Завантажити ще

Долар узяв паузу: що буде з курсом до кінця зими

Долар узяв паузу: що буде з курсом до кінця зими
Фото: Андрій Грабовський

Тиждень, що минає, для валютного ринку був нервовим. Після зльоту в середині тижня до позначки майже 29 грн вже до п'ятниці долар на готівковому сегменті відкотився до рівня 28,2-28,3 грн. Хоча це однаково високий курс. Якщо врахувати, що ще наприкінці минулого року долар коштував нижче за 27 гривень, то такий стрибок можна назвати локальним «обвалом» національної валюти. Основною причиною поточного стану справ є російська військова загроза, через яку іноземці в паніці розпродують українські облігації внутрішньої позики та виводять кошти з країни. Аби стримати тиск на гривню НБУ навіть підвищив облікову ставку, що дозволило стабілізувати курс.

Валютна гойдалка

Цього тижня долар встановив своєрідний рекорд. На готівковому валютному ринку у вівторок деякі обмінники виставляли курс продажу валюти майже 29 грн. Те, що це спроба заробити на легкій паніці, було зрозуміло з великої різниці між ціною купівлі та продажу.

До кінця тижня долар трохи відкотився, але за підсумками п'яти робочих днів американська валюта продемонструвала істотне зростання. Як повідомили у компанії «Альпарі», за цей тиждень курс долара до гривні значно зріс на всіх сегментах валютного ринку на 1,1-2,1%. Минулої п'ятниці офіційний курс долара зріс з 27,74 до 28,32 грн (+2,1%), вартість «американця» на міжбанку зросла з 28,01 до 28,33 грн (+1,1%). А середні курси купівлі та продажу готівкового долара у банках зросли за тиждень з 27,87/28,13 до 28,21/28,44 (на 1,2% та 1,1%, відповідно). При цьому спред між середнім продажем і середньою покупкою скоротився з 0,9 до 0,8% за рахунок швидшого зростання курсу купівлі порівняно з продажем.

При цьому НБУ продовжував продавати валюту згладжуючи підвищений попит на міжбанку. І поки спостерігається підвищений попит, у Нацбанку заявили, що найближчими кварталами утримаються від планових щоденних інтервенцій щодо купівлі валюти на міжбанку для поповнення резервів. З серпня 2021 року їх обсяг становив $5 млн. на день, що дозволяло щомісяця поповнювати резерви приблизно на $100 млн.

Крім того, у четвер НБУ підвищив облікову ставку із 9 до 10%. У майбутньому цей фактор підвищить прибутковість за гривневими облігаціями і має зменшити тиск на гривню.

– Підвищення відсоткової ставки дещо знизить тиск на гривню, – вважає заступник директора Центру економічних стратегій Марія Репко. – У сукупності з активними інтервенціями НБУ на валютному ринку – у січні регулятор уже встиг продати 430 млн доларів – це допоможе пройти пікові коливання, якщо напруга на кордоні спаде.

Невеликий відкат

Фінансисти кажуть, що нинішній курсовий відкат зумовлений тим, що є ймовірність дипломатичного вирішення ситуації, яка склалася.

- Курс гривні у п'ятницю, 21 січня, утримується поблизу позначки 28,32 гривні за долар після того, як Національний банк України підвищив облікову ставку з 9 до 10%, а також посилив вимоги щодо резервування на 2%, - каже керівник відділу аналітики ЦК Forex Club Андрій Шевчишин. - Ризики, які гнали курс долара вгору в першій половині січня, потроху вщухають. Риторика РФ стає м'якшою, йде пошук дипломатичних варіантів вирішення конфлікту, й інвестори призупиняють розпродаж українських єврооблігацій.

За словами експерта, портфель нерезидентів в ОВДП з початку 2022 року знизився більш ніж на 7,7 млрд. гривень, і, ймовірно, відтік збережеться. До речі, за деякими даними, частина виведених з ринку ОВДП коштів могла бути вкладена в українські єврооблігації, які теж сильно подешевшали, а їхня прибутковість через це зросла.

- Ключовим фактором руху курсу долара щодо гривні стане посилення грошово-кредитної політики ФРС США, - каже Андрій Шевчишин. - Девальваційні очікування на валютному ринку все ще домінують, що підтримуватиме покупців. Ринок чекає, коли почнуться закупівлі газу, а також сплеск активності імпортерів продуктів та товарів. Сам по собі відкат курсу розглядатиметься як можливість для покупок за вигіднішими цінами.

Експерт упевнений, що нерезиденти та локальні інвестори можуть повернутися на ринок. Найближчим часом гривня залишиться у діапазоні 28,25-28,40 гривні за долар. Наступного тижня очікуємо на рух до рівня 28,65 гривні за долар.

Схожий прогноз зробив і старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. За його словами, наступного тижня «американець» може трохи підрости.

Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 28,6 грн., а готівковий долар у банках - близько 28,5/28,7 грн.

, – прогнозує Вадим Іосуб.

Все залежить від Росії

Експерти в один голос кажуть, що подальша ситуація на валютному ринку повністю залежить від того, як розвиватимуться геополітичні події навколо України. І головним негативним фактором є російська загроза.

- Якщо говорити про прогноз курсу до кінця зими, він практично повністю залежатиме від розвитку геополітичної ситуації на кордоні з РФ, - продовжує Вадим Іосуб. - За помітної деескалації ситуації долар може повернутися до рівня 27,5 грн. За посилення напруженості, але без переходу в «гарячий» військовий конфлікт долар може подорожчати до 29,5 грн. У разі переходу до бойових зіткнень передбачити динаміку курсу неможливо. Багато що залежатиме від того, як саме розвиватимуться події у військовому та політичному плані, від можливих екстрених заходів та адміністративних обмежень на валютному ринку, які може прийняти НБУ у відповідь на такий розвиток подій.

Хоча деякі експерти вважають, що цього року гривня приречена на девальвацію. Сприятливий період для української валюти завершився, адже окрім факторів можливої військової агресії світова економічна ситуація для нас погіршується.

– Треба бути готовим до того, що гривня падатиме у будь-якому разі, – каже аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Питання лише в тому, як сильно. Проблема не в геополітиці, а у попиті на гривневі інструменти та загальну динаміку фінансових ринків. Не секрет, що в США зараз найвища інфляція за останні 40 років, і біда в тому, що через високу роль «американця» у міжнародних розрахунках вона поширюється на інші країни, створюючи передумови зростання цін у доларах. Іншими словами, є серйозні перешкоди для відновлення світової економіки, що в сукупності з очікуваним посиленням монетарної політики ФРС створює всі передумови для втрати інтересу до ризикових інструментів, у тому числі в гривні, і переведення капіталу в надійний долар.

Експерт каже, що сприятливий період для покупки валюти був торік, а тепер валюта дорожчатиме.

– Залишається сподіватися, що українці скористалися унікальним шансом придбати долари зі знижкою за цінами 2020 року, – резюмує Родлер. - Цьогорічний графік курсу виглядає досить промовисто і говорить сам за себе. Навіть без фактора військово-політичних ризиків можна з упевненістю очікувати на зростання курсу гривні до 28,60 до кінця зими. Це за оптимістичним варіантом. Втім, ми не відкидаємо деякого відкату від поточних позначок в рамках короткострокової корекції, тому що в січні курс зростав занадто стрімко, але до зміни висхідної тенденції це не призведе. За нейтральним сценарієм курс перевищить 29 грн за долар, а за негативним - 32,5 грн за долар вже до кінця лютого.