Завантажити ще

Прості поради щодо «ковідної» тисячі: від оформлення картки до легких та приємних покупок

Прості поради щодо «ковідної» тисячі: від оформлення картки до легких та приємних покупок
Фото: diia.gov.ua

Наприкінці минулого року українцям почали нараховувати виплати тисячі гривень за вакцинацію. Виплати надходять справно, а ось для того, щоб перетворити їх на покупки, у багатьох виникають проблеми. То картку оформити не виходить, то в деяких магазинах відмовляються приймати ці гроші, а дехто взагалі отримав відмову в транзакції при спробі купити квитки. Розбираємось у підводному камінні «прищепної премії».

Натомість нагадаємо, що витратити гроші з моменту отримання потрібно протягом чотирьох місяців.

Підготовча робота

Якщо ви вже отримали на свій рахунок виплату 1000 гривень, то сміливо можете пропускати цей розділ і переходити до наступного. Тут ми наведемо коротку інструкцію для тих, хто ще не отримав грошей від держави.

Після того як ви зробите дві вакцини, ви матимете можливість запросити виплату у держави. Для цього вам потрібно зареєструватись у програмі «Дія». Щоб це зробити, потрібен смартфон або комп'ютер з доступом в інтернет. Для реєстрації з комп'ютера за посиланням diia.gov.ua заходите на портал «Дія» і натискаєте кнопку «Зареєструватися». Якщо ж у вас є смартфон, то завантажуйте програму з Play Market або Apple Store. Далі слідуйте інструкціям.

Для успішної реєстрації вам знадобиться картка одного з банків, який дозволяє своїм клієнтам ідентифікувати себе через сервіс Bank ID (ПриватБанк, Ощадбанк, Монобанк, Райффайзен, Альфа-Банк та багато інших надають цю послугу), або потрібно мати цифровий підпис.

Після того як ви отримаєте доступ до "Дії", потрібно буде згенерувати сертифікат про вакцинацію. Виконується це у кілька кліків, і найчастіше можна зробити одразу після другої дози вакцинації.

Після цього вам потрібно відкрити спеціальний рахунок та картку в одному з акредитованих під програму «еПідтримка» банків. У програмі сьогодні беруть участь: А-банк, Альфа-Банк, izibank, Монобанк, Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк та Укргазбанк.

Зверніть увагу: отримати виплату на вже існуючу картку якогось із цих банків не можна. Обов'язково слід відкривати нову картку. Зробити це можна дистанційно через банківську програму всього в кілька кліків.

Після того як ви відкриєте картку, можна подавати заяву на виплату в «Дії». У розділі "Повідомлення" у вас буде опція ""Надіслати заявку". Також деякі банки пропонують запросити допомогу за посиланням зі свого додатку. Після чого залишається лише чекати на грошовий переказ на віртуальну картку.

З 10 січня з'явилася можливість оформлення не лише віртуальних карток, а й фізичного пластику. Фото: jarmoluk/1463 images із сайту pixabay.com

З 10 січня з'явилася можливість оформлення не лише віртуальних карток, а й фізичного пластику. Фото: jarmoluk/1463 images із сайту pixabay.com

Як оформити реальну картку?

З 10 січня з'явилася можливість оформлення не лише віртуальних карток, але й фізичного пластику. Поки що таку послугу пропонують два банки, але найближчим часом це можна буде зробити і в інших фінустановах.

Так, в Альфа-Банку кажуть, що пластикові картки видаватимуться новим клієнтам, яким було недоступне оформлення цифрової картки. Для цього їм необхідно з паспортом та ІПН звернутися до будь-якого відділення Альфа-Банку. Карта не персоніфікована, тому видається одразу ж у відділенні. Існуючі клієнти банку, які вже мають цифрову картку для виплат, зможуть отримати пластикову картку на початку лютого, звернувшись безпосередньо до відділення або дистанційно, замовивши доставку «Новою поштою».

Клієнти банку Monobank, які оформили картку «єПідтримка», можуть замовити пластик до неї з доставкою на обране відділення «Нової пошти». У банку кажуть, що випускають такі картки безкоштовно, проте необхідно буде окремо сплатити за її доставку 50 грн.

