24 листопада
Завантажити ще

Протизаплідні можна, милиці – ні. На які ліки можна витратити «ковідну» тисячу та як її отримати

Протизаплідні можна, милиці – ні. На які ліки можна витратити «ковідну» тисячу та як її отримати
Фото: УНІАН

З 24 січня двічі вакциновані українці, яким виповнилося 60 років, зможуть витратити «ковідну» тисячу на ліки. «КП в Україні» розбиралася, як працюватиме цей механізм.

Що вирішили в уряді

На засіданні Кабміну в середу 19 січня було прийнято ухвалу, яка розширює дію програми «єПідтримка» на лікарські засоби. Діятиме механізм з 24 січня.

– Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти, отримані за базовий курс щеплень від коронавірусної хвороби, на придбання ліків, – заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. - Ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, що вимагають придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів програми «єПідтримка».

За інформацією чиновників, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме людина оформила картку - неважливо, головне, щоб на момент покупки ліків їй уже виповнилося 60 років.

15 тисяч препаратів – на вибір. Милиці не дадуть

В уряді вирішили, що в аптеках можна буде купити будь-які ліки, які внесено до Державного реєстру лікарських препаратів. На сьогодні в ньому понад 14,7 тисячі найменувань.

Ми заглянули до реєстру та з'ясували, що за «ковідну» тисячу можна буде придбати навіть спиртову настойку глоду, яку люблять вживати зовсім не за призначенням – у держреєстрі вона є. Також у списку є протизаплідні пігулки – складно сказати, чи потрібні вони будуть комусь із категорії людей старше 60 років, але купити їх вони теоретично зможуть. А ось придбати біодобавки, гомеопатичні засоби, медичні прилади (тонометри чи інгалятори) та медобладнання не можна. Ознайомитися з держреєстром можна за посиланням - у розділі «Пошук» можна шукати за назвою лікарського препарату або завантажити весь держреєстр у форматі CSV собі на комп'ютер.

А купити ліки можна буде в будь-якій легальній аптеці – незалежно від того, працює вона фізично – має приміщення та провізора або ж доставляє замовлення через інтернет.

Як оформити "ковідну" тисячу пенсіонеру?

Скажімо, відразу, що самостійно розібратися, як отримати гроші за вакцинацію, для багатьох пенсіонерів може бути пов'язано з труднощами.

Для початку людині старше 60 років, яка зробила два щеплення, потрібно буде зареєструватися у програмі «Дія». Щоб це зробити, йому потрібен буде смартфон або комп'ютер з доступом в інтернет. Так що сміливо кличте молодших помічників.

Для реєстрації з комп'ютера потрібно зайти на портал « Дія » і перейти за посиланням «зареєструватися» у верхньому правому кутку. Якщо ж у вас є смартфон, завантажуйте програму з Play Market або Apple Store залежно від вашої операційної системи. Відкривайте програми та виконуйте інструкції.

Найнезручніше для пенсіонерів полягає в тому, що для реєстрації вони мають бути клієнтами банку, який надає послугу Bank ID. Це аналог цифрового підпису – тобто при реєстрації «Дія» попросить підтвердити вашу особу через банківську програму. Таку послугу надають ПриватБанк, Ощадбанк, Монобанк, Райффайзен, Альфа-Банк та інші фінустанови. Також можна скористатися цифровим підписом, але він є далеко не у всіх навіть молодших людей. Для людей без комп'ютера та з кнопковими телефонами – це найбільша проблема.

Після того, як ви отримаєте доступ до "Дії", потрібно буде згенерувати сертифікат про вакцинацію. Наступний крок – відкрити спеціальний рахунок та картку в одному з акредитованих під програму «єПідтримка» банків. Зробити це можна у банківському додатку. У держпрограмі станом на 19 січня беруть участь дев'ять фінустанов: А-Банк, Альфа-Банк, Схід-Банк, izibank, Монобанк, Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк та Укргазбанк.

Після того, як ви відкриєте картку, можна подавати заяву на виплату в «Дії». У розділі "повідомлення" у вас буде опція "надіслати заявку на отримання грошей". Тепер залишається лише чекати на грошовий переказ на віртуальну карту.

З 10 січня два банки вже запропонували клієнтам оформити не лише віртуальні, а й фізичні пластикові картки «єПідтримки». Для цього потрібно прийти у відділення з паспортом та кодом – більшість операцій зроблять за вас співробітники банку. Але реєстрацію у «Дії» доведеться проходити самому. Швидше за все, найближчим часом послугу з видачі фізичного пластику можуть надати інші банки.

Як витратити гроші

Якщо ви оформите класичний пластик, то і платити ним ви зможете, як звичайною карткою – через POS-термінал безпосередньо на касі аптеки – провели карткою, ввели пін-код та чекаєте на схвалення транзакції. Якщо у вас віртуальна картка, то розплатитися нею можна буде через інтернет, вводячи номер картки, її термін дії та CVV-код. Знову ж таки, звертайтеся за допомогою до дітей.

Є ще кілька способів – можна прив'язати віртуальну картку до сервісу безконтактних платежів типу Google Pay або Apple Pay. Щоправда, для цього у телефоні має бути функція безконтактних платежів (NFC).

Для тих же громадян, які не мають NFC-чіпа в телефоні, буде можливість оплатити віртуальною карткою ліки за допомогою функції оплати через QR-код у додатку банку. Касир повинен активувати на POS-терміналі функцію транзакції за QR-кодом. Клієнти можуть сплатити будь-яку покупку, просканувавши цей код у своєму банківському додатку та обравши віртуальну картку для оплати.

Також варто пам'ятати, що на те, щоб витратити тисячу гривень, у вас буде рівно чотири місяці від моменту зарахування коштів. Якщо за цей термін не зробити покупки, то гроші повернуться державі.