Завантажити ще

"Омікроном" по ВВП: як новий штам вдарить по світовій та українській економіці

Фото: Фото Натана Говарда/Getty Images

Коронавірус нікуди не подівся, але зараз для економіки України на першому плані інша проблема – потенційна російська військова загроза. Геополітичні ризики змушують інвесторів нервувати та виводити кошти з країни, що відбивається на котируваннях долара. Але навіть якщо Кремль і не збільшуватиме свою військову присутність уздовж кордонів України, то черговий спалах нового штаму – «Омікрону» – найближчим часом змусить знову запроваджувати економічні обмеження. І не лише у нас.

Реагують по-різному

У різних країнах до нового вірусу ставляться по-різному. Наприклад, у США, де з початку січня було одразу кілька антирекордів з виявлених випадків заражень, якихось глобальних карантинних заходів не вводилося. Незважаючи на те, що за добу захворіють понад мільйон людей, жодної паніки немає - хвороба найчастіше протікає у легкій формі.

Щоправда, через те, що хворим людям потрібно самоізолюватися, у деяких містах призупиняють роботу шкіл чи транспорту саме через брак здорових працівників. З цієї причини, наприклад, минулого тижня в Чикаго не працювали школи, а в Нью-Йорку було припинено роботу трьох ліній метро.

У той же час у Китаї реагують діаметрально протилежно - там вводять локальні локдауни, навіть якщо в місті було виявлено лише кілька випадків зараження. Мільйонне місто Ючжоу було повністю закрите лише через три (!) безсимптомні випадки виявлення коронавірусу. Швидше за все, влада КНР намагається повністю погасити можливість поширення хвороби напередодні Олімпійських ігор, які мають стартувати 4 лютого.

До речі, для учасників Ігор там взагалі вживаються безпрецедентні заходи з ізоляції тренерів і спортсменів від контактів з навколишнім світом, прозвані «запечатаним олімпійським пузирем». Весь обслуговуючий персонал Ігор, а це тисячі людей – від волонтерів та прибиральників до кухарів та охоронців – ще 4 січня, тобто за місяць до початку Ігор повністю ізолювали від зовнішнього світу. До кінця Олімпійських ігор вони ні з ким не контактуватимуть, щоб не заразити спортсменів.

Від цих суворих обмежень досить сильно страждає економіка не лише Китаю, а й усього світу. Після того, як влада КНР закрила на карантин місто Нінбо, буквально відразу обвалилися акції виробника спортивного одягу для таких брендів, як Nike, Uniqlo і Adidas - компанії Shenzhou International. За один день власники акцій втратили близько 750 млн. доларів.

Але якщо акції згодом швидше за все зростуть у ціні, то для світової економіки існує ще одна глобальна загроза. У цьому промисловому місті Нінбо в Китаї знаходиться третій за величиною контейнерний порт у світі (на фото), і його робота обмежена у зв'язку з карантином - лише третина вантажівок отримала спеціальні перепустки для роботи на території порту. Це може призвести до подальшого порушення глобального ланцюга постачання. Тобто постраждають усі компанії, які мають у своїй продукції хоч якісь компоненти, що виготовляються у цьому регіоні. У Китаї прогнозують, що через обмеження потрібно готуватися до «найгіршого сценарію» - затримки вантажів збільшуватимуться.

Ще велике сум'яття у ланцюжки поставок може внести китайський Новий рік: вихідні у всій країні будуть з 31 січня до 6 лютого. А через зимові Олімпійські ігри в країні планують зупинити екологічно шкідливі виробництва. Тож можливі перебої у постачанні металів, тканин та продукції хімічної промисловості.

Ціни продовжать зростання

До чого ж приведе новий спалах ковіда у світі? Експерти кажуть, що, швидше за все, знову спостерігатиметься зростання цін на імпортні товари.

- Різке зростання інфляції, яке ми спостерігаємо останнім часом, пов'язане насамперед саме з дефіцитом товарів та комплектуючих, - пояснив «КП в Україні» аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Вантажні судна у всьому світі приходять із середньою затримкою в 7 днів, так що будь-які нові карантинні заходи, що сприяють уповільненню відвантаження та навантаження товарів, безумовно не можуть виправити ситуацію. Втім, поки що якоїсь сильної реакції на ринку ми не помічаємо. Очевидно, це пов'язано з тим, що китайський порт все ж таки продовжує функціонувати, нехай і в усіченому режимі.

Але загалом експерти впевнені, що відновлення економіки все ще перебуває під питанням.

- Нові карантинні обмеження безперечно заважатимуть відновленню світової економіки, - продовжує Сергій Родлер. - Вже зараз аналітики переглядають прогнози щодо ВВП США, очікуючи, що інфляція разом із посиленням політики ФРС негативно позначиться на економіці. Варто розуміти, що американська інфляція розповсюджується за межі країни і виявляється у зростанні доларових цін на світовому ринку, а це вкрай неприємно для країн, які активно імпортують товари. Додамо до цього очікування щодо зниження вартості гривні та отримаємо ідеальний рецепт для збереження інфляції на торішніх високих позначках й у поточному році.

За його словами, промислова інфляція в країні (комплектуючі та сировина) зросла на 62% минулого року.

Зрозуміло, що вітчизняні виробники не здатні підвищити відпускні ціни на достатню величину, щоб повною мірою відбити втрати, адже можливості споживачів дуже обмежені. Але ціни продовжать зростати, і все це комплексно призводить до надзвичайно серйозних ризиків для української економіки

, - каже Родлер. 

Крім того, якщо в тому чи іншому регіоні запроваджуватимуться карантинні обмеження через «червону» зону, то знову почнуть зазнавати збитків підприємства тих галузей, які потраплять під обмеження - насамперед це будуть транспорт та сфера послуг. Крім того, через нову хвилю «Омікрону» багато країн можуть вводити свої обмеження, тому туристам варто враховувати той факт, що планувати поїздки заздалегідь буде складно.

ДО РЕЧІ

В Україні до нового карантину недалеко

У країні зростає кількість тих, хто заразився. Минулого тижня кілька днів поспіль кількість хворих перевищувала 10 тисяч людей на добу. І це ще не максимум.

- Загроза COVID-19 залишатиметься протягом 2022 року. Основні причини – мутації вірусу та нові потужні спалахи у світі, – заявив керівник Центру економіки охорони здоров'я KSE Юрій Ганиченко. - Ризик спалаху зберігається у будь-якому регіоні України. Ми прогнозуємо, що нова хвиля може розпочатися в країні вже у січні.

За даними МОЗ, лідерство за рівнем вакцинації в Україні стабільно демонстрували Київ, Київська та Полтавська області. До кінця минулого року в цих областях кожен другий дорослий був вакцинований принаймні однією дозою. Регіони Західної України – Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська, Волинська та Рівненська області – досі перебувають у «антилідерах». Рівень вакцинації дорослого населення у цих регіонах принаймні однією дозою не перевищував 40%.

На даний час у зоні потенційного ризику знаходяться два українські регіони – Сумська та Івано-Франківська області, де коефіцієнти виявлення нових випадків становлять 24,8% та 22,1% відповідно при рекомендованих ВООЗ 5%. Тобто ці регіони першими можуть перейти в «червону» зону карантину, а це черговий удар і по економіці, що й без того ослабла.