Завантажити ще

Страховий стаж для отримання пенсії: як його докупити і чи це варто робити

Страховий стаж для отримання пенсії: як його докупити і чи це варто робити
Фото: Овчинников Олексій

Минули ті часи, коли після досягнення 55-60 років людину з почестями відправляли на пенсію і відтоді вона могла жити під опікою держави. Сьогодні 60-річний вік є необхідною, але зовсім не достатньою умовою для виходу на пенсію. Для отримання пенсійних виплат потрібно мати ще певну кількість відпрацьованих років.

Свого часу вітчизняні законотворці, піднімаючи планку стажу до 35 років, заспокоювали електорат тим, що місяці, яких бракує, і навіть роки можна буде докупити. Про те, який страховий стаж для виходу на пенсію потрібен у 2022 році, скільки коштуватиме рік стажу і кому варто його докуповувати - у сьогоднішньому матеріалі «КП" в Україні».

Гендерна рівність

Не знаю, чим запам'ятався як політик Сергій Тігіпко вам, а для мене він назавжди залишився людиною, яка завалила все, що можна було завалити, але при цьому ініціювала підвищення пенсійного віку для жінок, що зрештою і сталося.

Завдяки змінам, прийнятим у 2011 році, вік виходу на пенсію для українських жінок протягом 10 років щороку зростав на півроку та у квітні 2021-го досяг 60 років. Це означає, що всі жінки, які народилися 1 квітня 1961 року та пізніше, йдуть на пенсію у 60.

Таким чином, у цій сфері горезвісна гендерна рівність повністю дотримана: пенсійний вік в Україні і для чоловіків, і для жінок становить 60 років, правила виходу на пенсію для чоловіків та жінок абсолютно однакові.

Як зростає страховий стаж

Поняття страхового стажу визначено у законі «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До 2004 року в Україні оперували поняттям трудового стажу, який можна було визначити за записами у трудовій книжці. Увесь трудовий стаж до 2004 року наразі приєднується до страхового.

У 2022 році мінімальний страховий стаж для жінок та чоловіків становить 29 років. І це не кінець. Найближчими роками необхідна тривалість стажу зростатиме на один рік, поки 2028-го не досягне 35 років.

Про те, як зростав пенсійний вік і як ще продовжуватиме зростати страховий стаж, докладно йдеться у статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але оскільки в цій статті занадто багато цифр, ми для зручності розглянемо лише те, що стосується поточного 2022 року.

Отже, для того, щоб у 2022 році стати пенсіонером у 60 років, потрібно мати щонайменше 29 років страхового стажу. Якщо людина у 2022 році досягне пенсійного віку 60 років, але при цьому не матиме необхідного страхового стажу 29 років, їй призначать пенсію після досягнення 63 років за умови, що на той момент (а це вже буде 2025 рік) вона матиме страховий стаж від 22 до 32 років. Якщо ж і цього не набереться, людина вийде на пенсію у 65, але, знову ж таки, не безумовно, а за умови щонайменше 15 років страхового стажу.

Щодо 2022-го, то цього року, окрім 60-річних українців зі стажем 29 років, на пенсію можуть вийти 63-річні українці зі стажем від 19 до 29 років, а також 65-річні, які мають стаж 15-19 років..

А якщо докупити?

Якщо страхового стажу не вистачає, у людини залежно від тривалості стажу є два варіанти.

По-перше, можна доопрацювати кілька місяців або років, отримати стаж, який дає право на пенсію, та вийти на заслужений відпочинок у віці 63 або 65 років.

По-друге, страховий стаж можна докупити. Для цього потрібно укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового соціального страхування, звернувшись до податкової за місцем проживання з такими документами:

*заява про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;

*копія трудової книжки (за наявності);

*виписка із системи персоніфікованого обліку (ОК-5), яку видають у Пенсійному фонді;

*копія документа, що засвідчує особу.

Після перевірки відомостей, що були зазначені у заяві (перевірка може тривати не більше місяця), можна укладати договір.

Уклавши договір, людина зобов'язується щомісячно сплачувати певні внески. Під час укладання договору на разову сплату є можливість одноразово сплатити ЄСВ за попередні періоди. Розміри платежів обумовлюються в договорі, але вони не повинні бути меншими за 22% від мінімальної заробітної плати.

З 1 грудня 2021 року мінімальна зарплата в Україні піднялася до 6500 грн., відповідно, мінімальний страховий внесок становить 1430 грн. на місяць.

З 1 жовтня 2022-го мінімалка підніметься до 6700 грн., тобто мінімальний страховий внесок зросте до 1474 грн.

ВАЖЛИВО!

При купівлі страхового стажу необхідно враховувати кілька моментів.

По-перше, докупити страховий стаж можуть не всі, а лише ті, хто не належить до категорії застрахованих осіб: студенти, безробітні (які не стоять на обліку в центрі зайнятості), заробітчани, які працюють за кордоном, неофіційно працевлаштовані співробітники. Тут немає жодної дискримінації, гола логіка: якщо людина працевлаштована офіційно, роботодавець платить за неї ЄСВ, тобто їй і так іде страховий стаж.

По-друге, якщо з якихось причин немає часу чекати або, скажімо, до необхідного стажу не вистачає кількох місяців, можна укласти договір не про помісячну оплату, а про одноразову сплату за минулий період і одразу сплатити всю суму. Щоправда, це коштуватиме вдвічі дорожче: наприклад, за мінімальної зарплати 6500 грн доведеться платити не 1430 грн на місяць, а 2860 грн.

По-третє, докуплені місяці вважаються загальним стажем. Оформити таким чином спеціальний стаж, скажімо, шахтаря чи металурга не можна.

І, нарешті, якщо, уклавши договір, людина передумала, то вже сплачені суми не повернуть, а сплачені місяці підуть до її загального стажу.

ЛІЧИЛКА «КП»

Треба сказати, що купівля страхового стажу далеко не завжди є слушною думкою. І щоб зрозуміти, вигідно це чи ні, все потрібно детально порахувати.

Наприклад, якщо людині потрібно докупити кілька місяців, це, швидше за все, буде вигідно. Але якщо йдеться про роки, то, мабуть, ні.

Цього року за купівлю річного страхового стажу потрібно викласти 17172 грн (9 місяців х 1430 грн + 3 місяці х 1474 грн). Погодьтеся, знайти таку суму непрацюючій людині, щоб зрештою розраховувати на мінімальну пенсію, вельми проблематично. Якщо ж йдеться про кілька років, то сума збільшується кратно.

Скажімо, якщо людині не вистачає до необхідного стажу 5 років і вона хоче укласти договір про одноразову сплату, їй доведеться викласти відразу 100-150 тис. грн (це залежить від того, за які роки сплачуватиметься ЄСВ, та розмір мінімальної зарплати в ті роки). При цьому на мінімальній пенсії ця угода окупиться не раніше, ніж через 5, а то й 7-8 років.

Очевидно, що, по-перше, з огляду на середню тривалість життя в Україні 72 роки, до «окупності» доживуть не всі.

По-друге, заплатити треба зараз, а отримати пенсію – потім. З огляду на те, що в нашій країні все може змінитися раптово, українці не ризикують викладати десятки і навіть сотні тисяч гривень за такого собі «журавля в небі».​