22 червня
Завантажити ще

Будьте пильні. Хто і як заробляє на паніці

Будьте пильні. Хто і як заробляє на паніці
Фото: Віктор Кущенко/УНІАН

Якщо не заходити в інтернет і не вмикати телевізор, життя тече, як і раніше, і немає жодної загрози війні. У магазинах немає дефіциту продуктів, дитячі садки виводять на прогулянки малечу, а в понеділок вранці до Києва повернулися навіть зниклі на деякий час дорожні затори.

Але відрубати себе від інформпростору ми не в змозі, і навіть найстійкіші до потрясінь можуть піддатися хвилюванням і спробувати убезпечити себе нехай навіть хаотичними планами. Ось тут дуже важливо не забувати, що на ці ваші плани хтось уже будує свої. Коли одні втрачають на паніці, інші поспішають отримати з неї бариші.

Прокидаються домушники та шахраї

Першими можуть підбадьоритися домушники, які не мали роботи під час карантину.

- Якщо люди їдуть, то цілими сім'ями, квартири залишаються порожніми, а отримати таку інформацію для рецидивістів не важко, - каже колишній співробітник поліції Денис Ярославський. – Крім того, багато хто прагне забрати з банків депозити та зберігати готівку вдома – про всяк випадок. Це також стимул для кримінального елемента.

Разом із домушниками активізуються шахраї, які мають у запасі багато схем, що легко адаптувати до будь-якої ситуації.

- Наприклад, продаж квитків на неіснуючі рейси поїздів чи літаків. Збір коштів на поїздку автобусом до Західної України або за кордон, - припускає наш співрозмовник.

Експерт з безпеки, керівник детективної агенції «Бюро Рись» Руслан Болгов вважає, що буде використано схеми, які дозволяють вивідати банківські дані панікерів.

- Шахраї можуть діяти від імені благодійних фондів або державних організацій. Наприклад, людям буде запропоновано фінансову допомогу, для чого потрібно передати всі реквізити вашої банківської картки. Пенсіонерів можуть обманювати продуктовими пайками у разі війни. Жителям багатоповерхівок, яким просто нікуди тікати, може бути запропонований запис на евакуацію, але спочатку потрібно буде пройти повну верифікацію - знову ж таки з розсекреченням всіх персональних даних. Ось ми зараз з вами вже склали кілька схем, а аферисти, повірте, вигадають набагато більше, - каже Руслан Болгов.

Багато зброї та провокатори

Головна прикмета смутного часу – це мародерство, тобто ті ж квартирні крадіжки та грабежі. Багатим втікачам від війни не дуже варто сподіватися на охорону, в разі військових дій вона ж і може першою мародерствовати.

- Потрібно пам'ятати, що зараз на руках у людей багато зброї. Законослухняні купують її у мисливських магазинах, гопота – на «чорному ринку», – зазначає Руслан Болгов. – Коли ситуація напружена, дуже великий ризик зведення особистих рахунків та виникнення спонтанних конфліктів. Скористатися панікою можуть провокатори – закидати фейки електронною поштою, через соцмережі або відкрито грати на політичних симпатіях чи антипатіях.

Експерт радить у такий складний час уникати галасливих збіговиськ і не вступати в суперечки, особливо якщо їх намагаються закрутити довкола тем війни. Найкращий засіб для нервів і навіть здоров'я – це мовчання та внутрішня зібраність.

На вихідні в столиці можна було зустріти буквально в парі кварталів одна від одної відчутну різницю курсу. Фото: Андрій Грабовський/Ковальчук Віктор/УНІАН

На вихідні в столиці можна було зустріти буквально в парі кварталів одна від одної відчутну різницю курсу. Фото: Андрій Грабовський/Ковальчук Віктор/УНІАН

Золотий час для спекулянтів

У понеділок, 14 лютого, торги на міжбанку відкрилися падінням гривні на тлі зростання геополітичної напруженості навколо України, яке експерти назвали панічним.

– На ринку сформувалися панічні покупки валюти з боку всіх учасників ринку, при цьому різко обвалилася пропозиція долара, – зазначив керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - Експортери та населення вважають за краще залишатися у валюті, і це ще більше посилює дисбаланс. Причиною для обвалу курсу стало можливе військове вторгнення РФ в Україну. Західні країни розглядають таку ймовірність, як високу, і на підтвердження ми бачимо, як евакуюються посольства та консульства, припинення перельотів в Україну деяких авіакомпаній.

Як відомо, будь-яка невизначеність та напруженість – це золотий час для спекулянтів. Досить згадати, як рівно 7 років тому – в лютому 2015-го – курс злетів до 40 грн за долар, а потім опустився. Валютні спекулянти тоді озолотилися за рахунок пересічних українців.

Поки долар росте, за ним уважно стежать гравці інших ринків, тож подорожчання по всіх напрямках не за горами.

Бензин, таксі та продукти

Першими традиційно на зростання курсу реагують заправки: на 14 лютого 2022 року середня у країні ціна на бензин А-95 становить 34,14 грн., дизель – 33,43 грн. Для порівняння: тиждень тому бензин та дизель продавали за 33,69 грн/л та 32,68 грн/л відповідно.

Зростання цін на пальне одразу тягне за собою подорожчання послуг таксі (реальний приклад: співробітниця 14 лютого вранці намагалася викликати таксі – одна компанія виставила їй ціну 360 грн, а друга ж більш реальні 80 грн. – Ред.). Також не виключено, що незабаром ми почуємо черговий плач міських перевізників: мовляв, працюємо собі на збиток, тож вартість проїзду в маршрутках треба піднімати до 20 грн.

Крім того, подорожчання палива спричиняє збільшення вартості вантажних перевезень і, відповідно, всього, що перевозиться, включаючи продукти.

Вартість продуктів - це взагалі окрема історія, здатна увігнати в депресію навіть переконаних оптимістів. На продуктові цінники сьогодні тисне все підряд: і держрегулювання, і сезонність, і ціни на енергоносії, і тепер ще й долар.

І навіть путівки!

І, нарешті, не можна не згадати про туристичні послуги. Незважаючи на безліч не найприємніших авіановин, озвучених у вихідні, літаки продовжують літати, а туроператори оперативно піднімають ціни. Причому сьогодні на вартість туру впливає не так валютний курс, як паніка. Евакуація різними країнами своїх українських співробітників не тільки тисне на психіку, а й збільшує попит на авіаквитки та тури до теплих країн.

Ми з п'ятниці почали планувати свою лютневу відпустку в Єгипті, і ціна на тур за два дні (з п'ятниці до неділі) зросла майже на 13 тис. грн. Турагент сказала, що просто не пам'ятає такого зльоту цін. За її словами, основна причина – попит на тури, що різко зріс через новини про можливе вторгнення і «закрите небо».