Завантажити ще

ФОПи та касові апарати: Як працюватиме бізнес після нового року

ФОПи та касові апарати: Як працюватиме бізнес після нового року
Фото: УНІАН

З нового року у вітчизняного малого бізнесу додасться головного болю – їм потрібно буде починати використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) або, як їх називають у народі, касові апарати. Ця вимога мала набути чинності минулого року, але запуск тоді перенесли на 1 січня 2022 року. Правда, в деяких випадках малий бізнес, як і раніше, зможе обходитися без РРО, та й самі ці реєстратори можуть бути не у вигляді традиційних касових апаратів, а у вигляді програмного забезпечення в телефоні або на комп'ютері.

«КП в Україні» розбиралася, як будуть формувати та видавати чеки з нового року.

Декілька видів касових апаратів

Якщо ви думаєте, що з нового року обов'язково скрізь з'являться традиційні касові апарати, то це не зовсім так. Зараз у вік високих технологій цей касовий апарат може бути замінений програмою в телефоні або на комп'ютері, який встановлений у магазині.

Давайте розберемося, якими можуть бути ці самі РРО. Перший – це традиційний касовий апарат, який друкує чеки після оплати за товар. До нього можуть бути підключені сканер штрих-коду та електронні ваги. Деякі моделі касових апаратів можна через інтернет підключити до комп'ютера, на якому інстальовано облікову програму.

Другий варіант – це фіскальний реєстратор. По суті, це різновид касового апарату, але він працює під управлінням комп'ютера. До нього часто підключають РО-систему або ПК з програмою для торгівлі.

Третій варіант – це програмний РРО (пРРО). У цьому випадку ви не побачите традиційного касового апарата чи фіскального реєстратора. пРРО це програма (додаток), встановлена на якому-небудь пристрої. Якщо у перших двох випадках дані про торговельну операцію записуються в спеціальну захищену пам'ять пристрою, то у разі пРРО інформація про торгову операцію відразу потрапляє на сервер Податкової служби і сформовані чеки зберігатимуться там же. Для того, щоб «видати» чек на руки покупцеві, продавець попросить у того адресу електронної пошти або контакт будь-якого месенджера, куди і буде надіслано електронну копію чека. Також цей чек можна буде роздрукувати - безпосередньо в магазині або вдома. Щоправда, як побоюються самі підприємці, у разі застосування пРРО можуть спостерігатися технічні збої, якщо сервер податкової з якоїсь причини працюватиме з перебоями.

Якщо бізнес ігноруватиме РРО і пРРО, то підприємців обіцяють штрафувати. За першу транзакцію без чека доведеться сплатити штраф у розмірі 100% суми купівлі, а за кожну наступну – 150%.

Як це буде працювати

Окремо варто зупинитися на тих механізмах, які передбачені під час торгівлі через інтернет. Адже багато хто з нас регулярно користується доставками, ходять за покупками на пошту або отримують товари кур'єрською доставкою. Податкова зробила роз'яснення, як у цьому випадку використовується РРО.

Варіант 1. Ви замовили товар в інтернет-магазині та хочете заплатити за нього після отримання. У цьому випадку поштова служба приймає оплату за товар і зобов'язана видати чек - у разі післяплати або ж вручає товар з чеком від продавця у разі попередньої оплати або продажу товару в кредит.

Варіант 2. Доставка кур'єром та оплата готівкою. У цьому випадку кур'єр передає товар покупцеві та здійснює розрахункову операцію через РРО або пРРО.

Варіант 3. Ви зробили оплату за товар безготівково. У цьому випадку продавець може не видавати фіскальний чек.

Варіант 4. Якщо ви оплачуєте безготівково якісь послуги (комуналка, телефон, інтернет, онлайн-ігри тощо) без фізичного контакту продавця та покупця, тоді теж можна обійтися без РРО.

Які будуть винятки

Введення касових апаратів не торкнеться малого бізнесу, який працює у першій групі єдиного податку. Для ФОПів другої-четвертої груп використання РРО в основному з нового року буде обов'язковим, але тут є ряд винятків. Чиновники увійшли до становища тих, хто торгує у невеликих населених пунктах, де не завжди є можливість підключити інтернет. Тому з 1 січня 2022 року при продажу товарів (крім підакцизних) на території сіл ФОП дозволено не використовувати РРО/ПРО (за умови використання розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій) якщо:

- річний обсяг розрахункових операцій не перевищує 167 мінімальних зарплат (у 2022 році – 1,09 млн грн) на один структурний (відокремлений) підрозділ;

- така торгівля не здійснюватиметься в одному торговому об'єкті, де також продаються підакцизні товари;

- такими ФОП не проводиться дистанційна торгівля, у тому числі через  інтернет;

- сільськими радами та радами об'єднаних територіальних громад не ухвалено рішення про обов'язкове застосування РРО/ПРО на території відповідних громад.

Водночас, як повідомляє Мінфін, з 1 січня вводять вимогу на використання розрахункової книги та книги обліку розрахункових операцій при наданні послуг хімчистки, страхування, а також надання туристичних та екскурсійних послуг.

Що ще зміниться

Окрім запровадження РРО, для підприємців вводиться ще низка змін, які набудуть чинності у новому році. Так, наприклад, з 2022 року не зможуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, що займаються розведенням свійської птиці, вирощуванням перепелів і страусів, а також виробництвом м'яса свійської птиці.

Ставки єдиного податку також зміняться, але через зростання прожиткового мінімуму. За законом максимальний розмір єдиного соціального внеску прив'язаний до прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. У зв'язку зі зростанням останніх змінюються значення найвищого рівня податку для «єдинників» першої та другої груп. Так, для першої групи платників ставка єдиного податку не може перевищувати 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, або 248,10 грн; для другої групи – 20% від розміру мінімальної заробітної плати, тобто 1300 грн.

Крім того, зміниться і річний ліміт прибутку для спрощенців. Так він не повинен перевищувати 1085500 грн для першої групи, 5421000 грн - для другої, 7585500 грн - для третьої. При перевищенні цих порогів підприємець або переходить в іншу групу, або на загальну систему оподаткування.

Також для тих підприємців, які торгують на міжнародних інтернет-майданчиках типу Amazon або eBay, зростуть витрати у зв'язку з так званим податком на Google. Ці сервіси вже сповістили своїх українських клієнтів, що тепер додаватимуть до вартості своїх послуг 20% податку на додану вартість (ПДВ). Крім того, зростуть ціни на рекламу у Facebook, Instagram, Google, YouTube або інших зарубіжних сервісах. Прогнозовано, витрати українського бізнесу на торгівлю через інтернет зростуть, що вплине на ціни. Тобто, за все заплатить покупець.

Ще одним нововведенням, яке вже набуло чинності, стала необхідність вести облік товарних запасів для тих підприємців, які продають технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарські засоби та вироби медичного призначення, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінного металу, дорогоцінного каміння. Також ця вимога стосується платників єдиного податку, зареєстрованих платниками ПДВ.