устромлених мало не на кожен вільний п'ятачок землі, і зменшили швидкість.

Але покупці все одно йшли до агентств та купували нерухомість – їх не лякали ціни та не засмучували віддалені райони Києва. Українці вкладали гроші у нерухомість, як раніше несли їх на банківські депозити. Не жити самим, так здавати чи дочекатися зростання цін і вдало продати – все ж таки дохід. До столиці завжди їхали і їхатимуть потенційні орендарі та покупці, студенти та іноземці.

Дорожчали навіть у лютому

Ейфорія забудовників, які святкували отримання будівельною галуззю додаткових інвестицій від держави, затягнулася настільки, що за тиждень до 24 лютого член ради директорів Конфедерації забудовників України Володимир Карплюк говорив про те, що «причин, які обвалили б ринок нерухомості, на сьогодні не видно. А березень та квітень 2022 року можуть стати новим етапом подорожчання житла у зв'язку із добрими новинами зі сходу України». Під «хорошими новинами», схоже, малося на увазі відсутність військової агресії з боку РФ на сході країни або щось подібне, і як ми бачимо, оптимістичні прогнози не справдилися.

Але навіть у лютому ціни на нерухомість продовжували зростати, а в суспільстві вже курсували хвилювання з приводу майбутньої «великої війни»! Але зупинити продавців вже було неможливо – за даними того ж таки Володимира Карплюка з посиланням на аналітиків порталу ЛУН, у лютому середня ціна «квадрату» у Києві зросла на 400 грн - до 35 400 грн (для порівняння, у Львові «квадрат» теж підріс, але на 500 грн. і коштував близько 22 200 грн.).

Печерський кермує, Дарниця не відстає

Ріелтори та забудовники прогнозували зростання цін на нове житло до 15%, чекали зростання попиту. Потирали руки продавці вторинного житла: з кінця року у покупців виник інтерес до квартир на «вторинці», не нових і без ремонту. Автоматично піднялися ціни і на них – на 3-5%. Однією з причин такого легкого ажіотажу стала низка скандалів із забудовниками, та й на тлі зростання цін вкладатись у ремонт не всім з руки. Плюсом стала доступніша іпотека – держава знизила відсотки за нею до 7% та збільшила максимальний вік житла під неї – від 3 до 10 років.

За даними консалтингової компанії SV-Development, з лютого по квітень 2022 року середня ціна за квадратний метр «вторинки» у Києві зросла на $4 – з 1100 до 1104. Найбільше додало в ціні житло у Печерському районі – $6 (від $1698 у лютому до $1704 у квітні). На 5 доларів дорожчим став «квадрат» житла в околицях Дарницького, Дніпровського, Святошинського районів. За два місяці на $2-3 стали дорожчі квартири в новобудовах по всьому Києву.

Оптимізм зараз – наше все, але поки що закриті реєстри для оформлення угод з вторинною нерухомістю, ціни на житло власники можуть виставляти будь-які. На жаль, війна вже змінила картину ринку нерухомості, і тепер дорога квартира не символізує надійність. Як показало життя, бомбам і ракетам все одно, що руйнувати – новобуд у Києві, хрущовку у Харкові чи приватний будинок у Маріуполі. Логічно, що затягування війни не дозволить цінам на житло зростати.

Хто купуватиме квартиру, якщо жоден будинок в Україні не застрахований від попадання ворожих снарядів? Причому «не застрахований» як у прямому, так і переносному сенсі. Потім ціни замруть, після чого з гуркотом обваляться. Не буде у людей, змушених витратити гроші на переїзд у безпечне місце, оренду житла та на проживання, коштів на купівлю квартир та будинків. І тим паче в Києві, де однушка на околиці коштує приблизно стільки ж, скільки двійка-троячка подалі від столиці… Втім, експерти з нерухомості не беруться давати точні прогнози щодо долі ринку житла до кінця війни. Але вже можна припустити, що девелоперам доведеться або скидати ціни на «квадрати» до смішних, або тримати ціни і чекати, поки українці прийдуть до тями після пережитого і запрацюють на житло. Але схоже, колишньої вольниці в тисячі доларів за квадратний метр у Києві чекати не доведеться.

КОНКРЕТНО

Динаміка цін у районах Києва (вторинний ринок)

  Лютий 2022 Квітень 2022
Київ $1100 $1104
Печерський $1698 $1704
Шевченківський $1405 $1407
Оболонський $1205 $1206
Подільський $1069 $1071
Голосіївський $1015 $1018
Дніпровський $957 $962
Деснянський $944 $946
Солом'янський $940 $942
Святошинський $929 $934
Дарницький $831 $836

(за даними компанії SV-Development)