Як витратити гроші

Якщо ви оформите класичний пластик, то й платити по ньому ви зможете як звичайною карткою - через POS-термінал безпосередньо на касі магазину або через інтернет, вводячи номер картки, її термін дії і CVV-код.

Тільки пам'ятайте, що можна купити товари лише з дозволених категорій (книги, квитки на поїзд або літак, абонемент до спортзалу, квитки у кіно, театр або на концерт). При цьому книги можна купувати виключно у книгарні (магазин має бути спеціалізованим) – придбати літературу за гроші від програми «єПідтримка», наприклад, у супермаркеті чи на заправці не вдасться.

Щоб сплатити віртуальною карткою - тобто. зі смартфона - покупку на реальній касі магазину, де встановлено POS-термінал, можна використовувати один із таких способів. Приміром, її можна підключити до сервісу безконтактних платежів типу Google Pay або Apple Pay. Але для цього у вас має бути функція безконтактних платежів (NFC). Якщо ваш телефон підтримує цю функцію, то достатньо завантажити додаток Google Pay або Apple Pay і встановити його на свій телефон. Після цього потрібно буде додати вашу віртуальну картку у додаток. Ось докладна інструкція, як це зробити.

Для решти покупців, які не мають NFC-чіпа в телефоні, буде можливість оплатити цією карткою товари в інтернеті або ж скористатися функцією оплати через QR-код у додатку банку. На багатьох сучасних POS-терміналах є функція транзакції за QR-кодом. Клієнти можуть сплатити будь-яку покупку, просканувавши його у своєму банківському додатку.

Найпростіший спосіб покупки через інтернет – це скористатися пропозиціями вашого банку. Фото: зображення Preis_King/8 images із сайту pixabay.com

Найпростіший спосіб покупки через інтернет – це скористатися пропозиціями вашого банку. Фото: зображення Preis_King/8 images із сайту pixabay.com

Як купувати через інтернет

Найпростіший спосіб покупки через інтернет – це скористатися пропозиціями вашого банку. Після того як гроші надійдуть вам на рахунок, банк надішле повідомлення з варіантами того, як можна вигідно витратити вашу тисячу гривень – раптом ви не можете самі визначитися. На сайтах фінустанов є посилання на партнерські програми, де, витративши 1000 грн від держави, ви отримаєте додаткову знижку або реальний кешбек (суму вам зарахують на інший рахунок, і ви зможете її витратити на власний розсуд).

Якщо ви самостійно купуєте товари чи послуги за програмою «єПідтримка», то тут можливі різні варіанти.

Похід у кіно

Наприклад, ви вирішили купити квитки у кіно. Для цього потрібно зайти на сайт обраного кінотеатру та сплатити за квитки віртуальною карткою. Робиться це так само, як і зі звичайною, - вказуєте номер, термін дії та CVV-код. Причому з однієї картки можна купити квиток не лише на себе, але й на всю сім'ю – головне, щоб грошей вистачило.

Деякі кінотеатри, до речі, пропонують купити у них спеціальні сертифікати, які можна буде потім обміняти на квитки у кіно. Перевага цих сертифікатів у тому, що термін їхньої дії - 6 місяців з моменту покупки. Тобто якщо ви не витратили тисячу за чотири місяці з моменту отримання, можна придбати такі сертифікати, які будуть дійсні ще протягом півроку.

- Після оплати ви отримаєте листа з кодом абонементу на 7 або 11 сеансів залежно від обраного типу кінотеатру і потім зможете використати код цього абонементу при купівлі квитків, - розповіли нам в одній із кіномереж. - При покупці квитка ви застосовуватимете код абонементу до кожного квитка в онлайн-кошику.

Ще один варіант використання "ковідної" тисячі в кінотеатрі - це покупка квитків та попкорну.

– Карта «єПідтримка» дозволяє купувати квитки, попкорн, снеки та безалкогольні напої, – пояснюють у кінотеатрі. - Придбати пиво та інший алкоголь за них не можна.

