Рік, що минає, незважаючи на невелике послаблення гривні, видався для нашої грошової одиниці досить позитивним. Зміцнившись за підсумками року до долара майже на 4%, вона посіла восьме місце у списку найміцніших валют.
– Більшу частину 2021 року гривня зміцнювалася по відношенню до долара, – каже старший аналітик «Альпарі» Вадим Йосуб. - Від початку року до першої половини листопада долар знизився з 28,4 до 26,0 грн. Основною причиною такої динаміки був випереджаючий зріст експорту з України завдяки сприятливій зовнішній кон'юнктурі – зростанню зовнішнього попиту на продукцію, що експортується, з одночасним зростанням світових цін (на руду, чорні метали, аграрну продукцію). Позитивну динаміку показав експорт IT-послуг.
За словами експерта, політика Нацбанку не допомагала, але й не заважала зміцненню гривні. НБУ давно не таргетує курси іноземних валют, вони складаються під впливом фундаментальних факторів.
– Втім, Нацбанк України може бути присутнім на ринку для згладжування сильних коливань, – каже Вадим Йосуб. - Більшість року пропозиція валюти на ринку перевищувала попит на неї, тому НБУ переважно валюту купував, чиста купівля валюти регулятором від початку року перевищила $2 млрд. З одного боку, це стримувало зміцнення гривні, з іншого – допомогло наростити валютні резерви країни.
Розворот курсу, що відбувся в листопаді, пов'язаний насамперед із загостренням геополітичної ситуації на кордоні України з РФ.
- У 2022 році середньорічний курс долара становитиме 27,4-27,5 грн, а до кінця року долар може піднятися до 27,6-27,8 грн, - резюмує Вадим Йосуб. - Це базовий сценарій, який передбачає успішне продовження програми stand by з МВФ та відсутність серйозного політичного загострення з РФ і тим більше переходу протистояння до гарячої фази. ВВП у 2022 році за базового сценарію зросте на 3,5–4,0%. У січні, найімовірніше, гривня не залишить діапазон 27,0–27,5 грн.