22 травня
Завантажити ще

Допомагати армії та оминати обмеження: що українці можуть робити з криптовалютою під час війни

Допомагати армії та оминати обмеження: що українці можуть робити з криптовалютою під час війни
Фото: st_visualization з сайту Pixabay

Під час війни НБУ запровадив багато валютних обмежень – українці не можуть купувати валюту, а зі своїх валютних рахунків можуть знімати відносно невеликі суми. При цьому обмежити використання цифрових грошей влада поки що не може, навіть більше - криптовалюту легалізували - 17 березня Володимир Зеленський підписав закон "Про віртуальні активи", який Верховна Рада прийняла ще 17 лютого.

Як кажуть експерти, зараз можна купувати біткоїни чи будь-які інші цифрові токени за гривню, а потім або виводити їх на свої криптогаманці, або допомагати армії.

«КП в Україні» разом із експертом розбиралася, як можна використовувати цифрові гроші під час війни.

Як обійти обмеження

З початку військової агресії Росії проти України Нацбанк ввів обмеження на валютні операції. Українці не можуть купувати безпосередньо валюту. Трохи пощастило лише тим, хто виїхав із країни за кордон – там зі своїх гривневих рахунків громадяни можу платити за покупки, а також знімати місцеву валюту в банкоматах.

Але кожен із банків встановлює власні обмеження на зняття готівки в банкоматах іноземних банків. Тому, якщо у вас на рахунку справді великі суми у гривнях, то перевести їх у місцеву валюту швидко не вийде.

І тут можна спробувати обійти обмеження з допомогою криптовалют. По-перше, їх можна купити навіть за гривню. По-друге, якщо гроші знаходяться у вашому криптогаманці, то вас не зможуть пограбувати шахраї на чужині та залишити без засобів для існування. Ну і нарешті, ви зможете обміняти будь-яку суму на місцеву валюту або на долари і євро.

– Насправді українці можуть придбати криптовалюту досить просто, – прокоментував «КП в Україні» головний стратег з криптовалют компанії TomiEx Анжей Ковальчук. - Способів безліч: від реєстрації на криптовалютній біржі до P2P угод через обмінники.

Як це зробити

За його словами, через валютні обмеження найбільш затребуваним напрямком є саме обмін гривні на криптовалюту, щоб захистити заощадження від знецінення або виведення накопичень за кордон.

- Найнадійніше робити це через великі біржі, які давно присутні на ринку, на зразок Binance та інших, тому що вони заробляють хороші гроші на посередництві і, щоб не втрачати доходи, легко йдуть на контакт із регуляторами всіх країн, де представлені, - продовжує Анжей Ковальчук. - Та й працювати через подібні майданчики досить зручно: після відкриття рахунку крипту можна придбати через пластикову картку, як будь-який інший предмет в онлайн-магазині. А це в поточних умовах дуже важливо, адже swift-перекази зараз обмежені.

Іншими словами, коли ви купуєте криптовалюту, то для банку це проходить як угода купівлі-продажу товару. На сьогодні це не заборонено і жодних обмежень на покупку немає. Але тут і невеликі труднощі.

- Щоправда, зараз майже всі великі біржі вимагають реєстрації: завантаження паспортних даних та їхня верифікація може зайняти певний час, тому що охочих у всьому світі завжди дуже багато, а перевіряльників завжди не вистачає. Втім, процес зазвичай не триває понад 48 годин, – продовжує Ковальчук.

За словами експерта, також можна придбати криптовалюту через обмінники. На ринку є агрегатори подібних сервісів, де покупець може вказати банк, у якому в нього лежать гроші.

- Наприклад, можна вказати "Приват" та бажану криптовалюту, після чого у вас перед очима з'явиться повний список відповідних обмінників із зазначеними курсами. Вибирати варто не тільки за найвигіднішим курсом, але й за рейтингом та відгуками. Якщо на біржі рахунок відкривається за клієнта, перед покупкою крипти в обмінниках для початку необхідно самостійно завантажити гаманець (наприклад, на смартфон) і отримати в ньому необхідний рахунок. Тут можна просто вбити в інтернеті щось на зразок «топ онлайн криптогаманців» і вибрати варіант із найкращою оцінкою в Google Play або Apple Store, - продовжує Анжей Ковальчук.

Що робити з криптовалютою

За словами експерта, після цього з криптовалютою на рахунках можна робити будь-що. Можна виводити на інші рахунки, робити покупки в магазинах, які приймають крипту, і навіть переводити в інші валюти.

- Для того, щоб перевести цифрові гроші іншій людині, потрібно знати її адресу в мережі Bitcoin, якщо ми говоримо про транзакції в Bitcoin. Або треба знати адресу в мережі Ethereum, якщо йдеться про ETH. Для кожної крипти відкривається власний рахунок. Щоб не плутатися, можна завантажити програму «Гаманець», яка дозволяє мати доступ до великої кількості монет в одному місці. Іншими словами, якщо у людини або організації відкритий рахунок для роботи з BTC і у вас є BTC на вашому рахунку, то ви можете дізнатися адресу контрагента та зробити переказ у своєму гаманці. Для цього достатньо мати монети та доступ до інтернету, - резюмує Анжей Ковальчук.

До речі, якщо у вас вже є криптовалюта, то навіть можете допомогти армії. Мінцифри опублікувало список гаманців, на які можна перераховувати кошти:

  • BTC - 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P
  • ETH and USDT (erc20) - 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14
  • TRX and USDT (trc20) — TEFccmfQ38cZS1DTZVhsxKVDckA8Y6VfCy
  • DOT - 1x8aa2N2Ar9SQweJv9vsuZn3WYDHu7gMQu1RePjZuBe33Hv
  • SOL: 66pJhhESDjdeBBDdkKmxYYd7q6GUggYPWjxpMKNX39KV

Також переказати пожертвування для армії можна через спеціальний сайт, який створило Мінцифри.

Нещодавно відомство відзвітувало про те, що за пожертвувану криптовалюту вже було придбано для армії: 5550 бронежилетів та 500 пластин для них, 3125 одиниць тепловізорної та нічної оптики, 3427 одиниць медичних засобів, 410 тис. сухпайків, 560 касок, 60 рацій.