При цьому зробити онлайн-замовлення товарів із бару кінотеатру наразі не можна. Тобто вам доведеться окремо купити квитки, а потім уже розплачуватись віртуальною чи реальною картою «єПідтримка» вже на касі бару кінотеатру.

Відвідати театр чи концерт. Фото: зображення TravelCoffeeBook/55 images із сайту pixabay.com

Відвідати театр чи концерт. Фото: зображення TravelCoffeeBook/55 images із сайту pixabay.com

Театр або концерт

У організаторів концертів цей механізм працює у такий спосіб. Якщо ви купуєте квитки та загальна сума замовлення буде менше 1000 грн,  його можна сплатити карткою «єПідтримка» так само, як і звичайною банківською карткою.

Якщо ж сума замовлення буде більшою за 1000 грн, то спочатку можна придбати спеціальний сертифікат на 1000 грн і потім скористатися ним при покупці квитків на сайті, а різницю вже доплатити будь-якою іншою банківською карткою.

Купуємо книги

Придбати книги за програмою «єПідтримка» можна також декількома способами. Перший - це онлайн у книгарні. Для цього потрібно вказати реквізити картки – номер, термін дії та код CCV. Щоправда, оформити замовлення післяплатою для отримання поштою, на жаль, швидше за все, не вийде.

Другий варіант – зробити замовлення на сайті, але забрати книги в реальному магазині або оформити доставку кур'єром. Такі замовлення можна сплатити не лише онлайн, але й через термінал при отриманні замовлення.

Квитки на поїзд

В «Укрзалізниці» кажуть, що купити квитки на потяг за допомогою карти «єПідтримка» можна декількома способами - у чат-боті в таких месенджерах, як Viber, Telegram, та Facebook Messenger, а також на сайті booking.uz.gov.ua, на партнерських ресурсах або безпосередньо в залізничних касах.

Єдиним обмеженням є сума покупки - онлайн квитки можна купити, тільки якщо вони коштують дешевше 1000 грн. При перевищенні суми доплатити різницю іншим способом не вдасться. За словами залізничників, станом на 10 січня за програмою «єПідтримка» було продано понад 320 тисяч квитків.

Абонемент до зали

Фітнес-клуби теж вигадали кілька варіантів використання «ковідної» тисячі. По-перше, ці гроші можна витратити на окремі короткі абонементи – від місяця до двох (більшого терміну ми не знайшли). Другий варіант - вам цю суму зарахують на внутрішній рахунок, з якого можна сплатити будь-які додаткові послуги клубу, які не входять до вашого абонементу (масажі, спеціальні зали, походи в басейн тощо), крім персональних тренувань.

Третій варіант, який ми зустрічали у невеликих мережах, – це покупка певної кількості відвідувань клубу, які діятимуть протягом року. Ну і, нарешті, четвертий – це покупка стандартного абонементу, який оплачується двома частинами – спочатку робиться передоплата на 1000 грн з картки «єПідтримка», а частину, що залишилася, ви доплачуєте будь-яким зручним для вас способом.

ПИТАННЯ РУБА

Чому не вдається здійснити покупку?

Деякі українці скаржаться, що не змогли сплатити карткою «єПідтримка» ті чи інші покупки. В уряді уточнюють, що зробити покупку можна лише в тих магазинах чи точках сфери послуг, які зареєстровані у певних категоріях бізнесу, які підпадають під дію програми.

«Кожен бізнес має свій МСС-код, він видається банком та вказує на категорію, в якій надаються послуги, – пояснюють на порталі « Дія ». – Розрахуватися тисячею гривень можна лише за певну категорію товарів. Оплата пройде, якщо ви придбаєте послуги чи товари того бізнесу, чий МСС-код схвалив Кабмін. При цьому оплата не пройде, якщо бізнес зареєстровано в іншій категорії.

ДО РЕЧІ

Коли можна буде купити ліки?

В уряді обіцяють, що упродовж січня змінять механізм програми «єПідтримка». Люди старше 60 років матимуть можливість за рахунок цих виплат купувати в аптеках ліки. Але наразі жодної конкретної інформації про це ще немає.